Spór o likwidację straży miejskiej, która funkcjonuje w Mrągowie od 26 lat został rozstrzygnięty. Podczas wczorajszej sesji większość radnych opowiedziała się przeciwko uchwale mającej zapoczątkować jej likwidację. Burzliwa dyskusja przyniosła, więc szczęśliwy koniec dla strażników miejskich, którzy od stycznia obawiali się o swój los.

To była już druga, w obecnej kadencji, sesja Rady Miejskiej w Mrągowie, której najważniejszym punktem obrad okazało się głosowanie nad uchwałą mającą rozpocząć proces likwidacji straży miejskiej. Przypomnijmy, o losach strażników miejskich radni mieli zadecydować pod koniec stycznia, jednak wtedy to sam burmistrz Stanisław Bułajewski zrezygnował z głosowania nad tą uchwałą, powołując się na brak kompletnego audytu.

Wczorajsza sesja zaczęła się, więc od burzliwej dyskusji na temat przeprowadzonego audytu, pracy strażników miejskich i zasadności usunięcia mrągowskiej formacji ze struktur organizacyjnych urzędu. Z ust radnych padały propozycję usprawnienia pracy straży miejskiej, a także zarzuty marnowania potencjału funkcjonariuszy.

Przeciwni rozpoczęciu likwidacji straży miejskiej byli radni Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej, którzy jeszcze przed rozpoczęciem głosowania wystąpili z oświadczeniem. Z jego treści wynikało, że przeprowadzony audyt został opracowany bez dogłębnej analizy stanu rzeczywistego, w oparciu jedynie o dokumentacje, z wykorzystaniem tylko wybranych danych, które potwierdzają odgórnie przyjętą przez autora tezę.

Aprobaty radnych nie uzyskała także propozycja przekazania funkcjonującym w urzędzie referatom części obowiązków, które obecnie wykonują strażnicy miejscy. Byli też tacy, którzy zgłaszali sprzeciw wobec planom burmistrza odnośnie tworzenia nowych miejsc pracy w Urzędzie Miejskim i przekazania niemałych środków finansowych na dofinansowanie dwóch nowych funkcjonariuszy policji. Wielu pytało, czy takie rozwiązanie ma sens i czy przyniesie obiecywane przez włodarza oszczędności.

Po drugiej stronie barykady była grupa radnych, która popierała uchwałę w sprawie wystąpienia do wojewódzkiego komendanta policji o wydanie opinii na temat likwidacji straży miejskiej. Według nich miał być to jedynie początek dyskusji na temat zasadności jej funkcjonowania w naszym mieście.

Po długiej wymianie zdań radni przeszli do głosowania nad przyjęciem uchwały w sprawie wystąpienia do wojewódzkiego komendanta policji o wydanie opinii na temat likwidacji straży miejskiej. I jak się okazało, burmistrzowi nie udało się uzyskać potrzebnej większości. Za uchwałą jego autorstwa zagłosowało jedynie 8 z 21 obecnych na sali radnych. Pozostali pomimo zapoznania się z audytem postanowili dać szansę straży miejskiej.

Burmistrz otrzymał, więc poparcie czterech radnych z własnego komitetu ( Rafał Czyżewski, Katarzyna Detyna, Daniel Jakubas, Marian Miksza), za przyjęciem uchwały byli także Bogdan Moroz, Grzegorz Parda i Czesław Zyra z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Dominik Tarnowski (Komitet Wyborczy Wyborców Uczciwy Samorząd – Niezależni).

Przeciwko ustawie zagłosowali: Waldemar Cybul, Tomasz Doraczyński, Jakub Doraczyński, Magdalena Lewkowicz, Nikonor Henryk, Tadeusz Orzoł, Dariusz Papiernik, Agnieszka Pytel, Otolia Siemieniec, Szałachowska Ewa, Bogusław Wilk, Kamil Wojno i Robert Wróbel.

Dla strażników miejskich dzisiejsza sesja oznaczała „być albo nie być”, dla burmistrza szansę na spełnienie obietnic wyborczych.

Watro podkreślić, że z 1 kwietnia kadra Straży Miejskiej w Mrągowie zmniejszy się z sześciu do czterech pracowników. Nasuwa się zatem pytanie, czy, w związku ze staraniami o jej likwidację, burmistrz zdecyduje się uzupełnić braki kadrowe?

Czekamy także na Wasze komentarze. Piszcie, jak Wy oceniacie decyzję mrągowskich radnych? Czy niepodjecie uchwały mającej zapoczątkować proces likwidacji straży miejskiej było słuszne?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Swojak 2019-04-05 05:38
Jak na razie to widać tylko jakieś przejażdżki straży po mieście a reakcji żadnych. Przy kontenera g na surowce wieczny syf a straż jakby tego nie widzi. A są ustawione na terenach miejskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mania 2019-03-31 17:07
Strażnicy miejscy,prosze spowodować aby śmieci były nie w śmietnikach stojacych na ulicach.sa notoryczni manele,smieciar ze i inne menty co wyrzucają wszystko do niektórych śmietników ulicznych.wysta rczy rano się przejechać po mieście i zobaczyć ozdobne wory smieci,d dopilnować i wyciągnąć konsekwencje od brudasow
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mówić prawdę 2019-03-31 10:50
Przecież to mieszkańcy powinni decydować o tak poważnych sprawach, a nie znajomki znajomków.

Jak decydować? Zrobić głosowanie; takie jak na wybory gdzie pytaniem by było; Czy Pana/Pani zdaniem zlikwidować Straż Miejską? Tak. Nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Przyjezdny 2019-03-30 22:35
Jak dla mnie straż może być zlikwidowana bo koszty utrzymania sa duże nie jestem mieszkańcem ale pracuję w Mrągowie praca moja polega na przemieszczeniu się po mieście i muszę stwierdzić że straż widzę co dzień w akcji może śmiesznych ale nie wyobrażam sobie policji która np jedzie wyjaśnić błoto na drodze czy ognisko a jest tego typu sporo tematów może dla większości mieszkańców itp nie jest to problem bo ich nie dotyczy jednak zjawisko występuje ktoś musi działać nie policja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Guest 2019-03-30 20:19
Ekipa raczej nie na 5 lat.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BobBudowniczy 2019-03-30 20:11
Cytuję Adam:
CO wybieramy - czy co roku oddany do użytku jeden 20- rodzinny nowy budynek dla Mieszkańców, czy straż miejską?

Wskaż Adasiu lokalizację owych gmachów... śmiechu warte wywody "budowlańca"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Nauczka 2019-03-30 20:08
Porażka, za sobą ma tylko 8 radnych. Przy takim poparciu realne jest referendum, wcześniej brak absolutorium. Ludzi trzeba czasami słuchać, a nie myśleć, że pozjadało się wszystkie rozumy. Brawo radni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ela 2019-03-30 13:47
Panie Cybul pracuje Pan w szkole i ilu jest zastępców.?Przy pomnieć Pani!!!!Bardzo brzydko Pan się zachowuje, gra pan od samego początku. Postawa Pana Tarnowskiego bardzo mi się spodobała i oby tak dalej Panie Dominiku. Wiem że jest Pan inteligentny a u babci Otoli ramie się kruszy i szybko odpadnie.Pomyśl Pan i sobie .Ogladajac przez Inter sesję nie ukrywam że pierwszy raz Pana zachowanie mi spodobało.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Hamstwo 2019-03-30 11:44
Po wypowiedzi radnego Wróbla i radnego Cybula z MIS dotyczącej wsparcia Policji postanowiono nominować oba te głąby do nagrody złotej pały.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Adam 2019-03-29 21:22
Straż miejska, która w składzie 6 - osobowym kosztuje miasto prawie 500.000 zł to jakiś koszmar. Mając taką kwotę miasto może pozyskać ponad 3 miliony złotych rocznie na inwestycje gdyż będzie to 15% wkładu własnego. Straż, która nie działa po godzinie 15 nie ma racji bytu. Nareszcie mądry pomysł. Brawo Bułajewski - to jednak jest gość - jedyny który widzi patologie w miejskich instytucjach - MIS na nic nie ma pomysłu - to porażka i jeżeli tak dalej pójdzie to coś czuje, że Cybula zastąpi ktoś z MWS. Jeszcze kilka bezsensownych wypowiedzi Wróbla teoretycznego lidera i MIS pójdzie na dno - sami są sobie winni. Jak można krytykować w taki sposób Burmistrza, który wygrał wybory i którego chcą mieszkańcy nie na 3 miesiące tylko na 5 lat.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda 2019-04-03 10:58
A od kiedy Straż pracuje do 15tej ? Najpierw poznaj fakty potem dziel się swoimi "mądrościami"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kazia 2019-03-29 18:53
Straż miejska jest potrzebna. Trzeba trochę usprawnić jej pracę i to wystarczy. Likwidacja nie jest żadnym wyjsciem. Policja powinna zajmowac się sprawami ważniejszym niż straż. Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Adam 2019-03-29 21:26
CO wybieramy - czy co roku oddany do użytku jeden 20- rodzinny nowy budynek dla Mieszkańców, czy straż miejską?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda 2019-04-03 11:00
Nowy budynek kosztuje 500tys ??? A jacy mieszkańcy zamieszkają w nim? Normalnie geniusz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gosc 2019-03-29 19:52
Popieram.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszkaniec 2019-03-29 18:01
Jestem za rozwaleniem tej straży miejskiej. Niech Panowie zajmą się czymś innym. Policja jak najbardziej, wspomóc finansowo i zapewnić monitoring w mieście.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz 2019-03-29 10:14
Zdecydowana porażka Bułajewskiego. Powinien zatrudnić III zastępcę burmistrza żeby przyciągnąć radnych MIS. Natomiast PiS sprzedał się za nic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# nina 2019-03-29 10:04
Straż miejska mogłaby się zająć zaśmieconym budynkiem znajdującym się na ulicy Krzywej (początek ulicy),który wkońcu się zawali bo jest w opłakanym stanie,bardzo często przebywają w nim bezdomni(najczę ściej późnym wieczorem lub w nocy) i ich życie także jest w niebezpieczeńst wie,bezdomni znoszą do tego budynku wszystko,podwór ko budynku jest zaśmiecone.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aga 2019-03-29 09:56
Niby jak Straż Miejska dba o porządek w mieście???? Pijackie wybryki zaczynają się w weekendy w późnych godzinach nocnych, kiedy straznicy sa już w domku! Sprzątają może?????? Z miotłą czy zbierających zniszczone ławki tez nie widziałam - to są zadania firmy sprzątających
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Krysia 2019-03-29 09:27
Straż Miejska nie powinna być zlikwidowana. Mrągowo jest miastem turystycznym pomimo tylu turystów co sezonowo przyjeżdża jest miastem zadbanym i bardzo czystym, a chyba o to nam chodzi żeby turyści się u nas dobrze czuli. Jeżeli Pan Burmistrz uważa, że Ci ludzie nie dostatecznie wykonują swoje obowiązki i są to zmarnowane pieniądze miasta, powinien zatrudnić Burmistrza III.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Willis 2019-03-29 16:01
MRĄGOWO nie jest miastem czystym a utrzymywanie straży miejskiej (darmozjadow i starszych panów z wielkimi brzuchami) jest zbyteczne w to miejsce miasto by mogło wybudować budynek socjalny gdzie ludzie by placili czynsz i splacali by dom by w koncu stal się ich własnością.Jest wiele dziedzin w Mrągowie w ktore warto zainwestowac zamiast w pulpety ze straży miejskiej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ... 2019-03-30 20:01
Socjalizm wiecznie żywy....szok
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Adamo 2019-03-29 09:26
Mam nadzieję że dalej będą wykonywać swoją prace jak należy i że długość przyjazdu na interwencję się nie przedłuży, Panie Burmistrzu usprawnijmy działanie tej komórki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-03-29 09:23
DOPÓKI STRAŻ MIEJSKA BĘDZIE ZAJMOWAŁA SIE WAŻNYMI SPRAWAMI DLA MIASTA I JEJ MIESZKAŃCÓW JAK DO TEJ PORY. NIE MAM NIC PRZECIWKO JEJ ISTNIENIU. JEŚLI ZACZNĄ NĘKAĆ MIESZKAŃCÓW MANDATAMI I INNYMI SANKCJAMI NA KTÓRE NIESTETY MAJĄ UPRAWNIENIA, A NIE POWINNI. NIECH TEN POKOMUNISTYCZNY TWÓR ORMO-wców ZNIKNIE RAZ NA ZAWSZE. TO HAŃBA,ŻEBY OBYWATEL NIE CZUŁ SIE WOLNY W NASZYM KRAJU. DOŚĆ NĘKANIA, PRZEŚLADOWANIA, PILNOWANIA CZŁOWIEKA PRZEZ SŁUŻBY, KTÓRYCH JEST TAK WIELE, ŻE TRUDNO SPAMIĘTAĆ. Z KAŻDEJ STRONY MOGĄ NAS ZAATAKOWAĆ ZA COKOLWIEK. TAKŻE STRAŻNICY I INNE WYNALAZKI .MIEJCIE BACZNOŚĆ PRZED OBYWATELEM.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zenon 2019-03-29 09:15
Burmistrz powinien uzupelnic etaty, straż miejska dba w naszym mieście o porządek i to widać. Zawsze jak coś zglaszam zostaje to zrobione a jak nie wiem gdzie coś zgłosić zgłaszam do nich nigdy nie odmawiają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij