25 czerwca Sąd Rejonowy w Giżycku skazał 38-letniego Pawła S. na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się nad kotem, orzekł nawiązkę w kwocie 5 tysięcy złotych oraz zakazał mu posiadania zwierząt na okres 8 lat. Mrągowskie koty też muszą się mieć na baczności.

Do pierwszego  zdarzenia doszło 27 marca w jednej z miejscowości koło Rynu. Tam w zamkniętym garażu człowiek wielokrotnie strzelał z wiatrówki do bezbronnego kota i trafił go trzykrotnie w głowę oraz dwukrotnie w tułów. Dwie śruciny utkwiły w kociej głowie bez możliwości ich wyjęcia.

Małżeństwo emerytów, Jadwiga i Mieczysław, mieszkają na parterze jednego z bloków na osiedlu Parkowym w Mrągowie. Opiekują się czwórką kotów. Trzy z nich, to koty pokojowe, a jednego pan Mieczysław znalazł 11 lat temu w piwnicy na tyle dużego, że nie przyzwyczaił się on już do domowych wygód i przychodzi tylko na posiłki i na „pogawędki”, Wszystkie koty są łagodne i przyjazne ludziom. Dwa dni przed Świętem Bożego Ciała pan Mieczysław poprosił wieczorem mamy, które bawiły się ze swoimi dziećmi przed blokiem, żeby dzieci nie jeździły wózkami pod oknami, bo robiły za dużo hałasu. Wskazał też miejsce, kilka kroków dalej, specjalnie wyznaczone do tego celu. Słyszał to młody, dwudziestokilkuletni sąsiad, który natychmiast zareagował krzykiem: - Zlikwiduję wam te koty.

Na drugi dzień wieczorem, kiedy koty wygrzewały się przy bloku w ostatnich tego dnia promieniach słońca, pani Jadwiga zobaczyła tego samego młodego sąsiada, jak podszedł pod jej okno i krzyknął: -  Co, jeszcze nie zrobiliście z kotami porządku? To ja to zrobię – i złapał jedenastoletniego kota, tego od „pogawędek”, i wrzucił go przez okno do mieszkania emerytów, a interweniującego pana Mieczysława poczęstował sierpowym pod oko. Sprawą zajęła się policja i z pewnością w niedalekiej przyszłości sędzia orzeknie jej finał.

Koty, to też musical skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dzieło to jest jednym z największych sukcesów w historii musicali, a standard Memory - pamięta chyba cały świat.

Nasuwa się jeszcze tylko pytanie: Skąd się nagromadziła u obu mężczyzn taka agresja wobec niewinnych zwierząt? 

Zdzisław Piaskowski

 


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij