Wakacje to dla dzieci okres większej swobody, wolności, poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi i niestety często czas wolny od nadzoru dorosłych. Policjanci z Mrągowa przypominają, że wakacje nie zwalniają rodziców z odpowiedzialności.

Wakacje powinny być czasem zwiększonej koncentracji rodziców na dziecku. Oczywiście nie ma złotego środka, który zapewni maksimum bezpieczeństwa, ale zadaniem dorosłych jest minimalizowanie ryzyka.

Wakacyjne zaginięcia nastolatków

Zaginięcia osób to problem nie tylko wakacji. Jednak dwumiesięczna przerwa w szkole to czas, w których nastolatkowie i starsze dzieci częściej niż pozostałych miesiącach uciekają z domów. Wakacyjne zaginięcia dotyczą nie tylko młodzieży z dużych miast, ale również mniejszych miejscowości, takich jak Mrągowo.

- Ogólnopolskie statystyki Policji wskazują, że wakacje to okres, podczas którego zgłaszanych jest ponad 2000 zaginięć osób małoletnich, z czego zdecydowanie największą grupę stanowią nastolatkowie. To w dużej mierze od rodziców zależy, jak wysoka będzie ta liczba w tym roku. Takich zdarzeń  nie możemy bagatelizować, ponieważ w powiecie mrągowskim również mamy do czynienia z ucieczkami nastolatków z domów. Nasz atrakcyjny turystycznie region jest też  miejscem przebywania nieletnich zaginionych z innych miejscowości – mówi Dorota Kulig, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Najczęstszym powodem zaginięć starszych dzieci i nastolatków są ucieczki z domów. Jest często próba zwrócenia na siebie uwagi rodzica. W takich przypadkach ucieczka to krzyk i wołanie o naszą uwagę i zainteresowanie.

fot. pixabay

Pilnuj dziecka na festynie

W wakacje wiele turystycznych miejscowości, w tym Mrągowo pokazuje swoje kulturalne oblicze. W okresie lipca i sierpnia organizowanych jest wiele letnich imprez, podczas których łatwiej jest „zapodziać” małego „zdobywcę świata”.

- Apelujemy do rodziców, aby w zatłoczonych miejscach takich jak plaża czy imprezy masowe, choć na chwilę nie tracić z oczu swoich pociech. Dziecko pozostawione nawet na krótki czas bez opieki dorosłych może stać się ofiarą przestępstwa, bądź ulec groźnemu w skutkach wypadkowi losowemu – dodaje Dorota Kulig.

fot. archiwum m24

Mrągowska Policja przygotowała wskazówki, których przestrzeganie ustrzeże zarówno dziecko, jak i rodziców przed niepotrzebną tragedią w okresie wakacji:

 • małego dziecka nie zostawiaj bez opieki osoby dorosłej w domu czy na podwórku;
 • zaopatrz dziecko w karteczkę ze swoim numerem telefonu, naucz je aby swego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania nie podawało obcym ludziom;
 • naucz dziecko rozpoznawać sytuacje dla niego groźne bez budzenia w nim lęku;
 • naucz dziecko korzystać z telefonu — wyeksponuj w domu kartkę z numerami telefonów do najbliższych oraz telefonami alarmowymi, poinstruuj jak ma się zachować w sytuacji, która wzbudzi w nim niepokój czy strach;
 • wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc, płakać;
 • szczególną uwagę zwracaj na dziecko w zatłoczonych miejscach publicznych (supermarkety, imprezy plenerowe itp.), małe dziecko trzymaj za rękę – pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się Ciebie!
 • wyjaśnij dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu i czekać na Ciebie (opiekuna), ewentualnie zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej — najlepiej do policjanta, ochroniarza, sprzedawcy sklepowego;
 • naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, przygotuj je na ewentualny kontakt z obcym, zwróć uwagę, że ma zdecydowanie odmawiać, kiedy nieznajoma osoba pod jakimkolwiek pretekstem je zaczepia (częstuje słodyczami, proponuje „podwiezienie”). Przestrzeż dziecko, że kiedy ktoś puka do drzwi pod Twoją nieobecność, kategorycznie nie może wpuszczać nikogo do domu;
 • naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych; pokaż mu, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osobą, za którą się podaje. Uświadom dziecku, jak niebezpieczna może być anonimowość obcych osób poznanych tą drogą;
 • nigdy nie zezwalaj dziecku na podróżowanie autostopem;
 • staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym, jak i z kim spędza swój wolny czas;
 • nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól by brak zainteresowania i wsparcia z Twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu;
 • reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko!

EK

Budextan art

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij