W przedszkolu „Stokrotka” uczy się ponad 170 dzieci, ale warunki pobytu nie są najlepsze. Ma to zmienić remont, który rozpocznie się pod koniec czerwca. Dzieci zyskają odnowione sale, a budynek, co najważniejsze, zostanie dostosowany do norm przeciwpożarowych, których nie spełnia od blisko 5 lat.

Budynek ma już swoje lata, a ostatnimi czasy prowadzone w nim były jedynie bieżące naprawy. To ma się niebawem zmienić. Pod koniec czerwca ruszyć mają prace remontowe, a z nowym rokiem szkolnym przedszkolaki mają zyskać lepsze warunki do nauki i zabawy.

Okazuje się, że remont wymusiły kontrole straży pożarnej, które wykazały, że budynek nie spełnia wymagań przeciwpożarowych.

– Przeprowadzone w 2014 roku kontrole wykazały szereg nieprawidłowości oraz naruszeń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego – tłumaczy asp. Marcin Kordek z KP PSP w Mrągowie. – Została zatem wydana decyzja nakazująca usunięcie tych uchybień, a termin ich wykonania przewidziany był na koniec sierpnia 2016 roku w przypadku bardziej skomplikowanych prac oraz koniec sierpnia 2015 roku dla usterek mniej skomplikowanych. Dyrekcja przedszkola dwukrotnie zwracała się o przedłużenie terminów.

Niewykonanie zaleceń strażaków mogło skutkować zamknięciem placówki, więc miejscy radni podjęli decyzję, by środki zaplanowane na przebudowę przejść dla pieszych przeznaczyć na remont przedszkola „Stokrotka”.

– Żeby przebudować przejścia potrzebne są plany, projekty i uzgodnienia, a ich przygotowanie wymaga czasu. W tym roku z dokumentacją projektową nie zdążymy, a bez niej nie moglibyśmy przystąpić do przebudowy tych przejść – powiedział nam wiceburmistrz Mrągowa Tadeusz Łapka. – Stąd decyzja, by przenieść akurat tę kwotę na remont przedszkola „Stokrotka”, a wymiana oświetlenia na przejściach dla pieszych została jedynie przesunięta w czasie. Jej realizacja przewidziana jest na przyszły rok. Budynek przedszkola trzeba dostosować do wymagań sanepidu i norm przeciwpożarowych. Są to kwestie bezpieczeństwa, a tego nie możemy sobie odpuścić, więc z tego, czy z innego zadania i tak musielibyśmy przenieść środki, by pokryć koszty remontu.

Na remont zaplanowano 235 tys. zł. Obecnie trwa opracowywanie kosztorysów. Do wymiany jest instalacja elektryczna, oświetlenie i schody ewakuacyjne. Dodatkowo sale mają być wyremontowane, a łazienki dostosowane do potrzeb najmłodszych. W planach jest także wyremontowanie schodów prowadzących do przedszkola.

Dobro maluchów w tym przypadku jest najważniejsze – argumentuje Elżbieta Połomka, dyrektor Przedszkola Publicznego "Stokrotka" w Mrągowie.

– Bardzo się cieszę, że remont rozpocznie się 24 czerwca i od tej pory przedszkole będzie dostosowane do wymagań ochrony przeciwpożarowej, określonych przez PSP w Mrągowie. Dzięki temu placówka będzie przede wszystkim bezpieczniejsza, a dodatkowo ładniejsza. Wiadomym jest, że życie dziecka jest wartością najwyższą i nie ma ceny – przyznaje Elżbieta Połomka.

Rodzice nie muszą się bać o los przedszkolaków ponieważ remont zostanie przeprowadzony w okresie przerwy wakacyjnej i dyżuru przedszkola "Bajka", a już we wrześniu dzieci uczyć i bawić się mają w wyremontowanym przedszkolu.

Przedszkole „Bajka” przeniesie się do szkoły

Norm przeciwpożarowych od lat nie spełnia także drugie mrągowskie przedszkole publiczne, a terminy usunięcia uchybień przedłużano tu aż trzykrotnie. Wiadomo już, że "Bajka" nie przejdzie remontu, bo planowane jest przeniesienie jej do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika. Jednak zanim przedszkole zacznie funkcjonować w budynku szkoły potrzebna jest adaptacja pomieszczeń.

Jak usłyszeliśmy w urzędzie miasta, na ukończeniu jest już ekspertyza, która da odpowiedź na pytanie, czy przeniesienie przedszkola do szkolnej bryły jest możliwe. Pozytywna ekspertyza natomiast da zielone światło miastu, a te zleci wykonanie projektu, po czym rozpocznie się remont.

– W tym przypadku remont nie miał sensu, bo budynek już się nie nadaje i musimy z niego wyjść. W planach jest także powiększenie miejsc o przynajmniej dwa oddziały. Zapewniony zostanie także oddzielny plac zabaw, a na ten cel zaadoptowany zostanie fragment zieleni między budynkiem szkoły a ogrodzeniem – dodaje Tadeusz Łapka.

Prace remontowe związane z przeniesieniem mrągowskiej „Bajki” mają zakończyć się w przyszłym roku, tak by nowy rok szkolny przedszkolaki zaczęły już w nowym przedszkolu.

Miasto planuje także w najbliższej przyszłości wybudować nowe przedszkole ze żłobkiem. Są dwie koncepcje co do miejsca – przy obecnym przedszkolu „Stokrotka” lub na osiedlu Mazurskim.

mb


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij