Dziś o ósmej rano w wielu szkołach w Polsce, w tym także w powiecie mrągowskim nie rozpoczęły się lekcje. Ruszył bowiem bezterminowy strajk nauczycieli. Odwiedziliśmy kilka mrągowskich placówek, by zapytać o to, co doprowadziło ich do podjęcia tak radykalnych rozwiązań.

Wczorajsze rozmowy ostatniej szansy z rządem zakończyły się fiaskiem. Nie udało się osiągnąć porozumienia ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Propozycje rządu przyjął jedynie NSZZ "Solidarność”, a dwie pozostałe centrale związkowe odrzuciły je.

Jak usłyszeliśmy w kilku mrągowskich szkołach, nauczyciele z oświatowej „Solidarności” nie zgadzają się z decyzją jej przewodniczącego Ryszarda Proksy, który podpisał już porozumienie z premier Beatą Szydło. Także oni solidaryzując się z kolegami po fachu, przystąpili dziś do ogólnopolskiego protestu.

Efekty strajku nauczycieli mogą odczuć dzieci i młodzież dziewiętnastu szkół i przedszkoli w powiecie mrągowskim. Warto dodać, że żadna ze strajkujących szkół nie została zamknięta, ale odbywają się w nich jedynie  zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Lekcje mają zaś uczniowie z gminy Mikołajki, w której placówki oświatowe nie przystąpiły do protestu.

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Minister 2019-04-13 11:42
Idąc tropem z facebooka- jeżeli szanownej Pani byłej wicestarosty boli fakt pobierania 500+ to niech z facetem zrobi dziecko. Rząd da bez kryterium dochodowego. Screeny mam z jej wypowiedzią. Tak nauczyciel się nie wypowiada.

I odnośnie pochodu w Wielką Środę strajkujących- mam nadzieję że ktoś z was przebierze się za świnie i krowę jak w innej szkole w kraju. Robicie żenadę ale tym krokiem będziecie przynajmniej wyśmiewani. Biedactwa. Tfu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Donald 2019-04-09 20:48
Tylko prywatyzacja szkół zmieni system nauczania. I wtedy okaże się, że połowa nauczycieli nie nadaje się do tego zawodu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Just 2019-04-12 07:16
Oj, tak, w prywatnej szkole nie obowiązuje karta nauczyciela i w tym 18 godzin pracy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jutro zobaczymy..... 2019-04-09 18:02
Każdy z nas pracuje w jakiejś firmie czy instytucji. Nigdzie nie jest kolorowo. Strażak który ratuje nasze życie powinien zarabiać więcej niż zarabia. Pani która pracuje w sklepie też powinna zarabiać więcej bo od 6 lat nie była na urlopie w okresie letnim. Nie wspomnę o weekendach i zmianach na popołudnie. Idzie do pracy na popołudnie i zostawia dzieci które muszą w domu do wieczora się uczyć. Najpierw trzeba zmienić system nauczania Przy obecnym dzieci i tak ze szkoły nic nie wynoszą. Tylko plecak 16kg. Jeśli wam się nie podoba system pracy i zarobki Wniosek jest tylko jeden: zmiany pracy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ... 2019-04-09 17:17
Nie popieram strajku. Czy w czasie protestu nauczyciele przyjmują na korkach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Piotrek 2019-04-09 15:37
Podwyżki? Za co? Poziom obecnej edukacji można sprawdzić oglądając filmiki w Internecie, uczeń nie umie wskazać gdzie leżą dane kraje w Europie. Druga sprawa wielu nauczycieli brało ostatnio udział w popularnym teleturnieju, i jaka szkoda ze odpaldali zaledwie po 4/5 pytaniach, a wiec dlaczego tacy ludzie domagają sie podwyżek?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan 2019-04-09 14:22
Mietek. Martw się żeby Tobie wystarczyło na 500+
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mietek 2019-04-09 13:09
Pani Lewkowicz popiera LGBT więc nic nowego, że strajkuje. Wszystko po to, aby przywalić PiS. To samo dyrektor I LO Parda, który jest członkiem KOD-u mrągowskiego.
Zobaczymy jak długo wytrzymacie, jeśli nie dostaniecie kasy za te dni protestu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# LOL 2019-04-09 17:13
dyrektorem? gościu od konserwacji i naprawy.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# RODZIC 2019-04-09 13:36
Są politycy, którzy są w stanie poprzeć kopulację bocianów z żabami byle tylko przytulić jakąś część elektoratu. To taki rodzaj nie...... wiarygodności.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# RODZIC 2019-04-09 13:08
Sprywatyzujcie szkoły wówczas szybko znajdą się rozwiązania na weryfikację nauczycieli nieudaczników i tych potrzebnych. Będzie wiadome komu podwyżki dać. Wszystkim po równo jak w komunie....Czy się stoi czy się leży....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan 2019-04-09 12:09
Wszyscy co krytykują strajk nauczycieli to pisiory i lenie biorący łapówkę od rządu w postaci 500+. Wstyd wstrętni łapówkarze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Just 2019-04-12 07:21
nie popieram PIS-u, jestem z koalicji, nie mam 500+, a strajku nie popieram a to dlatego, że nie podoba mi się to, że jesteście zachłanni i walczycie o więcej niż 15 procent , które zostało Wam zaproponowane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rodzic 2019-04-09 17:10
Sam żeś wstrętnym trollem. 500+ biorą normalni ludzie, w tym nauczyciele.A co, nie masz dzieci? Ojejku, szkoda. A widzisz, tego za łapówkę nie masz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2019-04-09 07:27
Dlaczego Pani Lewkowicz nie strajkowała jak była w Starostwie przy władzy , kiedy PO i zakichany PSL rządził.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ada 2019-04-11 18:51
Cytuję mieszkaniec:
Dlaczego Pani Lewkowicz nie strajkowała jak była w Starostwie przy władzy , kiedy PO i zakichany PSL rządził.


To pani Lewkowicz nie jest zwolenniczką Pis-u? Po katastrofie Smoleńskiej twierdziła,że jest za Pi
PIS-em.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Olo 2019-04-09 06:59
Co trole Pisdowskie tak wam żle że najeżdżacie na nauczycieli.To kto wam broni iść do tego zawodu.Nie pójdziecie bo jesteście za głupi i macie mózgi za 500 plus przeprane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ..... 2019-04-09 09:17
A ile wart jest twój mózg, zapewne nieprzeprany... .bo nieużywany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jaś idzie do tablicy 2019-04-09 01:18
Matki dzieci osób niepełnosprawny ch nie dostały nic.
Emeryci nie dostali nic.
Nauczyciele też nie dostaniecie NIC!
Zabrać im karty nauczyciela i rodzice powinni oceniać ich pracę.
Słabo uczy to zwolnić.
Strajku Wam się zachciało.
Wy nie wiecie co to praca.
Tak Wam ciężko wytrzymać 45 min to może towar wykładać w LIDLU będzie lżej ?
Śmiejecie się że już wakacje WAM się zaczęły.
Żadnej podwyżki i dołożyć im godzin.
Wakacje zabrać im wolne. Niech udzielają korepetycji za uśmiech dyrektora. Do roboty lenie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# katarzyna 2019-04-09 00:34
nie popieram protestu nauczycieli poniewaz emeryci i renciści tez mają mała emeryture lub retę co oni maja powiedziec z czego zyć
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gosia 2019-04-09 12:32
ależ uzasadnienie... a dlaczego nie czepiasz się tych którzy zarabiają krocie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# I co 2019-04-08 22:00
Kto nadrobi i jak,zaległości w programie nauczania pseudopedagodzy !lObiboki!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stary sorkwiczanin 2019-04-08 20:24
W LIDL-u przy wejściu jest ogłoszenie przyjmują do pracy jak się nie podoba można zrezygnować z bycia nauczycielem, a strajk to nie miejsce do promowania swojej osoby proszę pani wice........
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ZUS 2019-04-08 19:56
Nauczycielu, jak ci źle, to zmień pracę. Świat stoi otworem...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Voodoo 2019-04-08 19:32
Szanowna Pani radna chyba nie powinna narzekać. Posadka była ciepła i dobrze opłacalna. Sama zrezygnowała i powróciła do szkoły. Dieta radnego też trochę wynosi więc przepracowana z tyt bycia nauczycielem nie jest. Proszę o trochę ogłady.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Były uczeń 2019-04-08 21:17
To jedna z najlepszych i najbardziej zaangażowanych nauczycielek, które mnie uczyły, oby więcej było takich ludzi, więc dajcie jej święty spokój.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Voodoo 2019-04-09 21:38
Sorry ale widać po jej przykładzie jak przekwalifikowa nie się jest trudne. Co Szanowna nauczycielka zrobiła dla poprawy jakości dróg powiatowych? Słucham jakie odniosła sukcesy. Bo jakoś dalej widzę syf na drodze a nie dobre jezdnie. Tylko kotami umie się zająć- cyrk.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# RODZIC 2019-04-08 19:22
To rodzice i uczniowie powinni ocenić komu podwyżka. To jest najlepsza możliwa weryfikacja jakości, której obecnie ze świecą szukać wśród tego towarzystwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan 2019-04-08 17:43
Może dzięki naszym nauczycielom ten nieudolny rząd upadnie, czego sobie i wszystkim życzę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# UE 2019-04-08 20:06
O tym akurat decyduje, na szczęście, demokracja, a nie tępe krzyki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# XLatPozaCiemnogrodem 2019-04-09 10:58
Dobrze będziemy 200 lat za murzynami. Z domu na ulicę na piechotę do warszawy pod pałac strajk robić pajace.
Tam możecie wykrzyczeć jak ciężko wam w życiu nikt was nie wysłucha bo wy polskie jelenie zgodzicie się na prace za darmo w każdym zawodzie zbuntujecie się o jedno gówno-koryto.
Fajnie że ludzie mają własne zdanie i z czymś walczą , jednak jak widać walka ma się odbyć ludzie-->państwo---->rozwiązanie.
Narazie wygląda to następująca Mrągowianin---- >Zdzisiek---> "Miedziak z pod sklepu"
Wy walczycie sami z sobą , z tym że jesteście mocno ograniczeni wyjedzcie z tego miasta jak wam tak źle że przez płot się nie lubicie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan 2019-04-08 17:41
Nareszcie. Tak trzymać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mirek 2019-04-08 16:18
Hehehe. Marczuk w pierwszym rzędzie. Stracił posadkę w Giżycku jako trener (drugi etat za 3500zł) i teraz za strajki się zabiera. Obciach w pełnej krasie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Michał 2019-04-08 19:46
Milioner ten Marczuk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Antysocjalista 2019-04-08 16:00
Zlikwidować MEN,związki zawodowe,rodzic om rozdać bony oświatowe i sami dogadają się z nauczycielami.A tak poza tym trzeba zlikwidować socjalizm.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# PORT 2019-04-08 15:47
Dziadostwo ,jeszcze raz powtarzam dziadostwo . Ten strajk to sie wam odbije czkawka, biedaczki na cienkich NOZKACH .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Teresa 2019-04-08 17:13
Dziadostwo to bierze 500
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-04-08 22:27
Teresa i dziadostwo. .dwa w jednym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gosia 2019-04-09 10:14
A ty rodzic Dzessiki i Brajana chyba
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# .. 2019-04-08 19:55
A ty kim jesteś? Szkoda słów na ciebie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Besia 2019-04-08 14:52
Brawo Wy nauczyciele
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij