Budextan Oficerska

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego została laureatem V. Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego Coda. Tancerze z Mrągowa otrzymali nagrodę specjalną za choreografię "Splątaniec". Impreza odbyła się w minioną sobotę (25 maja br.) we Włocławku.

Za unikalne połączenie warstwy muzycznej i tańca Mrągowska Scena Tańca Współczesnego otrzymała nagrodę specjalną za choreografię „Splątaniec” w V. Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego. Jury konkursu oceniało układ taneczny i technikę tańca, ogólny wyraz artystyczny, dobór muzyki i kostiumów oraz zaprezentowane w tańcu emocje i uczucia.

-Naszym ogromnym atutem było wykonanie w spektaklu muzyki na żywo oraz przenikanie się dźwięków i tańca. Muzyka wykonywana była na bojlerze (tak zwykłym, starym bojlerze!) przez Justynę Zapałę, która wyczarowała z tego dziwnego instrumentu niezwykłe dźwięki. Muzyka współgrała w pełni z tym, co poprzez taniec chciałyśmy wyrazić. Tak powstał nasz w pełni autorski spektakl "Splątaniec". To zostało zauważone i docenione – mówi Marta Szymborska, choreograf Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego.

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego, grupa taneczna działająca w Centrum Kultury i Turystyki, dzięki udziałowi w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu tanecznego we Włocławku wróciła bogatsza o nowe doświadczenia.

– Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego Coda to wydarzenie, na którym warto się pokazać. Z różnych względów. Przede wszystkim dla samej przyjemności zatańczenia na dużej scenie, w dobrych warunkach technicznych i wśród ludzi, którzy kochają taniec i znają się na nim. Piękne otoczenie Centrum Kultury Browar B we Włocławku oraz miła atmosfera potęgują przyjemne odczucia. W tych sprzyjających warunkach mogłyśmy zobaczyć wiele grup tanecznych, wymieniać wrażenia, czerpać inspirację, spotkać się z innymi grupami i choreografami. Podsumowując... wróciłyśmy pełne pozytywnych wrażeń i naładowane świeżą energią.

W tanecznych zmaganiach prócz tancerzy z Mrągowa wzięły udział grupy z Bydgoszczy, Torunia, Łodzi, Kalisza, Węgorzewa, Lubawy, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe: do 12 lat, 13-16 lat i powyżej 17 lat. Łącznie zaprezentowano 28 choreografii.

– Konkurs ma rangę ogólnopolską, więc poziom był bardzo wysoki. Występowałyśmy w najstarszej kategorii powyżej 17 lat, choć część tancerek jest młodszych. Konkurowałyśmy z dorosłymi i dojrzałymi tancerzami, którzy przyjechali w większości z dużych miast i większych ośrodków. Nie było łatwo wyróżnić się wśród takich zespołów – dodaje Marta Szymborska.

Nie jest to pierwszy sukces Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego. Niedawno tancerki zdobyły również I nagrodę w Mazurskich Transformacjach Tanecznych, podobnie było w zeszłym roku. W konkurach tanecznych biorą udział raz lub dwa razy w roku. To momenty, podczas których tancerki z Mrągowa mogą zaprezentować swoją pracę, a także zdobyć nowe doświadczenia.

– Nie lubię mówić o nagrodzie w kategoriach sukcesu. To docenienie naszej twórczej pracy, które oczywiście bardzo cieszy i pokazuje nam, że ktoś rozumie i czuje, to co tworzymy. Utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy, ma sens. Tym bardziej jest to ogromnie miłe, jeśli takie opinie padają z ust osób z ogromną wiedzą, doświadczeniem i uznaniem w dziedzinie tańca. A tak właśnie było we Włocławku. Usłyszałyśmy wiele słów uznania a sama rozmowa z jurorami była wyjątkowym momentem.

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego istnieje w CKiT od 2002 roku. Grupa pracuje w technice tańca współczesnego, która ma nieograniczone możliwości wyrazu, rozwija ciało i umysł. Pod czujnym okiem Marty Szymborskiej, założycielki i choreografa Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego tancerki uczą się podstaw tańca, improwizacji i tworzenia choreografii. Ich całoroczna praca prezentowana jest szerszej publiczności i doceniana podczas przeglądów tanecznych. Tak jak w przypadku choreografii „Splątaniec”.

– Przy okazji rozmowy chciałabym gorąco podziękować Justynie Zapale, za talent i wrażliwość, z jaką tworzy muzykę, a także tancerkom, które współtworzyły spektakl. Są to Julia Dudziec, Sandra Kozłowska, Martyna Modrzejewska i Kornelia Dziczek. Jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogę pracować z tak mądrymi i utalentowanymi młodymi osobami – podsumowuje Marta Szymborska.

V. Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego Coda odbyły się w sobotę 25 maja w "Browarze B." we Włocławku.

Ewelina Krzywosz


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij