Do grona honorowych dawców będzie można dołączyć już jutro. Na placu Piłsudskiego w Mrągowie zaparkuje ambulans do poboru krwi. Akcja honorowego krwiodawstwa odbędzie się w godz. 8:30 – 12:00.

Do Mrągowa, po raz kolejny, przyjedzie ambulans do poboru krwi. Oddać krew w mobilnym punkcie będzie można już jutro. Akcja jest odpowiedzią na apele centrów krwiodawstwa o oddawanie krwi, której brakuje szczególnie latem.

– Pobory krwi w miesiącach wakacyjnych są bardzo ważne. To czas urlopów, więc spada liczba krwiodawców, a jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na krew - jest więcej wypadków, imprez. Staram się, aby poborów było jak najwięcej właśnie latem – mówi Jacek Gajda, prezes klubu HDK Mrągowo.

Niestety, krew jest nie do zastąpienia, nie ma dla niej żadnego substytutu, podkreśla prezes klubu HDK Mrągowo. – W Polsce krew potrzebna jest co minutę, a jednym źródłem na pozyskanie tego życiodajnego płynu jest organizm drugiego człowieka. Dlatego tak ważne jest aby nas honorowych krwiodawców było jak najwięcej – zachęca Jacek Gajda.

Akcje organizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie wspólnie z Klub Honorowych Dawców Krwi z Mrągowa. – W każdym miesiącu w Mrągowie odbywają się minimum dwa pobory - od stycznia do kwietnia ze względu na pogodę organizowane są w Bursie Międzyszkolnej, a od maja do sierpnia w ambulansie na Placu Piłsudskiego. W lipcu odbędą się trzy pobory krwi, dodatkowy w niedzielę w czasie Parady Country – dodaje prezes klubu HDK Mrągowo.

W ubiegłym roku padł rekord - 305 litrów krwi zebranej od 677 dawców w powiecie mrągowskim. Jak się okazuje, wśród lokalnych krwiodawców jest coraz więcej kobiet. W tym roku na koncie jest już 126,750 litrów krwi, a klub HDK ma wielką nadzieję, że uda się pobić ten wynik.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij