Nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka w samochodzie, zwłaszcza podczas upału! Niewiele trzeba, aby doszło do tragedii!

Wraz z upałami powraca temat dzieci zostawionych w rozgrzanych w samochodach. Media na całym świecie wielokrotnie opisywały tragiczne w skutkach historię. My również na łamach naszego portalu opisywaliśmy sytuację, w której chwilowy brak rozsądku i wyobraźni mógł bardzo szybko przerodzić się w niewyobrażalną tragedię.

W czerwcu ubiegłego roku w upalny dzień na parkingu przy ulicy Dąbrowskiego w Mikołajkach w zamkniętym samochodzie z zamkniętymi szybami turyści zostawili swoją 2,5-letnią córkę. Na szczęście losem dziewczynki zainteresowała się przypadkowa osoba, która poprosiła o interwencję funkcjonariuszy policji. Szybka reakcja pozwoliła na uniknięcie tragedii. Szczegóły.

Kilkanaście minut wystarczy, by zamknięty samochód stał się śmiertelną pułapką, z której dziecko nie będzie mogło się wydostać.

-Na zewnątrz, gdy temperatura sięga ponad 20 stopni w zamkniętym aucie bez uchylenia szyb dochodzi nawet do ponad 50 st. Celsjusza, a nawet wyżej. Dziecko pozostawione w takiej temperaturze reaguje w bardzo szybkim tempie. W kilka minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym a w konsekwencji do zgonu. W takiej sytuacji każda minuta jest na wagę złota – ostrzega Tomasz Charaziński, ratownik medyczny ze Szpitala Powiatowego im. Michała Kajki w Mrągowie.

W upalne dni, gdy widzimy zamknięte w samochodzie dziecko, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Nasza interwencja może uratować mu życie. Nie bójmy się reagować.

- Widząc zamknięte w pojeździe dziecko, należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub  własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe - mówi Dorota Kulig, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Pozostawienie dziecka w nagrzewającym się, zamkniętym samochodzie skutkuje odpowiedzialnością karną. Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości do 500 zł. Za niebezpieczne i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

EK


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij