To będzie noc pełna mazurskich mitów, wierzeń i legend. Już po raz piąty w Marcinkowie odbędzie się Palinocka. W tym roku to klimatyczne wydarzenie odbędzie się w środę 19 czerwca 2019 r. Początek imprezy o godz. 18.00 w Mazurskiej Izbie Regionalnej.

Palinocka, nazywana również Nocą Kupały, to impreza przywołująca atmosferę słowiańskiego święta związanego z przesileniem słonecznym. Już po raz piąty odbędzie się w Marcinkowie.

- Będziemy puszczać wianki na wodę, podobnie jak kiedyś robili to Mazurzy, śpiewać ludowe wesołe piosenki podczas przejścia nad jezioro, palić ogniska, przy których wspólnie będziemy się bawić. Dawniej Mazurzy wierzyli w oczyszczającą moc ognia, więc skakali przez ogniska, a nawet przeprowadzali bydło, by uchronić przed chorobami – mówi Jolanta Hellis, właścicielka Mazurskiej Izby Regionalnej w Marcinkowie.

Tradycyjnie na Prusach Wschodnich ta wyjątkowa noc obchodzona była hucznie, czasem połączona z poszukiwaniem białego kwiatu ligustru. Noc sobótkowa była również nocą łączenia się w pary, dlatego na wydarzenie obowiązuje biały kolor.

-Warto przypominać dawne tradycje ludowe, gdyż są one częścią naszej historii i kultury. Spotkajmy się w gościnnych progach Mazurskiej Izby Regionalnej  i bawmy (!!!)– mówi Anna Wysuwa-Szefler, kierownik Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie.

V Palinocka, czyli Noc Świętojańską po mazursku odbędzie się 19 czerwca 2019 r. (środa). Tradycyjne obrzędy świętojańskie rozpoczną się w Mazurskiej Izbie Regionalnej (Marcinkowo 31) o godz. 18.00. Organizatorami wydarzenia są  Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie wraz z sołtysem i Kołem Gospodyń Wiejskich.

EK


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij