Pod koniec roku szkolnego  w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków oraz Dzień Naukowca . Dzieci na warsztatach wraz ze swoimi mamami tworzyły maseczki, peelingi, pomadki i kremy.

Każdy z tych kosmetyków został wykonany z naturalnych produktów, np: maseczki były robione na bazie bananów lub też jabłek, peelingi z wykorzystaniem soli morskiej bądź cukru trzcinowego, pomadki na bazie oleju kokosowego mogły być zabarwiane przez kakao lub uwielbianą przez dzieci czekoladę. Krem został zrobiony, wykorzystując trzy różne pełnowartościowe tłuszcze roślinne: drobiny kakaowca, masło shea i masło kokosowe. Oprócz produkcji kosmetyków można było zapoznać się z innymi przepisami np. na tonik czy też perfumy. Mamy i dzieci dowiedziały się również czym jest koreańska pielęgnacja twarzy w 10 krokach. W warsztatach brały udział trzy pracownie: zajęć naukowo-technicznych, zajęć rękodzielniczych i teatralnych.

W przygotowania Dnia Naukowca byli zaangażowani nauczyciele i dzieci z pracowni robotyki, Małego Kopernika i Małego Einsteina. Na początku Mateusz Bijaczewski zaprezentował roboty z klocków Lego. Dzieci mogły sterować koparką, wyścigówką czy ciężarówką za pomocą pilotów. Były też roboty takie jak wąż i krokodyl, które sterowane były przez program napisany na komputerze.

Poza robotami Kinga Skrajna razem z „małymi Kopernikami” przygotowali zestawy z elektroniki, gdzie każdy mógł zbudować: radio, latające śmigło czy żarówkę wbudowaną w prosty obwód elektryczny. Następnie dzieci zapoznały się z plakatami znanych naukowców, przechodząc do sali, w której dzieci z zajęć Małego Einsteina wykonały samodzielnie eksperymenty. Zrobili „sztuczną krew”, lampę lawę. Przy okazji próbowali także spalić stół. Na koniec doświadczeń Karolina Kodź-Wichowska dokonała samopodpalenia i spaliła wiórki z magnezu. Dzień Naukowca zakończony został wybuchem wulkanów wykonanych z masy solnej.EK

Ewa Gnoza, MDK Mrągowo

Słowa kluczowe:
Mrągowo mdk dzieci nauka 

Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij