Filmy Włodzimierza Puchalskiego z jego wypraw do Arktyki można zobaczyć w najbliższą sobotę w godz. 12.00-13.30 w Stacji Badawczej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajach organizuje pokaz filmów przyrodniczych. Podczas wydarzenia zostanie wyświetlonych pięć realizacji filmowych autorstwa Włodzimierza Puchalskiego. Krótkometrażowe obrazy zostały zrealizowane przez najwybitniejszego polskiego fotografa i filmowca przyrody podczas jego wypraw na Arktykę w latach 1958-1959. Wszystkie filmy są po rekonstrukcji cyfrowej.

Podczas pokazu „BIO-FILM 2019” będzie można obejrzeć:
1. WŚRÓD GÓR I DOLIN ARKTYKI (14 min)
2. W TUNDRACH ARKTYKI (9 min)
3. ŚPIEWAJĄCE GÓRY (9 min)
4. WYSPY PIÓR I PUCHU (10 min)
5. KWITNĄCA ARKTYKA (9 min)

Mikołajki kojarzone są głównie z letnim wypoczynkiem, choć zima na Mazurach potrafi być równie atrakcyjna, co lato. Jednak z Arktyką, Antarktydą i Antarktyką żeglarską stolicę Polski łączy Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach.

— Pierwsi polscy biolodzy badający Antarktydę: Stanisław Rakusa-Suszczewski i Krzysztof Opaliński— wyruszali na ten odległy kontynent w latach 1968-1970 właśnie z Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie w ramach współpracy z radzieckimi wyprawami antarktycznymi. Moja osobista historia również związana jest z rejonami polarnymi, zanim zamieszkałem w Mikołajkach, uczestniczyłem jako biolog i nurek w wielu polskich wyprawach antarktycznych do Stacji im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce oraz do Stacji Polarnej Horsrnsund na Spitsbergenie, a także na biegun północny. Stąd właśnie szczególne zainteresowanie przyroda polarną. Z drugiej strony wiem, że dla większości osób jest to nadal tematyka niezwykle egzotyczna, odległa, ciekawa i o której niewiele wiedzą — wiec każda możliwość przybliżenia tego tematu jest wg mnie niezwykle cenna — mówi Tomasz Janecki, Kierownik Stacji.

To kolejne wydarzenie edukacyjne organizacje przez placówkę należąca do Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Mikołajkach.— Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach jest jedyną instytucją naukową prowadzącą na taką skalę działalność edukacyjną i popularyzatorską w rejonie Mikołajek oraz całego obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Dajemy ogromną szansę nie tylko dzieciom i młodzieży, ale całej społeczności lokalnej na zapoznawanie się z osiągnięciami naukowymi – dodaje Tomasz Janecki.

„BIO-FILM 2019” pokaz filmów Włodzimierza Puchalskiego odbędzie się w sobotę 18 maja br. w godz. 12.00-13.30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ewelina Krzywosz

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij