Czy czarny scenariusz, który zapowiadano od początku reprywatyzacji Zakładów Przemysłu Odzieżowego Warmia, czyli od 2013 roku, zaczął wchodzić w życie? Z końcem lipca na tzw. bezrobocie zesłano 85 pracowników, ale to nie jedyne tegoroczne zwolnienia z zakładu, który lata świetności wydaje się mieć dawno za sobą.

W tym roku w okresie od lutego do czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mrągowie zarejestrowały się już 51 osoby, które jako ostatnie miejsce pracy podawały Warmię. Teraz ta liczba zwiększy się o kolejne.

3 lipca wpłynęło do PUP w Mrągowie pismo od Warmia Due sp. z o.o., o zamiarze rozwiązania umowy z pracownikami spółki. Rozwiązanie umów nastąpi za pomocą porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracownika, tj. ekonomicznych. Zwolnionych ma być 85 pracowników – potwierdza dyrektor Ewa Kowalska.

Pierwsza fala osób, które opuściły Warmię, zaniepokoiła opinię publiczną w okolicy kwietnia, jednak wtedy nikt w tej sprawie nie chciał się głośno wypowiadać. Pojawił się jedynie wpis w mediach społecznościowych, szeroko zresztą komentowany. W tym samym czasie grupa pracowników stawiła się w urzędzie pracy, by wstąpić w szeregi bezrobotnych.

Wiedzieliśmy, że coś jest nie tak w momencie kiedy przyszła do nas grupa osób z zamiarem rejestracji, ponieważ pracodawca nie wypłacił im poborów. Pracownicy zostali poinformowani o swoich prawach – o możliwości wystąpienia do inspekcji pracy czy złożenia pozwu zbiorowego do sądu pracy – dodaje urzędniczka.

W pomoc dawnym pracownikom zakładu, który swego czasu był przecież chlubą regionu, ruszyli także miejscy włodarze. Grupa, która miała dość pracy za darmo lub półdarmo była na rozmowach u burmistrza, gdzie została poinformowana o możliwości skorzystania z pomocy prawnika z Urzędu Miejskiego. Miasto wyciągnęło też rękę do samego pracodawcy, włączając się w poszukiwania potencjalnego inwestora, który mógłby zakład kupić i prowadzić dalej podobną lub tego samego typu działalność. Jak zapewnia zastępca burmistrza Tadeusz Łapka, taki inwestor się pojawił.

Póki co nikomu nie udało się skontaktować z właścicielem zakładu. Nie wiadomo więc, jakie są jego dalsze plany co do przyszłości Warmii. W 2016 roku nie udała się próba sprzedaży zakładu, mimo że był to „obszar idealny pod budowę mieszkań, produkcję spożywczą, hotelarstwo, gastronomię, duży obiekt usługowo-handlowy”. Teraz, kiedy rąk do pracy ubywa, wizja upadku zakładu jest zdecydowanie bardziej realna, niż kiedykolwiek. Tylko co potem?
 

Słowa kluczowe:
Mrągowo WARMIA Powiatowy Urząd Pracy 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij