Budextan Oficerska

Dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Ratownicy na mrągowskich plażach od najbliżej soboty (22 czerwca br.). A pierwsze badanie wody cztery dni później. Mrągowo prawie gotowe na wakacje nad wodą.

Podczas tegorocznych wakacji w Mrągowie, podobnie jak w roku ubiegłym, będą funkcjonowały dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli przy ul. Jaszczurcza Góra 6 i przy ul. Nadbrzeżnej. Kąpielisk w naszym mieście nie będzie ze względów formalnych.

- W związku z odstąpieniem od zamiaru wycinki trzciny w strefie przybrzeżnej jeziora Czos w Mrągowie na wysokości nieruchomości przy ul. Jaszczurcza Góra 6 linia brzegowa dla potrzeb planowanego kąpieliska w sezonie 2019 nie została wydłużona. Procedurę w tym zakresie wszczęto w październiku 2018 roku. Stąd odstąpiono od zamiaru utworzenia kąpieliska i organizuje się miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – wyjaśnia Ewa Kuśpiet, inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miejskim w Mrągowie.

Ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę (brak stacjonarnych toalet, natrysków) kąpieliska nie będzie również przy ul. Nadbrzeżnej. Podobnie jak w roku ubiegłym mrągowskimi plażami zarządzać będzie Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Karo” Sp. z o.o.

- Spółka podpisała umowę z Gminą Miasto Mrągowo na zarządzanie terenami rekreacyjnymi, w tym plażami przy ul. Jaszczurcza Góra oraz na os. Grunwaldzkim w dniu 3 czerwca 2019 roku. Niezwłocznie po jej podpisaniu podjęte zostały działania związane z przygotowaniem plaż do sezonu letniego — mówi Tomasz Żbikowski, prezes zarządu TBS-u.

Oficjalnie, miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli będą funkcjonowały w okresie od 02 lipca do 30 sierpnia br., ale ratownicy na mrągowskich plażach pojawią się już od najbliższej soboty.

- Bez względu na ustalone przez Urząd Miejski ww. terminy, w uzgodnieniu z Panem Zygmuntem Kisielewskim-Szefem WOPR Mrągowo, podjąłem decyzję o zapewnieniu ochrony plaż przez służby WOPR od dnia 22 czerwca, czyli soboty po zakończeniu roku szkolnego — dodaje Tomasz Żbikowski.

Upały sprawiły, że mrągowianie chętnie odwiedzają mrągowskie plaże i korzystają z kąpieli wodnych w jeziorze Czos. Jednak woda w akwenie jeszcze nie została sprawdzona przez mrągowskich Sanepid.

- Badania wody powinny być przeprowadzone (zgodnie z obowiązującymi przepisami) nie wcześniej niż na 10 dni przed otwarciem miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Sanepid radzi wstrzymać się z kąpielami do czasu otwarcia tych miejsc i uzyskania pozytywnych wyników badania bakteriologicznego wody. Obecnie kąpiel w jeziorze odbywać się może tylko na własne ryzyko — przestrzega Beata Doraczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Pierwsze badanie jakości wody w jeziorze Czos zaplanowane jest na 26 czerwca br. (środa).

EK

*Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu.


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij