Na terenie Muzeum Regionalnego w Pieckach stanął piec do wypalania podpłomyków, pizzy a nawet chleba. Pierwsze przepalanie już za nami, ale uroczyste otwarcie paleniska odbędzie w piątek 5 lipca br. podczas Festiwalu Ceramiki.

300 kilo suchej gliny, dwa worki sieczki słomianej, worek popiołu drewnianego, 70 cegieł i garść dobrych chęci, tyle wystarczyło, aby zbudować piec do wypalania pieczywa w Pieckach. Prace zduńskie wykonał Marcin Wudniak. Palenisko jest niezbędne podczas Festiwalu Ceramiki, który po raz pierwszy odbędzie się w Pieckach.

- W pierwszy weekend lipca podczas Dni Piecek, Muzeum Regionalne w Pieckach stanie się prawdziwą garncarską wioską. Dopełnieniem sielskiego klimatu Festiwalu będzie zbudowany podczas Festynu Kwiatowego piec, z którego mam nadzieję, będzie roznosił się zapach wypiekanego pieczywa - mówi Alicja Naworska-Kotelon, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji „Pegaz”.

Tradycje ceramiczne w Pieckach są związane z prywatną kolekcją ceramiki Walentyny Dermackiej z Sapiechów, największym tego typu zbiorem w Polsce. Kobieta urodziła się w Nowogródku w 1922 roku, po wojnie przyjechała na Mazury. A 1958 roku osiadła na stałe w Pieckach. Walentyna Dermacka przyjaźniła się ze znaną autorką rzeźb ceramicznych — Władysławą Prucnal. Ich wieloletnia znajomość zaowocowała bogatym zbiorem dzieł artystki z Medyni Głogowskiej. Około 1800 ceramicznych figurek przedstawiających życie wsi na co dzień można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Pieckach. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji „Pegaz" chce wykorzystać istniejący potencjał i tradycje ceramiczne w Pieckach i organizuje pierwszy festiwal ceramiczny.

- Przez wszystkie trzy dni będą się odbywały warsztaty garncarskie, ceramiczne oraz pokazy, będzie to sposób na przybliżenie mieszkańcom i turystom tematyki garncarskiej. Podczas warsztatów wszyscy chętni ceramicy, mieszkańcy Gminy i turyści będą mieli możliwość samodzielnego przygotowania ceramiki do wypału, pomalowania, poszkliwienia, będą mogli gotową pracę zabrać ze sobą jako pamiątkę wydarzenia.  Dodatkowo podczas Festiwalu zbudujemy kolejny piec, aby jeszcze raz przyjrzeć się procesowi jego powstawania, ale co najważniejsze- można stać się pomocnikiem zduna- każde ręce do pracy są na wagę złota.– dodaje Alicja Naworska – Kotelon.

Dzięki Festiwalowi Ceramiki w Pieckach, który odbędzie się w dniach 5-7 lipca br. samorząd z powiatu mrągowskiego ma szansę istotnie zaznaczyć się na kulturalnej mapie wydarzeń poświęconych ceramice w Polsce.

EK

fot. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij