Blisko pół tysiąca osób wzięło udział we wczorajszym „Marszu nauczycieli powiatu mrągowskiego”. Zaopatrzeni w pomarańczowe wykrzykniki i wymowne transparenty nauczyciele przeszli późnym popołudniem spod pomnika Jana Pawła II pod mrągowski magistrat i z powrotem. Strajkujących wspierali uczniowie, rodzice, samorządowcy i mieszkańcy Mrągowa.

Do tej pory strajkowali zamknięci w szkolnych murach, teraz postanowili wyjść na ulice Mrągowa i pokazać się mieszkańcom. Wczoraj przy pomniku Jana Pawła II rozpoczął się „Marsz nauczycieli powiatu mrągowskiego”. W proteście udział wzięli nie tylko nauczyciele, solidarność ze strajkującym od tygodnia środowiskiem nauczycielskim okazali uczniowie, rodzice, samorządowcy i mieszkańcy.

– Stoję murem za nauczycielami, bo szanuję ich i dziękuję im za ich pracę. Chciałabym, by ten zawód był prestiżowy i godnie wynagradzany. Ważne jest, by kolejne pokolenia miały dobrą edukację, a o to walczą dziś nauczyciele w całej Polsce – mówiła Wiktoria Piwowarska, tegoroczna maturzystka z Mrągowa.

Nauczyciele przyznają, że w strajku nie chodzi tylko o wyższe pensje, ale o godność, elementarny szacunek i lepszą organizację oświaty.

– Chcemy pokazać mieszkańcom, że jest nas dużo i nauczyciele wszystkich strajkujących w powiecie szkół nawzajem się wspierają. Dużo o powodach naszego protestu mówią hasła umieszczone na transparentach, które dziś niesiemy. Chcemy uświadomić, że walczymy o lepszą edukację dla naszych uczniów, dzieci, wnuków. Natomiast fakt, że staramy się także o powiększenie naszych pensji wynika z przepisów prawa, bo możemy strajkować wyłącznie ze względów finansowych – mówiła podczas wczorajszego marszu Wioleta Olencka, strajkująca nauczycielka z Mrągowa.

Podczas marszu nauczyciele skandowali hasła: „Wolność, równość, edukacja" czy „Nie dla chaosu w szkole”. Warto zaznaczyć, że pomimo zbliżających się świąt protest nie słabnie, a nauczyciele podkreślają, że ich postulaty wciąż nie zostały wysłuchane przez rząd.  

 

Marsz nauczycieli powiatu mrągowskiego - fot. Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij