Od niedawna w gabinetach burmistrzów i na stołach sali sesyjnej mrągowskiego urzędu zobaczyć można specjalne szklane dzbanki, a w nich wodę prosto z kranu. Urząd miasta zrezygnował z zaopatrywania radnych w wodę mineralną w butelkach. To krok w stronę ograniczenia odpadów i promocja postaw proekologicznych wśród mieszkańców Mrągowa.

Zdrówko Kranówką! – takim hasłem Urząd Miasta w Mrągowie zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. Władze i radni postanowili zacząć od siebie i dać dobry przykład. Od kilku dni w gabinetach burmistrzów i na sesjach miejskich panuje zasada, by czerpać wodę prosto z kranu, a nie – jak do tej pory – z plastikowych butelek.

– Pomysł zrodził się w zeszłym roku w głowach młodych ludzi, którzy w ramach Inicjatyw Młodzieżowych prowadzili warsztaty graffiti połączone z akcją edukacyjną na temat picia kranówki. W akcję włączyły się mrągowskie wodociągi oraz sanepid, które przekonywały nieprzekonanych, że picie wody z kranu jest zdrowe, tanie i ekologiczne – opowiada Magdalena Maślanka z urzędu miejskiego w Mrągowie.

Inicjatywę podchwycili mrągowscy radni, którzy przegłosowali pomysł serwowania mrągowskiej kranówki na sesjach rady miasta. – Zakupiliśmy szklane dzbanki, które odtąd będą stały na stołach podczas sesji rady miejskiej – mówi Waldemar Cybul, przewodniczący Rady Miejskiej. – Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zainspirować również mieszkańców Mrągowa do picia mrągowskiej kranówki.

Do kampanii społecznej dołączyli także burmistrz Mrągowa oraz jego zastępcy, którzy w swoich gabinetach częstują gości „mrągowianką”. – Cieszę się, że możemy zrobić mały krok w kierunku większej troski o środowisko – mówi burmistrz miasta Stanisław Bułajewski. – Bardzo ważne jest ograniczanie odpadów i akcje promujące ekologiczne postawy.

Jak usłyszeliśmy w mrągowskim sanepidzie, stan wody jest stale monitorowany, a jej jakość w naszym mieście odpowiada wymaganiom.

– Jakość wody w wodociągu mrągowskim odpowiada wymaganiom sanitarnym dla wody przeznaczonej do picia. Co drugi miesiąc, w ramach kontroli wewnętrznej ZWiK oraz z nadzoru sanitarnego, przeprowadzane są przez Inspekcję Sanitarną badania wody. Parametry bakteriologiczne i fizyko-chemiczne zgodne są z zarządzeniem Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. – poinformowała Ewa Kopaniec Zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mragowie.

Jeśli zastanawiacie się dlaczego warto pić wodę z kranu, to zachęcamy do wejścia na stronę: http://pijewodezkranu.org/


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij