Wiele wskazuje, że Festival Cafe – dawna Estrada – zostanie otwarta na inaugurację Dni Mrągowa. Stanie się to faktem, mimo wcześniejszych perturbacji.

O lokalu przy Jaszczurczej Górze 10 zrobiło się głośno na początku roku, kiedy burmistrz Mrągowa ogłosił w mediach społecznościowych wielkie zmiany. Pod koniec stycznia rozstrzygnięto przetarg na wynajem lokalu gastronomicznego pod amfiteatrem. W szranki stanęło dwóch oferentów – zwycięzca zaproponował niemal 50 tys. złotych miesięcznego czynszu. Miała to być kwota niemal dwudziestokrotnie wyższa niż uzyskana rok wcześniej. Już 1 lutego na facebookowym profilu burmistrz ogłosił sukces. – Teraz widzimy jaki potencjał ma to miejsce i jakie dochody zostały utracone w poprzednich latach – pisał Stanisław Bułajewski. – Mam nadzieje, że dojdzie do podpisania umowy, w końcu przetarg wygrał wieloletni najemca tego obiektu.

Czar prysł szybko. Do podpisania umowy najmu nie doszło, pojawił się jednak nowy pomysł na dawną Estradę. W kwietniu na stronie Urzędu Miasta zamieszczone zostało oficjalne oświadczenie burmistrza, w którym czytamy, że „[…]Po kilku dniach wygrany, który od wielu lat dzierżawił ten lokal, wycofał swoją ofertę i odstąpił od podpisania umowy. Postanowiłem wtedy, że zgodnie z prawem, podejmiemy próbę wydzierżawienia lokalu organizacji pozarządowej lub spółdzielni socjalnej, ewentualnie tego typu działalność gastronomiczną mogłaby prowadzić spółka miejska Miasteczko Westernowe Mrongoville . Nie było przy tym mowy o zmianie przeznaczenia tego miejsca (to odpowiedź na pojawiające się plotki o przeniesieniu na Jaszczurczą Górę Informacji Turystycznej – dop. red.) – dalej miałaby tam funkcjonować restauracja, poszerzona dodatkowo o niewielki powierzchniowo punkt spełniający rolę informacji turystycznej i kasy biletowej. Zmiana miała tylko i wyłącznie dotyczyć podmiotu, który prowadziłby lokal. Moja decyzja to odpowiedź na zapotrzebowanie i rozwój ekonomii społecznej, której celem jest kreowanie nowych miejsc pracy i zatrudnianie osób, którym Miasto powinno szczególnie pomagać. Zależy mi na promowaniu organizacji obywatelskich i rozwoju społeczności lokalnych, chcę tworzyć nowe miejsca pracy z elastycznymi formami zatrudnienia. Wielu mieszkańców popiera takie rozwiązania i cieszę się, że mnie w tym wspiera”.

Kiedy gotowa była koncepcja lokalu, włodarz znów zaskoczył mieszkańców, ogłaszając na swoim profilu konkurs na nazwę lokalu. W ciągu zaledwie dnia pojawiło się ponad 200 propozycji. Jedne poważne, inne mniej. Ostatecznie, trochę na zasadzie „bez żadnego trybu”, wybrano szyld Festival Cafe. Autorki, których propozycje okazały się zbliżone do wskazanej nazwy, dostały zaproszenie po upominki. W międzyczasie ruszyły prace nad przygotowaniem lokalu do użytku. Festival Cafe ma być otwarte na inaugurację Dni Mrągowa. Czyli… dzisiaj. – Wciąż trwają prace nad przystosowaniem obiektu na potrzeby kawiarni. Robót jest dużo, ale mamy nadzieję, że wszystko uda się uruchomić w zaplanowanym terminie – mówił jeszcze kilka dni temu rzecznik Urzędu Miasta.

Jak dodaje – struktura spółki miejskiej Miasteczko Westernowe Mrongoville nie została zmieniona. Jedyny, dodatkowy zapis, który pojawił się w dokumentacji spółki, dotyczy sprzedaży alkoholu. Zmienił się natomiast zarząd spółki. – Pełniącym obowiązki dyrektora zarządu spółki został Szymon Bagiński (zastąpił Stanisława Małyszko – dop. red). Obowiązki będzie pełnić do czasu wyłonienia w drodze konkursu dyrektora zarządu. W chwili obecnej zarząd spółki finalizuje podpisywanie umów z nowymi pracownikami spółki, którzy poprowadzą kawiarnię – tłumaczy Paweł Krasowski. Ta informacja powinna też rozwiać wątpliwości co do udziału w prowadzeniu Festival Cafe dzierżawcy samego miasteczka westernowego. – Nie jesteśmy dzierżawcami lokalu pod sceną – prostuje Daniel Lewakowski, zarządzający miasteczkiem Mrongoville. – Lokal prowadzi spółka miejska, od której dzierżawimy Mrongoville. Prosimy nie utożsamiać nas z tym miejscem.

Czego możemy się zatem spodziewać po nowym-starym lokalu? – W kawiarni będzie można zakupić przede wszystkim dobrą kawę i herbatę, wypić zimne napoje – w tym piwo i drinki, a także zjeść naleśniki, gofry i lody. W lokalu ma być wydzielona część, gdzie będzie można zapoznać się z ofertą kulturalną miasta – informuje Paweł Krasowski.

Słowa kluczowe:
Mrągowo festiwal restauracja amfiteatr 

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij