Fundacja Terra Desolata po raz kolejny będzie prowadzić wykopaliska archeologiczne w gminie Piecki. Terra Desolata zajmuje się badaniami pozostałości po plemionach Bałtów – przodków znanych z historii Prusów, a także dzisiejszych Litwinów i Łotyszy. Znaleziska znajdowane przez nich w ziemi można datować nawet na 1,5 tys. lat!

Wzorem lat ubiegłych w tym roku również Fundacja organizuje szereg atrakcji związanych z historią i promowaniem nauki, które odbędą się w gminie Piecki i Spychowo.

W sobotę 13 lipca 2019 r. odbędzie się Dzień Nauki „Kalejdoskop”, organizowany we współpracy z Powrotem Juranda w Spychowie. Na odwiedzających czekać będzie dwadzieścia stanowisk m.in. z pokazami alchemicznymi, warsztatami podróżniczymi, archeologicznymi, plastycznymi i wieloma innymi! Będzie można udać się w świat wirtualny dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości, spróbować swoich sił w pracy w wykrywaczem, sprawdzić w jaki sposób działają iluzje, a także zobaczyć zabytki ze swojej okolicy.

W piątek 19 lipca 2019 r. w siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni zostanie otworzona wystawa z najciekawszymi zabytkami regionu. Będzie to okazja, aby bliżej przyjrzeć się historii dawnych mieszkańców znanych nam dziś miejscowości.

Dzień później w sobotę 20 lipca 2019 r. odbędzie się wydarzenie dla najmłodszych – Turniej Gier Dawnych w Szkole Podstawowej w Nawiadach. Będzie można zmierzyć się w historycznych planszówkach, takich jak młynek, hnefatafl, lis i gęsi, ale także w grach nawiązujących do historii Mazur oraz konkurencjach ruchowych. Dla zwycięzców poszczególnych kategorii przewidziane nagrody!

W niedzielę 21 lipca 2019 r. organizatorzy zapraszają na ostatnie nasze wydarzenie tego lata – otwarcie wystawy będącej zwieńczeniem projektu „Opowiedz swoją historię”, bazującej na wspomnieniach mieszkańców, które odbędzie się w GOKSiR "Pegaz" w Pieckach.

Słowa kluczowe:
Piecki archeologia historia wykopaliska 

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij