Mrągowianie wzięli na własność kawałek lasu…w słoiku. Wszystko dzięki kreatywnym zajęciom tworzenia zielonych kompozycji w szklanych naczyniach zorganizowanym przez Nadleśnictwo Mrągowo, które odbyły się w minioną niedzielę (19 maja).

Mrągowianie poznali tajniki tworzenia niepowtarzalnych słoi z kawałkiem natury z Mazur dzięki warsztatom zorganizowanym przez Nadleśnictwo Mrągowo. Uczestnicy zajęć swój własny mini las stworzyli z keramzytu ogrodniczego (warstwa drenażu dla roślin), węgla aktywnego, ziemi, żwirku, mchu, sadzonek świerku, lipy i dzikiej jabłoni ze szkółki leśnej. To wszystko według własnego pomysłu "zamknęli" w szklanym naczyniu, który przynieśli ze sobą.

— W dzisiejszych czasach, gdy światem rządzą komputery większość dzieci i młodzieży, a nawet i dorosłych rzadko wychodzi na spacer do lasu. Dzięki zajęciom można dowiedzieć się o tym, jak funkcjonuje las, jakie procesy w nim zachodzą, a po zrobieniu słoika nawet zobaczyć to na własne oczy. Miniatura lasu w szklanym naczyniu postawiona na parapecie czy regale, w domu czy w pracy ubarwi domową przestrzeń w mieście — mówi specjalista ds. edukacji leśnej i ochrony przyrody - Natalia Majka, organizatorka warsztatów.

Podczas zajęć uczestnicy nie tylko otrzymali materiały i wiedzę niezbędne do stworzenia własnego skrawka lasu, ale również informacje na temat działalności Nadleśnictwa Mrągowo.

Tworzenie mini lasu w słoiku nie jest trudne. Należy jednak pamiętać, że mech jest pod ochroną i nie wolno go wziąć z lasu bez odpowiedniej zgody. Natomiast można zaopatrzyć się w niego w sklepie ogrodniczym.

Ewelina Krzywosz

Warsztaty Las w słoiku - fot. Ewelina Krzywosz


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij