Negocjacje z nauczycielami przedłużają się. Związki zawodowe walczą o konkretne podwyżki, a strona rządowa przedstawia kolejne propozycje. Dalsze rozmowy mają być kontynuowane dziś o godz. 13:00. Oby przyniosły porozumienie.

Maraton rozmów zdaje się nie mieć końca, a rozmowy nie przynoszą efektów w postaci zażegnania widma strajku. Przypomnijmy, negocjacje strony rządowej z nauczycielami wznowiono 1 kwietnia, a dziś obie strony po raz kolejny zasiądą do stołu. Do zapowiadanego strajku pozostały już tylko cztery dni. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to czeka nas wielki protest, a ten nie ominie szkół w naszym regionie.

– Od wyniku tych rozmów, czyli od stopnia spełnienia naszego żądania zależeć będzie, czy przystąpimy do strajku – mówi Leszek Madrak, prezes Oddziału ZNP w Mrągowie. – Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni walczą o podwyższenie wynagrodzenia. Nowa propozycja ZPN to 730 zł dla nauczyciela stażysty i 990 zł dla dyplomowanego (30%). Propozycja rządu to 9%. Trudno jest określić średnie wynagrodzenie nauczycieli, ponieważ zależy to od wielu czynników, w tym przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego. Można jednak przyjąć, że zarobki netto nauczyciela wchodzącego do zawodu nie przekraczają 1900 zł, natomiast nauczyciela z długoletnim stażem legitymującego się najwyższym stopniem awansu zawodowego - 2900 zł.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy z mrągowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, strajkować będą prawie wszyscy nauczyciele. Udział w strajku zadeklarowało 16 placówek z Mrągowa, gminy Mrągowo i gminy Sorkwity.

– Z przeprowadzonych referendów w 17 szkołach i placówkach oświatowych wynika, że na ogólną liczbę 769 uprawnionych do udziału w referendum wzięło udział 617 osób, z tego 571 opowiedziało się za strajkiem, co stanowi ponad 92% – dodaje Leszek Madrak.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zrobiły krok w tył i z podwyżki 10000 zł więcej do wynagrodzenia zasadniczego, zeszli na 730 zł dla stażystów i 990 zł dla nauczycieli dyplomowanych.

Dzisiejsze rozmowy pokażą, czy także Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych dogadają się z rządem i jakie będą efekty tych negocjacji.

mb


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij