Strajkujący w Mrągowie nauczyciele nie poszli na ustępstwa i nie dołączyli do zaplanowanych na wczoraj i dziś rad klasyfikujących maturzystów. Dyrektorzy nastawiali się, więc na realizację „planu awaryjnego” premiera Morawieckiego, w którym to oni mieli sklasyfikować uczniów, tak by do matur doszło. Sytuacja jest jednak dynamiczna i dziś godzinie 13:00 szef ZNP poinformował, że od soboty strajk zostanie zawieszony. Czy mrągowscy nauczyciele podporządkują się tej decyzji i w poniedziałek odbędą się lekcje?

Jak poinformował dziś o godzinie 13:00 Sławomir Broniarz, ZNP zawiesza protest, ale go nie kończy. Ma to nastąpić od soboty, a nauczyciele z ZNP od poniedziałku powinni przystąpić do pracy. Jednocześnie zapewnił, że strajk może być kontynuowany we wrześniu, jeżeli rząd nie spełni postulatów środowiska nauczycielskiego.

To, czy nauczyciele wrócą do klas i będą prowadzić lekcję zależy także od nich samych. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, jutro w mrągowskich szkołach mają zapaść konkretne decyzje, co dalej ze strajkiem.

Warto wspomnieć, że strajkujący nauczyciele wszystkich mrągowskich szkół średnich podjęli jednomyślną decyzję i nie dołączyli do zaplanowanych rad klasyfikujących tegorocznych maturzystów. W Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły na posiedzeniu pojawiła się jedynie dyrektor placówki. Kworum nie udało się uzyskać także w Zespole Oświatowo-Sportowym „Baza”, gdzie na liście zabrakło pięciu nauczycieli. Podobnie sytuacja wyglądała wczoraj w I Liceum Ogólnokształcącym i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Taką jednomyślność mają zachować także jutro.

Przypomnijmy również, że rząd, by wybrnąć z tej sytuacji, przygotował specjalną nowelizację prawa oświatowego, która miała zagwarantować, że matury się odbędą i nie będzie problemu z klasyfikacja uczniów. Zmienione przepisy miały dawać prawo dyrektorom szkół do klasyfikacji maturzystów. Wcześniej na dyrektorów spadł także obowiązek wystawienia maturzystom ocen końcowych.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na tę chwilę trudno mi powiedzieć, czy będę miał obowiązek sam podjąć uchwałę klasyfikującą maturzystów, tak by mogli przystąpić do matur, czy strajk w mojej szkole zostanie zawieszony i na radzie pojawią się obecnie strajkujący nauczyciele – tak, tuż po ogłoszeniu decyzji o zawieszeniu strajku, sprawę skomentował dyrektor I LO w Mrągowie, Jan Parda.

Nauczyciele w mrągowskich szkołach średnich byli przygotowani, by strajkować do skutku. O tym, jakie decyzje podejmą i co myślą o zawieszeniu protestu poinformujemy Was jutro.


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij