Każdego roku do egzaminu na prawo jazdy kategorii B przystępuje średnio tysiąc kursantów z powiatu mrągowskiego. Zwykle zdają go w Olsztynie i Łomży. Zobaczcie, jaki procent przyszłych kierowców otrzymuje wymarzone uprawnienia i jakie błędy najczęściej popełniają starający się o prawo jazdy?

Od początku stycznia do końca marca tego roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie przeprowadzono 180 teoretycznych i 265 praktycznych egzaminów z udziałem kandydatów na kierowców z Mrągowa i okolic. Znacznie mniej egzaminów dla naszych mieszkańców (teoria - 27 i praktyka – 34) zorganizowano w WORD Łomża, gdzie zdają najczęściej kursanci z ośrodków szkolenia kierowców w Mikołajkach.

Statystyki przedstawione przez Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Mrągowie pokazują, że blisko 53 proc. egzaminów teoretycznych zakończyło się dla egzaminowanych pozytywnie. Jak się okazuje, jazdy nie zdało dużo więcej starających się o prawo jazdy. Pozytywną ocenę egzaminatora otrzymała nieco ponad jedna trzecia kandydatów na kierowców.

O to, co jest najczęstszą przyczyną oblania egzaminu praktycznego, zapytaliśmy Macieja Dzimidowicza z Ośrodka Szkolenia Kierowców „Dzimi” w Mrągowie.

– Najczęściej kursanci oblewają egzamin na placu, przy drugim zadaniu - "jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu". Wynika to z braku pewności siebie i możliwości wyczucia sprzęgła i hamulców. Część teoretyczna jest prostsza, ale wymaga pracy w domu i ćwiczenia testów, a zmusić samego siebie do pracy jest najtrudniej. Z tego co wiem, rekordzistką w OSK DZIMI był kursant, który zdał testy za 8 razem, a jazdę za czwartym. Niestety, nie wszyscy po egzaminie informują mnie o sukcesie lub niepowodzenia – mówi Maciej Dzimidowicz.

Z danych udostępnionych przez Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Mrągowie wynika, że zdawalność egzaminów teoretycznych i praktycznych przez ostatnie lata utrzymuje się na podobnym poziomie.

Szczegółowe statystyki z podziałem na poszczególne ośrodki szkolenia kierowców w Mrągowie i Mikołajkach znajdziecie tutaj. Dotyczą one pierwszego kwartału 2019 roku.

Marlena Bieleninik

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij