Strajkujący w Mrągowie nauczyciele nie poszli na ustępstwa i nie dołączyli do zaplanowanych na wczoraj i dziś rad klasyfikujących maturzystów. Dyrektorzy nastawiali się, więc na realizację „planu awaryjnego” premiera Morawieckiego, w którym to oni mieli sklasyfikować uczniów, tak by do matur doszło. Sytuacja jest jednak dynamiczna i dziś godzinie 13:00 szef ZNP poinformował, że od soboty strajk zostanie zawieszony. Czy mrągowscy nauczyciele podporządkują się tej decyzji i w poniedziałek odbędą się lekcje?

Jak poinformował dziś o godzinie 13:00 Sławomir Broniarz, ZNP zawiesza protest, ale go nie kończy. Ma to nastąpić od soboty, a nauczyciele z ZNP od poniedziałku powinni przystąpić do pracy. Jednocześnie zapewnił, że strajk może być kontynuowany we wrześniu, jeżeli rząd nie spełni postulatów środowiska nauczycielskiego.

To, czy nauczyciele wrócą do klas i będą prowadzić lekcję zależy także od nich samych. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, jutro w mrągowskich szkołach mają zapaść konkretne decyzje, co dalej ze strajkiem.

Warto wspomnieć, że strajkujący nauczyciele wszystkich mrągowskich szkół średnich podjęli jednomyślną decyzję i nie dołączyli do zaplanowanych rad klasyfikujących tegorocznych maturzystów. W Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły na posiedzeniu pojawiła się jedynie dyrektor placówki. Kworum nie udało się uzyskać także w Zespole Oświatowo-Sportowym „Baza”, gdzie na liście zabrakło pięciu nauczycieli. Podobnie sytuacja wyglądała wczoraj w I Liceum Ogólnokształcącym i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Taką jednomyślność mają zachować także jutro.

Przypomnijmy również, że rząd, by wybrnąć z tej sytuacji, przygotował specjalną nowelizację prawa oświatowego, która miała zagwarantować, że matury się odbędą i nie będzie problemu z klasyfikacja uczniów. Zmienione przepisy miały dawać prawo dyrektorom szkół do klasyfikacji maturzystów. Wcześniej na dyrektorów spadł także obowiązek wystawienia maturzystom ocen końcowych.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na tę chwilę trudno mi powiedzieć, czy będę miał obowiązek sam podjąć uchwałę klasyfikującą maturzystów, tak by mogli przystąpić do matur, czy strajk w mojej szkole zostanie zawieszony i na radzie pojawią się obecnie strajkujący nauczyciele – tak, tuż po ogłoszeniu decyzji o zawieszeniu strajku, sprawę skomentował dyrektor I LO w Mrągowie, Jan Parda.

Nauczyciele w mrągowskich szkołach średnich byli przygotowani, by strajkować do skutku. O tym, jakie decyzje podejmą i co myślą o zawieszeniu protestu poinformujemy Was jutro.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# JUZEW STALIN-iec 2019-04-26 21:44
Oj,oj w poniedziałek do pracy.A Ja już Majówkę sobie zaplanowalem-am .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# dj bobu 2019-04-28 11:27
siusiu, paciorek i rączki na kołderkę...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-04-30 13:58
Dj Bubu
Czekam na Ciebie. Na loda mamy iść. :)
Wiesz....polubiłem Cie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ton 2019-04-26 13:57
Gdy niejaki tow. Broniarz ,oraz ormowiec Guz poczuli ogien kolo czterech liter -czyli obawiali
sie pozwow do sadow przez rodzicow postanowili wspanialomyslni e zawiesic strajk ..dziadostwo i obluda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gratulacje 2019-04-26 13:21
I po strajku. Cała para w gwizdek...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gratuluję 2019-04-26 09:07
Jeśli dojdzie do tego, że uczniom skróci się wakacje... To moje dziecko w tym czasie też będzie strajkować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Abcd... 2019-04-26 08:16
Zgodnie ze stanowiskiem RIO wypłacanie wynagrodzeń nauczycielom w czasie strajku łamie ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych(art. 23) i w związku z tym jest naruszeniem podstaw prawnych wydatkowania środków publicznych. Wydatkowanie publicznych środków finansowych bez podstawy prawnej jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych grozi wiele sankcji, m.in.zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi (burmistrz,wójt ,starosta,księg owy,czy dyrektor- ktoś zaryzykuje?).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Do Abcd 2019-05-06 14:57
Politykom łatwo obiecywać coś,za co nie odpowiadają!-To nie oni podlegają przepisom prawa z zakresu dyscypliny budżetowej.Dyre ktor - dysponent budżetu swojej placówki decydujący się na wypłacenie wynagrodzenia musi sobie odpowiedzieć,cz y podjęta decyzja jest w zgodzie z przepisami Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (art 23.2).Ja bym tego nie robił.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Iza 2019-04-26 06:04
Strajkujcie! Nie poddawajcie się,we wrześniu PiS się zabezpieczy.Wsz yscy powinni dołączyć do nauczycieli.Trz eba walczyć o swoje do końca.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ***** 2019-04-26 13:19
We wrześniu żaden z nauczycieli nie zastrajkuje. Maja dośc i strajku, i Pana Broniarza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mag 2019-04-26 05:35
Cała Polska powinna strajkować ,wszystkie zawody bo każdy człowiek ma prawo do szacunku i jest mi źle i też są ludzie wykształceni,na poziomach ,po kursach ,specjalizacjac h a zarabjają marne pieniadze.Np.pi elegniarka też ma 30 chorych na oddziale i jaka odpowiedzialnoś ć i noce zarwane bo praca, święta,12 godzin pracy ,urlop zaledwie 26 dni ,zdrowotnego nie dostanie ,szkoleniowy nie a ile się uszarpie na dźwiga kg ludzkiego ciała i wyzwisk nasłucha i w środkach i co niech przyjdzie popracować tam zobaczy jaki łatwy chleb.W każdym zawodzie j
Powinny być takie same świadczenia i płace godne do przeżycia .A za odejście od ucznia powinni odpowiedzieć bo kto za was odrobi zaległy materiał z dziećmi i ile dzieci naraziliscie na stres a za narażenie na stres jest artykuł za który można słono zapłacić
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# deos 2019-04-25 22:52
1)PZPR w akcji, a podobno komuna obalona :)
2)daty Wam się pomyliły 1 maja jest w maju, a nie 24 kwietnia
3) jeżeli Pan Burmistrz ma zamiar wypłacić jakiekolwiek pieniądze dla nauczycieli strajkujących za czas strajku, to łamie prawo i nie ważne, że sobie wprowadzi jakąś uchwałę z radnymi, zarzuty jak najbardziej prokuratorskie, próbowano tak zrobić w Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu, szybko się wycofali jak uświadomili sobie, że niestety nie da rady :)
5) im dłużej komuniści strajkują tym lepiej, skarb państwa zaoszczędzi :)
6) wszelkie argumenty typu ciężka praca, mała płaca, bo innym dali, zbyt dużo godzin pracy to sobie możecie wciskać tym nieznającym pedagogicznego środowiska belfrów mrągowskich, bronią Was tylko Ci co są w sekcie antyPIS, ich argumenty to: "bo nie PIS", "PIS to k..." itp. obsesyjne fiksacje :) zero merytorycznej dyskusji
Bóg z Wami :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Henryk 2019-04-25 23:01
O...TVPis nawet tutaj się znalazł. Tak, tak 500+ na krowy!!!

Skoro Pan Burmistrz "złamie prawo" to może pan złamał by rękę, aby takich debilnych komentarzy tu już więcej nie powstawało?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# PIT 2019-04-26 10:15
Spuść parę zacięty
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Henryk 2019-04-26 13:02
Nazwa to PIT, a nie powinno przypadkiem PiS?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kret 2019-04-25 22:58
Skoro pan taki inteligentny to może nauczycielem zostanie, co? ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ANONIM 2019-04-25 22:11
NAUCZYCIELE NIE PODDAWAJCIE SIĘ TERAZ!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aa 2019-04-25 22:09
Niech strajk trwa, tyle lat robiliście za grosze, nie rezygnujcie przy możliwej okazji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ewa 2019-04-25 22:08
Nie dawajcie za wygraną!
Niech rząd nie robi z was małp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# znp... 2019-04-26 13:16
... no chyba, że ktoś robi sam z siebie małpę, lub krowę...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jacek 2019-04-25 22:06
Zwolnić wszystkich nauczycieli którzy strajkowali i przewietrzyć trochę pokoje nauczycielskie. Dlaczego nie zażądali 2000 podwyżki nie rozumiem? -)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kasia 2019-04-25 22:19
Czy Pan chciałby pracować z trzydziestoosob ową grupą dzieci/ młodzieży, być za nich odpowiedzialnym w czasie lekcji i nie tylko, być dostępnym dla rodziców 24h/doba bo telefony po 22 występują bardzo często.. Czy chciałby Pan opiekować się tak dużą grupą osób na wycieczkach? Wie Pan co to jest bezsenność, nerwica? Czy wie Pan jak to jest być obrażanym z każdej strony, ponieważ się czegoś wymaga, aby nasz naród nie składał się tylko z niewyuczonych ludzi? Dzieci, młodzież to przyszłość naszego narodu a nauczyciele odgrywają OGROMNĄ rolę w ich edukacji, wychowaniu. Proszę zachować takie komentarze dla siebie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# deos 2019-04-25 22:35
oj tak, widzę już te klasy 30 osobowe, zwłaszcza teraz gdy mamy w niż demograficzny i połowa młodych małżeństw z dziećmi wyjechała z Mrągowa na wyspy lub do większych miast, ciężka praca? na Młodkowskiego w DPSie to mają ciężką pracę za marne pieniądze, wy nawet nie wiecie co to jest odpowiedzialnoś ć, nie podoba się to na kasę Biedronce czy innym markecie zobaczycie co to jest ciężko pracować, rok 2014 i 2015 mówi Pani coś?? 44 tys nauczycieli wywalonych z pracy, 1400 szkół zlikwidowanych, gdzie wtedy byliście ?? i nie rusza mnie te Wasze bredzenie o ciężkiej pracy itd. ponieważ znam wasze środowisko i wiem jak Wy to ciężko pracujecie, zaraz te same twarze z tabliczką konstytucja będą stały pod Mrągowskim sądem lub w pierwszym rzędzie na czarnym proteście organizowanym przez nazifeministki i pieprzenie, że antypolityczni
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# PIT 2019-04-26 10:14
Popieram
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Uczeń 2019-04-25 22:47
Zapraszam do szkół średnich gdzie każda klasa liczy po 30 uczniów:)

I jest to minimum, bo w klasach pierwszych dobija się nawet 30 kilku, ale nie, co tam pan może wiedzieć, brać odpowiedzialnoś ć za każdego z nas na tej lekcji i czegoś nauczyć a potem mieć nas na głowie i W GŁOWIE ciągle w domu i po dzwonku. Chodzę do szkoły i widzę zaangażowanie i stres w naszą edukację ;) A pieniądze jakie za to mają- śmiechu warte.

Skoro ktoś ma ambicje, chce być wzorem dla młodych, tyle lat się uczył i harował na studiach aby zdobyć doświadczenie i przekazać młodym wiedzę, robiąc przy tym coś co się kocha i harując jak wół, bawiąc się w papierkowej robocie i nerwach, po tylu latach odważywszy się zaprotestować słabej płacy- tak tak, wypieprzmy ich na kasę do biedronki bo coś im się nie podoba.

Aż mi wstyd że czytam takie komentarze w tym kraju,a tym bardziej w tym mieście.
Pan tworzy MrąGÓWNO. My miasto z przyszłością, tak jak nauczyciele
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kasia 2019-04-25 22:46
Wypowiadam się z punktu widzenia uczennicy, mam w klasie 30 osób, w rodzinie nauczycielkę. Nie po to były studia, aby teraz pracować na kasie w biedronce. Rozumiem że Pan wypowiada się z punktu widzenia osoby, która nie wie z czym się wiąże praca nauczyciela oraz jak wygląda życie osoby pełniącej dany zawód. Proszę wybaczyć słownictwo, aczkolwiek nauczyciel zapierdziela jak głupi a ma z tego gówno. Tak to wygląda. Nie będę owijać w bawełnę. Proszę wziąć pod uwagę to, że nauczyciel to przede wszystkim człowiek. Zasługuje na szacunek więc proszę o jego okazanie. Miłego wieczoru. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# PIT 2019-04-26 10:20
Na szacunek trzeba samemu zapracować. Przez strajk go nie otrzymamy!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jola 2019-04-25 22:24
Pan Jacek naoglądał się za dużo TVPis, trzeba mu wybaczyć, że wierzy w sianą propagandę o treści; 3 miesiące wolnego, 18h w tygodniu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jerzy 2019-04-25 22:21
Dokładnie Pani Kasiu. A to niewielki zakres tego, co Ci ludzie muszą wykonywać. Chwała im za to, że w naszym kraju są tacy ludzie, ja osobiście nie podołałabym takiej pracy.
Walczycie nauczyciele do końca!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# W domu zdrowi? 2019-04-25 22:15
Panu chyba podczas wietrzenia to chyba mózg wyparował:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Emi 2019-04-25 20:00
Zapytajcie strajkową celebrytkę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aga 2019-04-25 18:30
Wypowiedzial się przedstawiciel najbardziej wykształconej grupy zawodowej, ha ha ha.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# babcia 2019-04-25 18:02
strajkujcie do skutku
ha,cha,ha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gość 2019-04-25 18:00
Burmistrz Bułajewski podjął uchwałę o przyznaniu wynagrodzenia nauczycielom za okres strajku. Zgodnie z prawem samorząd nie może zapłacić nauczycielom za okres strajku. Czyżby tak wybitny prawnik jak Bułajewski o tym zapomniał? Może innym pracownikom też zapłaci za czas strajku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# bebe 2019-04-26 09:12
Pan Burmistrz wcale nie podjął uchwały o przyznaniu wynagrodzenia strajkującym nauczycielom, bo burmistrz NIE PODEJMUJE uchwał. Proponuję zapoznać się z zasadami ustanawiania prawa lokalnego albo obejrzenie przebiegu sesji RM:)
Rada Miasta podjęła uchwałę w której zwraca się z wnioskiem do Burmistrza o podjecie działań zgodnych z prawem w celu wsparcia finansowego dla strajkujących nauczycieli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Qwerty 2019-04-25 19:39
Burmistrz i uchwała
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-04-25 18:17
A TY BARANIE JESTES PRAWNIKIEM?
NAUCZYCIELE NIE PODDAWAJCIE SIĘ.
WSZYSCY JESTEŚMY ZA WAMI. TYLKO CI CO NIE LUBILI SZKOŁY, LENIE, IMBEYCYLE, ŁOBUZY, PIJAKI, PANNY LEKKIEGO PROWADZENIA, INNE ORIENTACJE SEXUALNE, TROLE INTERNETOWE I RÓŻNEGO RODZAJU WYNALAZKI WAS KRYTYKUJĄ. ICH ZDANIE SIĘ NIE LICZY. TO OSOBY, ODRZUCONE, ZBOCZONE. ZATEM OBYWATELE NADAL WSPIERAJMY TĄ NAJBARDZIEJ WYKSZTAŁCONĄ GRUPĘ SPOŁECZNĄ, A NAJMNIEJ ZARABIAJĄCĄ NIESTETY.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-04-25 19:42
To, że ktoś jest "innej orientacji seksualnej" nie definiuje tego czy wspiera strajk, czy nie. Ba, rzekłabym że Ci ludzie są bardziej tolerancyjni i przyjaźnie nastawieni do wszystkiego. Nazywanie tego "wynalazkiem" jest niemiłe. Tolerujmy i akceptujmy.
No i oczywiście wspierajmy nauczycieli całym sercem!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-04-25 22:09
XYZ
XYZ
JAK MOZNA TOLEROWAC COŚ. CO NIE JEST ZGODNE Z NATURA I WOLĄ BOGA.
TO NIE STWÓRCA ZESŁAŁ ICH NA ZIEMIĘ. TO DIABEŁ ICH TU ZRZUCIŁ, ŻEBY ZŁO I CHOROBY ROZSIEWALI.
MIŁOŚĆ MIĘDZY DWOMA MĘŻCZYZNAMI JEST BRZYDKA, BRUDNA, NIEHIGIENICZNA. CHOROTWÓRCZA. A TEGO NIE POWINNIŚMY TOLEROWAĆ.
WRACAJĄC DO TEMATU. STAJEMY MUREM ZA NAUCZYCIELAMI.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-04-25 23:51
Mam paru znajomych, wg Pana "wybryków natury". Mają się dobrze, odnoszą sukcesy, pomagają innym, nie sieją zła, a tolerancję i uśmiech, są pozytywnie nastawieni do wszystkich, zdrowi jak ryba i przede wszystkim to dobrzy ludzie. Zło sieją Ci, którzy nie chcą się odważyć zaakceptować odmienności drugiego człowieka. To tylko tak do sprostowania, bo boli mnie społeczeństwo i nienawiść siana w sieci (i nie tylko).
Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# zmanipulowanyŁukasz 2019-04-26 12:18
ZA-MILCZ ODMIEŃCU.
PROSZĘ IŚĆ NA MANIFESTACJE TĘCZOWĄ LGBT I TAM WYGŁASZAĆ SWOJE POGLĄDY I ORIENTACJĘ ZBOCZONĄ.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-04-26 16:10
A wybieram się, bo jest jeszcze jakaś krztyna wiary, że ludzie z natury są dobrzy i za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat zrozumieją, że nic w tym złego gdy ktoś jest "inny". A wy, którzy tego nie rozumiecie teraz - przestańcie interesować się innymi tylko sami próbujcie robić z SIEBIE lepszego człowieka. Bo czy nie o to w tym chodzi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# zmanipulowanyŁukasz 2019-04-26 18:25
WYBIERAJ SIĘ I TAM ZOSTAŃ NA ZAWSZE.
NIE WRACAJ DO CZYSTEGO, ZDROWEGO MIASTA MRĄGOWA. NIKT TU NA CIEBIE NIE CZEKA.GRASZ W DOMIN-O ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-04-26 21:12
Wiele osób na mnie czeka, także na pewno w Mrągowie pojawiać się będę :) Pozdrawiam i życzę większej otwartości na świat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# zmanipulowanyŁukasz 2019-04-27 04:33
A DASZ MI..... BUZI JAK WRÓCISZ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-04-27 18:49
W policzek, oczywiście! Love the haters! Love is love
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# zmanipulowany łukasz 2019-04-28 11:42
Miło mi. Łukasz jestem.
zapraszam Cia na kawę i loda.
Buzi kohanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# dj bubu 2019-04-30 04:35
Ja też chce z wami. Kochani.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 1234 2019-04-25 21:48
Racja 100%
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 1234 2019-04-25 17:47
Co to jest guorum?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 1234 2019-04-25 18:36
Kuorum tez nie. Quorum.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij