Trwający od wczoraj strajk nauczycieli wzbudza wiele emocji, a te zaczynają sięgać zenitu. Kryzys w oświacie trwa, a zgodnie z harmonogramem CKE jutro mają się rozpocząć egzaminy gimnazjalne. Jednak, by się odbyły potrzebni są egzaminatorzy. Czy uczniowie ostatniej trzeciej klasy gimnazjum przystąpią do testów w terminie? Czy dyrektorzy szkół wiedzą na czym stoją?

W strajku, który rozpoczął się wczoraj bierze udział ponad 400 nauczycieli z powiatu mrągowskiego. Po „rozmowach ostatniej szansy”, które zakończyły się niepowodzeniem wiadomo, że strajkujący nie złagodzą protestu na czas egzaminów.

– Nauczyciele są zdeterminowani, są gotowi strajkować do skutku. Podkreślę, że strajk nie ma barw politycznych. Może o tym świadczyć fakt, że w naszym regionie do protestu przyłączyli się, wbrew zakazowi centrali, nauczyciele z „Solidarności”. Od wczoraj wszyscy walczą ramię w ramię – powiedział nam Leszek Madrak, prezes mrągowskiego Oddziału ZNP.

Wielu obawia się, że w strajkujących szkołach może dojść do praliżu ruszających jutro egzaminów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

– Za przeprowadzenie egzaminu w danej szkole odpowiada jej dyrektor. Dyrektorzy szkół podejmują wiele działań, aby rozpoczynające się jutro egzaminy były przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. Do OKE w Łomży nie wpłynęła żadna informacja o tym, że egzamin w danej szkole na pewno się nie odbędzie – poinformowała nas Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE w Łomży.

Czy dyrektorzy szkół w powiecie mrągowskim dysponują odpowiednią liczbą nauczycieli, która zasiądzie w komisjach egzaminujących?

W SP nr 4 w Mrągowie w poniedziałek strajkowało 38 z 72 nauczycieli. To jedna z lepszych sytuacji kadrowych w naszym powiecie. Czy zatem uczniowie i rodzice tej placówki nie mają powodów do obaw?

– Na tę chwilę mogę powiedzieć, że egzamin gimnazjalny w naszej szkole się odbędzie. Udało nam się powołać komisję egzaminacyjną. Podałem do rodziców i uczniów komunikat w tej sprawie – mówi dyrektor SP nr 4 w Mrągowie Edward Suchan.

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach dziś strajkuje trzynastu nauczycieli. Do protestu nie przystąpiło zaledwie pięciu. Jak dowiedzieliśmy się, dodatkowo trzech jest na zwolnieniu lekarskim, a to oznacza, że zajęcia opiekuńczo-wychowawcze prowadzi jedynie dwoje nauczycieli.

Hanna Fereniec, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach mówi, że jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego zgodnie z procedurami w terminie 10-12 kwietnia.

– Udało nam się powołać komisję egzaminacyjną, więc na tę chwilę egzamin gimnazjalny nie jest zagrożony. Jeśli jutro otrzymam od jednego z egzaminujących nauczycieli informację, że idzie na L4, to skorzystam z nowych zasad, zgodnych z rozporządzeniem minister edukacji i powołam osobę z wykształceniem pedagogicznym. Będę walczyć o nasze dzieci, by mogły podejść do egzaminów – powiedziała nam Hanna Fereniec, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach.

Czy pewne jest zatem, że nie dojdzie do paraliżu egzaminów z powodu strajku?

W powiecie mrągowskim egzaminy gimnazjalne mają się odbyć w trzynastu szkołach, łącznie zdawać je ma 449 uczniów. Wiadomo już, że braki kadrowe nie staną na przeszkodzie w przeprowadzeniu testów w szkołach podległych powiatowi mrągowskiemu.

– Egzamin gimnazjalny w szkołach podległych powiatowi mrągowskiemu obdędzie się w gimnazjum w Zespole Oświatowo-Sportowym "Baza" i w Zespole Szkół Specjalnych. Jest on przygotowany i odbędzie się bez problemów – mówi Marek Szmigiel, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Mrągowie.

Podobnie wypowiada się wiceburmistrz Mrągowa Tadeusz Łapka. – Skład komisji egzaminacyjnych w trzech gimnazjach podległych miastu jest zapełniony. Jesteśmy przygotowani, by jutro i w kolejnych dniach przeprowadzić egzaminy.

W gminie Piecki do egzaminu gimnazjalnego ma przystąpić jutro 63 uczniów Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły. Jak dowiedziewliśmy się w Urzędzie Gminy, tu także udało się powołać komisje egzaminacyjne i wszytko jest pod kontrolą.

Pisać spokojnie egzaminy będą jutro także uczniowie szkół w Szestnie i Marcinkowie, gdzie strajkuje ponad 85% pracowników dydaktycznych. Jak przekazal nam Bogdan Kossakowski z Urzędu Gminy w Mrągowie, wszystko jest przygotowane, są zapewnione zastępstwa nauczycieli.

Obaw nie mieli rodzice i dzieci z  gminy Mikołajki, w której szkoły nie przystąpiły do ogólnopolskiego protestu nauczycieli.

Egzamin gimnazjalny ma trwać od 10 do 12 kwietnia. W tym terminie mają odbyć się kolejno testy z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i egzamin z języka obcego nowożytnego.

mb

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Ela 2019-04-13 10:58
Rozumiem ile wymaga zawod nauczyciela, sama nim jestem, ale idac do pracy wiedzieli ile beda zarabiac, na produkcji takze ludziom nalezy okazac szacunek bo bez nich nie byloby wielu rzeczy, panie ekspedientki w sklepach pracuja od switu do nocy i nie maja czasu dla rodziny, kazdy powinien wiecej zarabiac, ale nie oszukujmy się, dzieci teraz na tym traca bo i tak ciezko wyrobic się z programem a po takiej przerwie? Rodzice tez odwalaja mnóstwo roboty kombinujac korepetycje, soedzac z dzieckiem do nocy przy lekacjach, szanujmy nauczycieli ale widze ze jesli ktos nie popiera to nauczyciele pottafia byc wrecz agresywni, bo gdzie solidarnosc a gdzie asertywnosc, kazdy ma prawo do wlasnego zdania aby tylko nikogo nie obrazalo. W naszych warunkach w innym zawodzie wcale nie zarabia wiecej a przynajmniej bez wyrzeczen wiec...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan 2019-04-11 13:45
Ciekaw jestem skąd w naszym mieście jest tyle wstrętnych TROLI co nienawidzą nauczycieli. Wstyd pisiory.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# John 2019-04-11 14:39
A może sam jesteś takim trollem, POmyśl, POtem pisz...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Prawda 2019-04-10 12:35
GŁUPIM NARODEM LEPIEJ SIE RZADZI i tyle w temacie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ... 2019-04-10 09:15
Tak naprawdę to szkoda mi tych nauczycieli, bo dali sie wciagnąć w wielka polityke przedwyborczą, nic nie zyskując, tracąc jednoczesnie autorytet....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mag 2019-04-10 07:14
Nauczyli się tylko żądania stawiać i warunki i straszyć tak jak na lekcjach a nie liczyć się z nikim i z uczniami oraz rodzicami .kto za nich odrobi zaległości z dziećmi no oczywiście rodzice bo kto inny bo oni ideałom 4 godz i do domu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mh 2019-04-10 07:06
Państwo niech nie popuścić i nie pozwoli na ich rządy te zamieszanie robią przez tydzień a potem pękną i nie powinni mieć zapłacone za te szopki śmieszni nauczyciele. ciągle im mało i źle to niech idom na noce rachować ,w święta i mają tylko 26 dni urlopu - wolnego a nie 4 miesiące w ciągu roku .i noce przespane , święta spędzone z rodzinom i nie obdzwiganych po kilka dziesiątki kilometrów przesuszonych w rękach i 8 godzin dziennie w pracy powinni być a nie po 4 godz do domu ,zabrana powinna być karta nauczycielska za to i żadnych urlopie zdrowotnych albo dać każdemu zawodowi a nie tylko im
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ,,, 2019-04-09 20:44
A jeszcze w 2015 r. ZNP był za powrotem do 8 klasowej podstawówki. Cud przemiany nastąpił w dniu przegrania wyborów przez Platformę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rodzic 2019-04-09 17:06
Panie Madrak, a co Pan robił gdy rządziła ekipa PO-PSL?. Spał Pan, czy najzwyczajniej w świecie centrala nie kazała protestować. Robicie zbędne show.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-04-09 22:25
Dobrze powiedziane
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Lonia 2019-04-09 20:16
Wtedy też gapiliście się jak PO posyła 5,5-letnie maluchy do szkoły. Oj wielkie zasługi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Sonia 2019-04-09 18:36
Wtedy był wzrost płac ponad 40%
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Lonia 2019-04-09 20:14
ta, we snach :))))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-04-09 16:44
BRAVO.

NIE PODDAWAĆ SIĘ.
JAK DOJDZIE DO WŁADZY PLATFORMA. NIE DOSTANIECIE ZŁAMANEGO GROSZA. TO NAJLEPSZY TERMIN.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pracownik 2019-04-09 18:35
siusiu, paciorek i rączki na kołderkę...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwrety 2019-04-09 15:19
Brawo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij