Wieloletnie starania druhów OSP Grabowo przyniosły oczekiwane efekty. Strażacy ochotnicy w minioną środę podpisali z urzędem marszałkowskim umowę na dofinansowanie Sali Tradycji Pożarniczej, która ma kosztować ponad 62 tys. zł.

Strażacy ochotnicy z Grabowa walczyli o to miejsce od kilku lat, a ich marzenia niebawem się spełnią. W minioną środę w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie Sali Tradycji Pożarniczej, która ma powstać w budynku byłej szkoły podstawowej.

Inwestycja ma kosztować ponad 62 tys. zł., z czego blisko 53 tys. zł ma dorzucić samorząd województwa. Pozostałą część druhowie planują pokryć z funduszy uzyskanych w ramach 1 % podatku przekazanego na rzecz OSP Grabowo, dofinansowania Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz z darowizn lokalnej społeczności.

Jak się okazuje, sprawa stworzenia tego miejsca nie była taka prosta, a po drodze do realizacji swych marzeń strażacy z OSP Grabowo natknęli się na niejedną przeszkodę. Pierwotnym miejscem powstania sali miało być poddasze remizy, jednak mimo podjętych działań, okazało się, że strop nie spełnia wymogów miejsca użyteczności publicznej. Zbyt duże koszty uniemożliwiły realizację inwestycji, a poddasze niebawem zagospodarowano na pomieszczenia gospodarcze dla strażaków. W połowie ubiegłego roku, pomysł powrócił. Zaproponowano, aby sala tradycji powstała na bazie budynku po dawnej szkole, ale na przeszkodzie stanęły kwestie finansowe. Strażacy nie poddali się i na to również znaleźli rozwiązanie - postanowili napisać projekt o dofinansowanie.

– Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy że piszemy projekt na dofinansowanie Sali Tradycji Pożarniczej, bo to też ważna sprawa dla lokalnego ruchu strażackiego – opowiada Jan Narewski, prezes OSP Grabowo.

W opracowanie projektu zaangażowali się wszyscy strażacy. – Jedni zaangażowali się w wykonywanie pomiarów pomieszczeń i dobór odpowiednich mebli, środków audiowizualnych, które będą na wyposażeniu, półek i regałów na eksponaty stołów, krzeseł itd. Inni pracowali nad zestawieniem wydatków i wybieraniu ofert cenowych oraz nad szczegółowym opisie planowanej operacji z określeniem miejsca, celów, zakresu i kosztów – wspomina Jan Narewski.

Nie ma wątpliwości, że starania strażaków ochotników z Grabowa opłaciły się. Projekt  został oceniony pozytywnie i teraz tylko czekać, aż inwestycja ruszy.

Jak mówi prezes Jan Narewski, Sala Tradycji Pożarniczych będzie miejscem styku aktywności różnych grup społecznych, których działalność jest tożsama z zadaniami ochotniczych straży pożarnych. – Sala tradycji będzie służyła wymianie poglądów oraz organizacji wspólnego działania na rzecz środowiska lokalnego. Będzie miejscem integracji i „kuźnią” młodych lokalnych społeczników i wolontariuszy.

*Źródło OSP Grabowo oprac. red.


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij