Budextan Oficerska

Najbardziej gorącą sprawą jest obecnie kwestia matur. Klasyfikacyjne rady pedagogiczne w mrągowskich szkołach średnich zostały ustalone na jutro, jednak dyrektorzy nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy – ze względu na trwający od 8 kwietnia strajk – uda się zatwierdzić oceny tegorocznym maturzystom.

Trwa 16. doba protestu. Strajkujący nauczyciele od rana meldują się w swoich szkołach i zapowiadają, że nie zamierzają odpuszczać. O kontynuowaniu protestu do odwołania zawiadomili już przed przerwą świąteczną.

Jak czytamy w piśmie, w przypadku nieprzerwania strajku, czyli braku porozumienia z rządem, strajkujący nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych powiatu mrągowskiego nie wezmą udziału w posiedzeniu rady pedagogicznej zatwierdzającej roczną klasyfikację. Być może dojdzie również do sytuacji, że w niektórych szkołach maturzyści nie będą mieli wystawionych ocen. Nasze stanowisko jest zgodne z większością szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie władze znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie, które pozwoli nam wrócić do uczniów. Ufamy, że społeczność Mrągowa rozumie, iż walczymy o dobro dzieci i młodzieży, czyli o nowoczesną, otwartą szkołę z dobrym nauczycielem.

To stanowisko strajkujących nauczycieli z czterech szkół średnich na terenie Mrągowa - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Oświatowo-Sportowego “Baza”, I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły.

Egzaminy w gimnazjach i szkołach podstawowych odbyły się mimo strajku. Teraz ważą się losy tegorocznych maturzystów, bowiem przed egzaminem dojrzałości, który powinien rozpocząć się 6 maja, w szkołach odbyć się muszą rady klasyfikacyjne. Czasu pozostało niewiele, bo rok szkolny w klasach maturalnych kończy się już w najbliższy piątek.

Czy w mrągowskich szkołach zagrożone są tegoroczne matury? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższych dniach. Wiadomo, że dziś zebrać ma się prezydium ZNP i zapaść mają kluczowe decyzję, czy strajk nauczycieli będzie zawieszony na czas matur.

Jeśli strajk będzie kontynuowany, to dyrektorzy mrągowskich będą mieli problem z klasyfikacją uczniów klas maturalnych, bo w radzie musi uczestniczyć większość zwykła grona pedagogicznego. Co w przypadku strajkujących w Mrągowie szkół będzie niemożliwe.

Protest jest masowy. W I Liceum Ogólnokształcącym nie strajkuje pięciu z dwudziestu sześciu nauczycieli, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego do protestu przystąpiło ponad 70% kadry. Podobnie sytuacja wygląda w Zespole Szkół nr 2, gdzie na liście strajkujących jest 30 z 46 nauczycieli.

mb


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij