O sytuacji nauczycieli i rozmowach z protestującymi związkowcami jest głośno już od stycznia i nadal nie wiadomo, czy negocjacje płacowe z rządem, które zawieszono do 1 kwietnia, zakończą się zapowiadanym strajkiem. My postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w mrągowskiej oświacie i co o protestach sądzą mieszkańcy?

Wyniki referendów strajkowych przeprowadzone w szkołach nie napawają optymizmem. Jak ogłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego, do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół i placówek edukacyjnych. Teraz jedyna nadzieja w negocjacjach z rządem, które zawieszono do 1 kwietnia, czyli jedynie tydzień przed planowanym ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, a ten może zbiec się z egzaminami gimnazjalnymi i egzaminami ósmoklasisty.

Widmo protestu nauczycieli przeraża także mieszkańców Mrągowa. Zapytani rodzice obawiają się, by negocjacje płacowe nie odbiły się na uczniach.

Czy dojdzie do paraliżu sytemu oświaty, a może uczniowie i ich rodzice mogą spać spokojnie? Postanowiliśmy sprawdzić, czy mrągowskie szkoły są zabezpieczone na wypadek fiaska rozmów i rozpoczęcia planowanego strajku?

Jak poinformował nas Marek Szmigiel, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Mrągowie, szkoły i placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest powiat mrągowski są przygotowane na wypadek rozpoczęcia planowanego strajku nauczycieli.

– Na pewno nie są zagrożone egzaminy gimnazjalne w ZOS "Baza" i w Zespole Szkół Specjalnych. Za zapewnienie stosownej opieki nad uczniami i zabezpieczenie szkół odpowiadają dyrektorzy tych szkół i według ich zapewnień są czynione przygotowania, by z tych obowiązków wywiązać się prawidłowo.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Urzędzie Miasta w Mrągowie, w spór zbiorowy ze związkami zawodowymi weszły cztery placówki podległe samorządowi miasta. Ostatecznie, po przeprowadzonym referendum, przystąpienie do planowanego strajku zadeklarowały szkoły podstawowe nr 1 i nr 4 oraz publiczne przedszkole „Bajka”.

– Nie mamy jeszcze dokładnych informacji, ilu nauczycieli oraz pozostałym pracowników oświaty przystąpi ostatecznie do strajku. Mimo to rozważamy różne możliwości zapewnienia dzieciom i młodzieży opieki. Mamy nadzieję, że nie dojdzie u nas do takiej sytuacji, że będziemy musieli zawiesić zajęcia, a egzaminy odbędą się bez żadnych przeszkód. Jako organ prowadzący musimy mieć na uwadze dobro dzieci i młodzieży, ale rozumiemy również sytuację nauczycieli oraz innych pracowników mrągowskiej oświaty, zamierzających przystąpić do strajku. Dlatego cały czas monitorujemy sytuację wraz z dyrektorami placówek i na bieżąco będziemy podejmować działania w tym zakresie – powiedział nam Tadeusz Łapka, pierwszy wiceburmistrz Mrągowa.

Przypomnijmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych, zaś oświatowa „Solidarność” 15 proc. podwyżki płac.

Takiego rodzaju strajku nie pamiętam w swojej karierze, opowiada w rozmowie z nami emerytowana nauczycielka z Mrągowa. – Teraz to jest strajk ogólnokrajowy, to walka o przetrwanie i siły dla oświaty, bo obecna sytuacja jest katastrofalna. Wprowadzona reforma  to przewrócenie wszystkiego do góry nogami i nie zostały na nią przygotowane pieniądze.

Nasza rozmówczyni opowiedziała także o tym, jak ciężka jest praca nauczyciela i jak ogromną odpowiedzialność za sobą niesie. – Informacja, że nauczyciel pracuje po 18 godzin tygodniowo wyszła już kilka lat temu i wtedy postanowiliśmy wyliczyć przepracowane przez nas godziny. Ewaluacja pokazała, że nauczyciel w województwie warmińsko-mazurskim pracuje ponad 30 godzin tygodniowo. Nie mamy także, tak jak wielu myśli, dwóch miesięcy wakacji. Dla nauczyciela to czas zorganizowania i przeprowadzenia rekrutacji czy przygotowania szkoły do nowego roku szkolnego. Podobnie jest też w przypadku ferii.

Protest planowany jest na 8 kwietnia i ma trwać do odwołania. Dwa dni później mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne, w kolejnym tygodniu egzamin ósmoklasisty, a 6 maja matury.

mb

Słowa kluczowe:
Mrągowo szkoła strajk nauczycieli sonda 

Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

X Zamknij
X Zamknij