Trwający od wczoraj strajk nauczycieli wzbudza wiele emocji, a te zaczynają sięgać zenitu. Kryzys w oświacie trwa, a zgodnie z harmonogramem CKE jutro mają się rozpocząć egzaminy gimnazjalne. Jednak, by się odbyły potrzebni są egzaminatorzy. Czy uczniowie ostatniej trzeciej klasy gimnazjum przystąpią do testów w terminie? Czy dyrektorzy szkół wiedzą na czym stoją?

W strajku, który rozpoczął się wczoraj bierze udział ponad 400 nauczycieli z powiatu mrągowskiego. Po „rozmowach ostatniej szansy”, które zakończyły się niepowodzeniem wiadomo, że strajkujący nie złagodzą protestu na czas egzaminów.

– Nauczyciele są zdeterminowani, są gotowi strajkować do skutku. Podkreślę, że strajk nie ma barw politycznych. Może o tym świadczyć fakt, że w naszym regionie do protestu przyłączyli się, wbrew zakazowi centrali, nauczyciele z „Solidarności”. Od wczoraj wszyscy walczą ramię w ramię – powiedział nam Leszek Madrak, prezes mrągowskiego Oddziału ZNP.

Wielu obawia się, że w strajkujących szkołach może dojść do praliżu ruszających jutro egzaminów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

– Za przeprowadzenie egzaminu w danej szkole odpowiada jej dyrektor. Dyrektorzy szkół podejmują wiele działań, aby rozpoczynające się jutro egzaminy były przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. Do OKE w Łomży nie wpłynęła żadna informacja o tym, że egzamin w danej szkole na pewno się nie odbędzie – poinformowała nas Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE w Łomży.

Czy dyrektorzy szkół w powiecie mrągowskim dysponują odpowiednią liczbą nauczycieli, która zasiądzie w komisjach egzaminujących?

W SP nr 4 w Mrągowie w poniedziałek strajkowało 38 z 72 nauczycieli. To jedna z lepszych sytuacji kadrowych w naszym powiecie. Czy zatem uczniowie i rodzice tej placówki nie mają powodów do obaw?

– Na tę chwilę mogę powiedzieć, że egzamin gimnazjalny w naszej szkole się odbędzie. Udało nam się powołać komisję egzaminacyjną. Podałem do rodziców i uczniów komunikat w tej sprawie – mówi dyrektor SP nr 4 w Mrągowie Edward Suchan.

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach dziś strajkuje trzynastu nauczycieli. Do protestu nie przystąpiło zaledwie pięciu. Jak dowiedzieliśmy się, dodatkowo trzech jest na zwolnieniu lekarskim, a to oznacza, że zajęcia opiekuńczo-wychowawcze prowadzi jedynie dwoje nauczycieli.

Hanna Fereniec, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach mówi, że jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego zgodnie z procedurami w terminie 10-12 kwietnia.

– Udało nam się powołać komisję egzaminacyjną, więc na tę chwilę egzamin gimnazjalny nie jest zagrożony. Jeśli jutro otrzymam od jednego z egzaminujących nauczycieli informację, że idzie na L4, to skorzystam z nowych zasad, zgodnych z rozporządzeniem minister edukacji i powołam osobę z wykształceniem pedagogicznym. Będę walczyć o nasze dzieci, by mogły podejść do egzaminów – powiedziała nam Hanna Fereniec, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach.

Czy pewne jest zatem, że nie dojdzie do paraliżu egzaminów z powodu strajku?

W powiecie mrągowskim egzaminy gimnazjalne mają się odbyć w trzynastu szkołach, łącznie zdawać je ma 449 uczniów. Wiadomo już, że braki kadrowe nie staną na przeszkodzie w przeprowadzeniu testów w szkołach podległych powiatowi mrągowskiemu.

– Egzamin gimnazjalny w szkołach podległych powiatowi mrągowskiemu obdędzie się w gimnazjum w Zespole Oświatowo-Sportowym "Baza" i w Zespole Szkół Specjalnych. Jest on przygotowany i odbędzie się bez problemów – mówi Marek Szmigiel, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Mrągowie.

Podobnie wypowiada się wiceburmistrz Mrągowa Tadeusz Łapka. – Skład komisji egzaminacyjnych w trzech gimnazjach podległych miastu jest zapełniony. Jesteśmy przygotowani, by jutro i w kolejnych dniach przeprowadzić egzaminy.

W gminie Piecki do egzaminu gimnazjalnego ma przystąpić jutro 63 uczniów Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły. Jak dowiedziewliśmy się w Urzędzie Gminy, tu także udało się powołać komisje egzaminacyjne i wszytko jest pod kontrolą.

Pisać spokojnie egzaminy będą jutro także uczniowie szkół w Szestnie i Marcinkowie, gdzie strajkuje ponad 85% pracowników dydaktycznych. Jak przekazal nam Bogdan Kossakowski z Urzędu Gminy w Mrągowie, wszystko jest przygotowane, są zapewnione zastępstwa nauczycieli.

Obaw nie mieli rodzice i dzieci z  gminy Mikołajki, w której szkoły nie przystąpiły do ogólnopolskiego protestu nauczycieli.

Egzamin gimnazjalny ma trwać od 10 do 12 kwietnia. W tym terminie mają odbyć się kolejno testy z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i egzamin z języka obcego nowożytnego.

mb


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij