Fundacja Terra Desolata zrealizuje projekt archeologiczno-edukacyjny na styku dwóch mazurskich powiatów. Badania wykopaliskowe odbędą się nad jeziorem Zyzdrój Wielki w powiecie mrągowskim, zajęcia edukacyjne m.in. w Spychowie w powiecie szczycieńskim.

Fundacja Terra Desolata już po raz trzeci wraca do Gminy Piecki, aby poprowadzić badania wykopaliskowe. Podczas pierwszej wizyty w powiecie mrągowskim miłośnicy historii Mazur szukali dawnej nekropolii w Mojtynach. Tegoroczne poszukiwania odbędą się nad jeziorem Zyzdrój Wielki.

- Na południe powiatu mrągowskiego po raz pierwszy przyjechaliśmy w poszukiwaniu archiwalnego cmentarzyska w Mojtynach, gm. Piecki. Było ono badane przeszło 110 lat temu przez archeologów niemieckich. W czasie II wojny światowej zabytki z tych wykopalisk zaginęły. Dzisiaj znana jest jedynie przybliżona lokalizacja tej nekropoli. My podjęliśmy kolejną próbę odnalezienia tego użytkowanego w II i III w. po Chr. cmentarzyska. Wiosną 2017 roku, podczas poszukiwań wspomnianej nekropoli poznaliśmy lokalnego miłośnika historii Marcina Laska. Wskazał on nam miejsce nad jeziorem Zyzdrój Wielki, gdzie znalazł kilka przedmiotów, które mogły być zabytkami archeologicznymi. Kilka tygodni później przeprowadziliśmy tam powierzchniowe badania weryfikacyjne, następnie wykopaliska. Okazało się, że jest to archiwalne stanowisko, badane na przełomie XIX i XX w. - cmentarzysko w Wólce Prusinowskiej. Jest ono o tyle ważne, iż użytkowane było — być może — jeszcze na początku wczesnego średniowiecza — okresie słabo poznanym na Mazurach – wspomina Iwona Lewoc z Fundacji Terra Desolata.

Terra Desolata nie tylko zbiera informacje na temat historii Mazur, ale również chętnie dzieli się wiedzą. Działania Fundacji mają charakter archeologiczno-edukacyjny. Najbliższe warsztaty pod nazwą „Dzień Nauki” odbędą się 13 lipca br. (sobota) w Spychowie. Zajęcia edukacyjne to jeden z elementów programu imprezy „Powrót Juranda do Spychowa” organizowanej przez Stowarzyszenie "Przyjazne Spychowo".

- Dzięki wsparciu ze strony Nadleśnictwa Spychowo rozłożymy kilkanaście stanowisk, gdzie uczestnicy zapoznają się zarówno z archeologią i historią, jak i fizyką, chemią, alchemią, archeozoologią, tajnikami daktyloskopii czy nowoczesnymi technologiami. Będziemy prezentować, jak wygląda praca na wykopie. Chętni będą mogli wyszukiwać w nim zabytki. Urządzimy pokaz przędzalnictwa, pokażemy, jak działają wykrywacze metali. Przygotujemy również wystawę wybranych zabytków, które udało nam się znaleźć podczas prowadzonych przez nas wykopalisk – szczegóły edukacyjnych warsztatów — zdradza Monika Radzikowska z Fundacji Terra Desolata.

Archeolodzy, historyk i geograf — Fundację Terra Desolata tworzy grupa przyjaciół i dobrych znajomych, która wspólnymi siłami chce „odkopać” historię Mazur, a także popularyzować wiedzę na temat przeszłości regionu.

- Naszym celem jest prowadzenie badań powierzchniowych i wykopaliskowych na Mazurach oraz popularyzacja wiedzy o przeszłości wśród mieszkańców tego terenu. W poszukiwaniach pomagają nam członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego, Grzegorz Chojnowski oraz wolontariusze. Wspierają nas nie tylko swoimi detektorami, ale również doświadczeniem i wiedzą. W tym roku nasze działania edukacyjne wsparła Fundacja PZU — dodaje Katarzyna Orkowska z Fundacji Terra Desolata.

Terra Desolata chce, aby archeologia Mazur trafiła nie tylko do publikacji naukowych, ale też bezpośrednio do mieszkańców. Członkowie Fundacji utworzyli zbiórkę publiczną, aby wspólnie z innymi rozwijać mazurską archeologię! Ich działania można wesprzeć, wpłacając pieniądze – w dowolnej kwocie – można wpłacać na zrzutka.pl

Ewelina Krzywosz
 

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij