W piątek (14 czerwca) w Centrum Kultury i Turystyki odbyło się artystyczne podsumowanie roku grup działających na co dzień w mrągowskim domu kultury. Gościnnie obok Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego i Teatru Światła wystąpiła także grupa z Movement Studio Pro.

Widowiskiem muzycznym pod tytułem „Splątaniec” w wykonaniu najstarszej grupy Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego rozpoczął się piątkowy pokaz tańca i Teatru Światła. Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem roku pracy grup artystycznych działających w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. 

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego istnieje w CKiT od wielu lat, ale każdy sezon artystyczny przynosi coś nowego - mówi Marta Szymborska, założycielka i choreograf MSTW. W mijającym sezonie współtworzyłyśmy warstwę taneczną widowiska „Bez nas nie byłoby nas”, które zostało zrealizowane przez Fundację Avangart oraz CKiT z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Miałyśmy też możliwość zaprezentowania się podczas Konkursu Tańca w Varenie na Litwie. Oprócz tego dziewczęta brały udział w tworzeniu i otwarciu wystawy fotografii „Złapane w ruchu” autorstwa Dominiki Pauli Brodzik oraz Anidy Keller, które było częścią programu tegorocznych Impresji Artystycznych „Śpiewające Obrazy”. Tancerki najstarszej grupy, Julia Dudziec, Marlena Dziczek, Sandra Kozłowska, Martyna Modrzejewska,  stworzyły również własną choreografię oraz zatańczyły w spektaklu profilaktycznym „Znowu na nowo” Fundacji ALE. To pokazuje, że po wielu latach pracy, są one niezwykle kreatywne i coraz dojrzalsze jako tancerki. W ostatnim czasie zdobyłyśmy z najstarszą grupą (choreografia „Splątaniec”) dwie nagrody: I nagrodę podczas Mazurskich TransFormacji Tanecznych oraz nagrodę specjalną podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego Coda we Włocławku. Oba wyróżnienia są dla nas ważne, jednak to drugie jest ogromnym osiągnięciem.

W szeregach Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego zaszło także do wielu zmian. Od października pojawiły się dwie nowe grupy taneczne (Flow i Flow Słodziaki), których instruktorką została Gabriela Łozowska, niegdyś tancerka MSTW. 

Gabriela ukończyła kierunek choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Taneczne doświadczenie zdobywała w Teatrze Tańca Zawirowania w Warszawie pod kierunkiem Elwiry Piorun oraz Teatrze Tańca Akro w Toruniu pod kierunkiem Joanny Miś-Fudali, współpracując z izraelskim choreografem Iradem Mazliah, następnie w grupie tańca współczesnego Passau w Niemczech oraz na zajęciach baletowych u Christine Heim w Deggendorf - dodaje Marta SzymborskaPodczas piątkowego podsumowania zaprezentowała swoje prace, które przygotowała z grupami oraz zatańczyła duet z Małgorzatą Duszak, która na co dzień prowadzi grupy taneczne w Pieckach i Rucianym Nidzie. 

Podczas piątkowego pokazu gościnnie zaprezentowały swoje grupy także Sandra Hirsz-Piaskowska (Szkoła Tańca i Teatru Ruchu Movement Studio Pro), która związana była kiedyś z MSTW. Mrągowska Scena Tańca Współczesnego na co dzień współpracuje również z Teatrem Światła, którego założycielką jest Justyna Zapała. Obecnie grupa liczy osiem zdolnych młodych dziewczyn i ma na swoim koncie pierwsze sceniczne sukcesy. 

Teatr Światła w obecnym składzie pracuje już drugi rok. Tworzy go osiem fantastycznych, utalentowanych młodych dziewcząt z których każda jest inna i niepowtarzalna. Dla każdej z nich jak i dla mnie to był rok ciężkiej pracy i wielu twórczych wyzwań – mówi instruktorka i założycielka teatru, Justyna ZapałaTo był rok ciężkiej pracy, ale także wielu twórczych, artystycznych wyzwań. Owocem tegorocznych zajęć są dwie choreografie – „Latarnie morskie” (Nagroda Specjalna w Konkursie Tańca Współczesnego „Fantazja” w Varenie - Litwa) oraz  energetyczna „Watacha”, która otworzyła tegoroczne TransFormacje i która stanowi motyw przewodni naszego Artystycznego Zakończenia Roku. Wzięłyśmy także udział w plenerowym widowisku z okazji Święta Niepodległości, gdzie tańcząc z ogniem towarzyszyłyśmy śpiewakom Fundacji Avangart. Największym jednak osiagnieciem osiągnięciem grupy, a także satysfakcją i dumą instruktora, jest ogromny postęp jaki dziewczyny zrobiły w ciągu bieżącego roku. 

 
pj
 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij