Nie milkną echa protestu nauczycieli. Teraz kontrowersje wzbudza sprawa wypłacania przez samorządy rekompensat za czas strajku. Wspomóc protestujących postanowili mrągowscy radni. Miasto popiera ich dobre intencje, ale rekompensat na tę chwilę nie wypłaci. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szkół podległych powiatowi mrągowskiemu.

Mimo, że na ostatniej sesji mrągowscy radni poparli przygotowane przez radnych MIS oświadczenie o zrekompensowaniu protestującym utraconego wynagrodzenia, to na konta nauczycieli rekompensaty nie wypłyną. Władze miasta nie zamierzają bowiem robić nic, co jest niezgodne z prawem.

– Na dzień dzisiejszy, po spotkaniach z dyrektorami szkół i przedszkoli, księgowymi oraz związkowcami, ustaliliśmy, że środki z funduszu świadczeń socjalnych przekażemy nauczycielom wcześniej – powiedział nam Tadeusz Łapka, wiceburmistrz Mrągowa. – Te pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym tygodniu, są to środki z tzw. funduszu urlopowego. To oczywiście nie jest rekompensata, za utracone podczas strajku wynagrodzenie, bo na chwilę obecną mamy blokadę. 

Jak zapowiadają wladze miasta, wszystkie odliczone za czas strajku pieniądze zostaną w budżetach szkół, ale włodarze będą czekać na sygnał ze strony rządu, by zrekompensować nauczycielom potrącenia za czas protestu.

Miasto dało więc do dyspozycji dyrektorów cały fundusz świadczeń socjalnych, z którego możliwe jest udzielenie bezzwrotnej zapomogi, środki z kasy zapomogowo-pożyczkowej, z której udzielić można kredytu oraz fundusz motywacyjny. Ma to być forma wsparcia nauczycieli w szczególnie trudnej sytuacji finansowej.

Warto jednak podkreślić, że świadczenia urlopowe czy wczasy pod gruszą, to środki, które nauczycielom się poprostu należą, a w zaistniałej sytuacji zostaną wypłacone wcześniej niż bywało to w latach poprzednich. Nie jest to więc dodatkowy zastrzyk gotówki. Kwoty funduszu motywacyjnego są natomiast niewielkie, a zaciągnięty kredyt przyjdzie nauczycielom spłacić. 

Jak usłyszeliśmy w urzędzie miasta, nauczyciele mogą zyskać dodatkowe pieniądze, jeśli zdecydują się prowadzić dodatkowe zajęcia – wyrównawcze, dla szczególnie uzdolnionej młodzieży czy też koła zainteresowań.

Okazuje się, że strajkujący nauczyciele ze szkół podległych powiatowi także nie mogą liczyć na rekompensaty. Starostwo zamierza zniwelować braki w nauczycielskich pensjach w podobny sposób jak miasto. Podjęta została już decyzja, by szybciej niż do 31 maja wpłacić na konta nauczycieli środki z funduszu świadczeń socjalnych. 

– Poprosiliśmy dyrektorów szkół, by przygotowali odpowiednie dokumenty, które pozwolą nam, jako organowi prowadzącemu, natychmiast wypłacić te środki nauczycielom, pracownikom administracji i emerytom. To złagodzi skutki strajku. Jest natomiast problem z drugim funduszem – świadczeniem urlopowym dla nauczycieli, wynikającym z karty nauczyciela, który musi być wypłacony do 31 sierpnia. Nasi prawnicy stoją na stanowisku, że pieniądze z niego możemy wypłacić nie wcześniej niż w czerwcu, bo dopiero wtedy zaczynają się urlopy nauczycielskie – podkreślał w rozmowie z nami wicestarosta mrągowski Paweł Długoborski.

W trwającym w całej Polsce strajku, który rozpoczął się 8 kwietnia udział wzięło 19 placówek oświatowych z powiatu mrągowskiego. Od pracy odstąpiło ponad 400 nauczycieli. Pedagodzy liczyli się z tym, że za protest przyjdzie im zapłacić i tak też się stało. W maju na paskach pensji zobaczyli potrącenia za nieprzepracowane dni.

My pytamy Was, czy nauczyciele powinni dostać pieniądze za czas strajku?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# EVENTIM 2019-05-11 00:11
ludzie co wy robicie jacy wy radni chcecie legatom nierobom dac kase za to ze strajkowali mysle ze szybko was odwolaja mieszkancy mragowa i burmistrza ktory ciagle jest na uczelni a nie w urzedzie miasta a wyplate bierze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Olo 2019-05-10 14:53
Jakie rekompensaty jak Pis w Mrągowie rządzi a Burmistrz stołka się trzyma jak nasz kochany Dudek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maciej 2019-05-10 10:18
Co niektórzy mają duuuuże zaległości do nadrobienia, szczególnie w ortografii :) Lekarze rezydenci "wydymani", Nauczyciele (póki co- czekam na wrzesień) też. Nianie na czas strajku? Ludzie czy Nauczyciel to opiekun(ka) Waszych dzieci ??? Z tablicy postulatów strajkowych w Stoczni Gdańskiej polecam przeczytać punk 2 i 7. Czy coś się zmieniło????
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-05-10 12:58
Macieju, ale czemu taki sam komentarz Pan wkleja tutaj jak na facebook'u pod tymże artykułem? Oczywiście że nauczyciel to nie opiekun(ka) dla naszych dzieci, ale póki co dziecko do 18 roku życia ma obowiązek nauki, a szkoła ten obowiązek ma zapewnić, a podczas strajku go nie zapewniła więc płaca nie należy się. Bo niby za co? za leżenie na materacach w sali gimnastycznej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-05-10 13:02
Panie Macieju rodzice, którzy pracując często u prywaciarzy i jednocześnie mając dzieci w wieku takim, że nie są jeszcze w stanie same zostać w domu tylko muszą mieć opiekę osoby dorosłej to niestety ale pojawia się utrudnienie, w szczególności gdy nie ma np. babci, która mogłaby się taką małą pociechą zająć. Nadmienię, że np. przedszkole Bajka jako jedyne w Mrągowie strajkowało. Ale wracając do tematu - taki pracujący rodzic, czy rodzice są zmuszeni do wykorzystania urlopu co czasami niesie za sobą różne konsekwencje. I niech pan uwierzy lub nie, ale gdyby "manna spadała z nieba" lub praca była "elastyczna" do moich potrzeb wolałabym sama osobiście opiekować się moimi dziećmi, a nie prosić innych, czy brać przymusowy urlop, który mogłabym wykorzystać np. w wakacje kiedy dzieci ustawowo mają wolne od zajęć dydaktycznych i szkoły a nie kiedy nauczycielom strajku się zachciało bo niby za mało zarabiają i są tacy biedni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-05-10 13:04
I niech pan wierzy, że gdybym mogła to wolałabym zaprowadzić moje dzieci do szkoły na 8 i odebrać zaraz po zakończeniu zajęć i spędzić resztę czasu z nimi, niż żeby musiały siedzieć do godziny 16 na świetlicy, kiedy ja pracuje na to aby moim dzieciom niczego nie brakowało i miały dach nad głową. Mniejszy problem mają tacy rodzice, którzy mają dzieci w takim wieku że nie potrzebują wynajmować niańki czy szukać opieki w rodzinie. Więc proszę nie pisać takich tekstów i nie insynuować, że rodzice którzy nie popierają strajku nauczycieli upatrzyli sobie w nauczycielach opiekunów a ze szkoły "przytułek" (bo i z takim komentarzem się spotkałam) dla swoich dzieci. Dla swoich przyjemności nie pozbywamy się dzieci z domu i nie przyprowadzamy ich do szkoły, tylko prowadzamy te dzieci do szkoły po to aby otrzymały odpowiednią edukację jaka jest w podstawie programowej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# maj 2019-05-10 10:12
SAMORZADOWCY STARAJA SIE JAK MOGA ABY ZAPLACIC ZA STRAJK NAUCZYCIELOM ,A CZY Z TAKOM SAMYM ZAPALEM SZUKAJA WINNYCH I DAZA DO ICH UKARANIA ZA TO ZE ,UPOKORZYLI NIESTRAJKUJACYC H NAUCZYCIELI TWORZAC SZPALER I RZUCAJAC W PRZECHODZACYCH CUKIERKAMI KROWKAMI.DZIALO SIE TO W SZKOLE NR.4 W MRAGOWIE
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# maj2 2019-05-13 10:12
Jeżeli z tym szpalerem to prawda, to gdzie była Dyrekcja ? Na to jest konkrtny paragraf w KP i KK też
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Nienauczyciel 2019-05-10 07:33
Nie uwłaczając nikomu: bez ludzi na kasach w biedronce da się żyć, bez Pani kosmetyczki da się żyć, bez taksówkarzy da się żyć bez wielu wielu zawodów da się żyć ale nauczyciel to zawód który jest konieczny tak jak i strażak policjant czy lekarz. Zasługują oni na odpowiednią zapłatę. I fakt jest sporo nauczycieli którzy nie są z powołania ale nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. A już oburzenie ludu że jak to mają dostać pieniądze kiedy nic nie robią jest śmieszne przy jednoczesnym ciągnieciu 500 plus czy innych dodatków za nic od Państwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-05-10 08:32
Bez ludzi na kasach w biedronce da się żyć? Co tez Nauczycielu piszesz? W takim razie proszę sobie wyobrazić ze raptem wszystkie markety i wszystkie sklepy raptem zostają zamknięte bo nie ma komu sprzedawać i nigdzie nie można zrobić żadnych ale to żadnych zakupów, w lodówce tylko światło, zapasy żywności również się skończyły i co wtedy Nauczycielu robisz kiedy okazuje się że nie masz co "włożyć do gara"? .Właśnie przez takich nauczycieli jak Ty Nauczycielu tracicie swój szacunek, bo uważacie się za nie wiadomo kogo, a innych traktujecie z pogardą. Wywyższacie się i uważacie się za wszechwiedzącyc h pod każdym względem. Opisujecie się jako grupa, która umie robić wszystko lepiej niż inni w koło. Poniżacie ludzi, którzy was nie popierają w waszym strajku....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-05-10 08:33
...Zdarzały się również przypadki, że nauczyciel nauczycielowi był wrogiem tylko dlatego, że wyłamywał się od tego wszystkiego. Podczas egzaminów gimnazjalnych nauczyciele muczeli przez megafony pod oknami klas, aby zakłócić spokój zdającym, nagrywali filmiki w przebraniach i zachowywali się gorzej niż dzieci w przedszkolu. Dlatego pytam się jakim prawem zasłaniacie się obcymi dziećmi mówiąc, że to wszystko dla ich dobra skoro i tak one są dla was utrapieniem i męczarnią, bo musicie uczyć te wszystkie rozwrzeszczane i niewychowane dzieciaki? Rząd chciał dać wam podwyżki, ale według Broniarza i związkowców było za mało. Wiec kiedy Broniarz nie osiągnął swego, zawiesił strajk niby do września, a we wrześniu przedstawi wam oświadczenie że z powodów zdrowotnych strajk zostaje odwołany i wy drodzy nauczyciele zostaniecie z tym bałaganem sami sobie, bez szacunku społeczeństwa. Daliście się wciągnąć w grę polityczną. A jeśli chodzi o 500 plus czy inne dodatki, niech ten nauczyciel rzuci pierwszy kamieniem, który nie korzysta z 500 plus, lub nie będzie korzystał z tego przywileju na każde dziecko, które ma wejść w życie już od lipca. I uprzedzając kolejne Nauczycielu Twoje pisanie, nie popieram żadnej partii, a tym bardziej pis i według tego co myślicie o osobach, które was nie wspierają , że to osoby bez wykształcenia - ja akurat posiadam wykształcenie wyższe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ..... 2019-05-10 08:02
A czy Nauczyciel nie "ciągnie 500 plus czy inne dodatki za nic od Państwa" ? Pomyśl, potem pisz...Jakoś stygmatyzacja owego 500+ dobrze Wam wychodzi, natomiast o dziwactwach (np. powszechność korków) środowiska cisza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Prosta odpowiedź 2019-05-09 22:26
Strajkowali chyba wiedząc, że kasy nie będzie. Niepotrzebnie część samorządów w dużych miastach dawało nadzieję na wypłaty. Zbędna polityka przy tym strajku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mania 2019-05-09 21:25
Źle się dzieje.kazdy nauczyciel winien otrzymać zapłatę.lud ciemny nie zdaje sobie sprawy,że nauka młodych pokoleń,to postęp w ich życiu.kim jest człowiek niepiśmienny?ja ki cele w życiu osiągnie?wieki całe byliśmy gnębieni przez innych. obecnie jesteśmy wolni ,więc dbajmy o przyszłość pokoleń Polaków.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# EVENTIM 2019-05-11 00:19
wybrali taki zawod to niech pracuja maja 3 miesiace urlopu platnego pracuja 70 godz w miesiacu zarabiaja po 3 tys za co maja 13 pensje i duzy socjal
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Lex 2019-05-09 22:23
Ciemny lud to taki co nie zna prawa.. i kto tu ciemny?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Sa 2019-05-09 18:12
Nie wypełniali swoich obowiązków,więc odpowiedź jest prosta. Proszę zrozumieć też rodzica, który musiał organizować opiekę i z przumusu brać wolne by zająć się dzieckiem? Kto w tedy mu za to zapłacił?Czy ktoś pomyślał o dobru dziecka?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aj 2019-05-09 15:30
Nie pracujesz, nie ma wypłaty. Proste i logiczne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# EVENTIM 2019-05-11 00:21
prawda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Antysocjalista 2019-05-09 14:41
Będę strajkował przeciwko strajkom i protestom,czy władza wypłaci mi za dni mojego strajku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ewa 2019-05-09 14:37
Brakuje w nauczycielach szacunku dla innych ludzi. Aż huczy gdyż chcą mieć poszanowanie. Teraz jak przyszło mi obserwować tę grupę stwierdzam, że ryba psuje się od głowy, a co za tym idzie.... Jak nauczyciel szanuje dzieci, rodziców i ludzi, taką dostaje zapłatę. W szkole nauczyciele bezkarnie zajmują się rozprowadzaniem kosmetyków, mają czas na siedzenie w internecie w czasie lekcji, lansują się i chcą być,, do ofzprzodu". Dzieciaki mają oczy i w pewnym sensie rację.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# czos 2019-05-09 14:27
Tacy wyksztalceni ,obeznani we wszystkim ,a nie wiedzeli ,ze za nierobstwo pieniedzy nie ma , nie bylo i nie bedzie ,jak to powiedzial niejakiWincenty ,Jacek R. ZROAUMIANO
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# voodoo 2019-05-09 13:10
Na biednych nie trafiło. Skądś te dobre auta mają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# EVENTIM 2019-05-11 00:25
jacy oni biedni widac pod szkola ich samochody nieroby tak malo zarabiaja a za co je kupili
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-05-09 14:24
Widać że nie masz pojęcia o pracy nauczyciela i jego zarobkach.Jeste s po prostu dno
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-05-09 18:43
Dno to Ty jesteś i dwa metry mułu!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-05-09 21:37
STALINIEC

GEYU
NIE UBLIŻAJ KOBIECIE.
PEDROL.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-05-09 22:48
xyz
Jeziora są głębokie.Trzeci i czwarty metr mułu dla Ciebie.GEYU.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-05-10 03:47
Oba
GEY-ZERY. A STALINIEC zwieracze ma zepsute. Przebitki robi na galoty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij