Po dwóch edycjach regat na jeziorze Juno Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” wraca na akwen w centrum Mrągowa. Regaty Arkodach Cup 2019 – II eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa odbędą się 1 czerwca br.

W czerwcu żagle ponownie wypełnią jezioro Czos. Regaty Arkodach Cup 2019 – II eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa to pierwsze w tym roku żeglarskie zmagania na akwenie w centrum miasta organizowane przez Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos”.

— Cieszymy się z powrotu na nasz macierzysty akwen. To będą już 28 regaty w ramach Żeglarskich Grand Prix Mrągowa odbywające się na Czosie, więc w tym roku złamiemy huczną granicę 30. Jezioro to kuźnia żeglarskich talentów – wszak tutaj swoją karierę zaczynało wielu znamienitych żeglarzy. Akwen jest zdradliwy i trudny, co podkreślają zwłaszcza zawodnicy przyjezdni z całej Polski. Porywy wiatru są zmienne, przez co trzeba je przez całe regaty umiejętnie szukać, a to wymaga doświadczenia. Mówi się, że najlepsi żeglarze czują wiatr na swoich policzkach — mówi Mateusz Kossakowski, prezes MTR „Czos”.

Regaty zostaną rozegrane w pięciu klasach: jachty kabinowe, otwartopokładowe, Open, Mariner 600, a także żeglarze niepełnosprawni. Trudno jednak oszacować, ile załóg będzie rywalizować jeziorze Czos w sobotę 1 czerwca br., bo zapisy na Arkodach Cup 2019 – II eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa przyjmowane są w dniu imprezy.
-Wracamy nad Czos, na którym wiele łódek już zostało zwodowanych. Liczę też na silną delegację z Giżycka, która posiada już 4 katamarany, a w drodze jest jeszcze kolejny. Największym potencjałem są jednak Marinery w liczbie 10 sztuk, które od tego sezonu na czas regat można wyczarterować — dodaje Mateusz Kossakowski.

W ramach Arkodach Cup 2019 – II eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa zostaną rozegrane trzy wyścigi krótkodystansowe i jeden dłuższy dookoła tzw. wyspy miłości. Jednak jak podkreśla Mateusz Kossakowski — Żeglarstwo jest jednak sportem zależnym w dużym stopniu od wiatru, więc możliwe są korekty tras przez sędziów w czasie trwania regat.

Regaty Arkodach Cup 2019 – II eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa odbędą się w sobotę 1 czerwca br. Start imprezy o godz. 11.00. Port i biuro regat – Ekomarina Mrągowo. Zakończenie imprezy odbędzie się w Mrongoville Family Town.

Ewelina Krzywosz

*Zdjęcie zostało przekazane przez Mrągowskie Towarzystwo Regatowe "Czos".


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij