O sytuacji nauczycieli i rozmowach z protestującymi związkowcami jest głośno już od stycznia i nadal nie wiadomo, czy negocjacje płacowe z rządem, które zawieszono do 1 kwietnia, zakończą się zapowiadanym strajkiem. My postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w mrągowskiej oświacie i co o protestach sądzą mieszkańcy?

Wyniki referendów strajkowych przeprowadzone w szkołach nie napawają optymizmem. Jak ogłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego, do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół i placówek edukacyjnych. Teraz jedyna nadzieja w negocjacjach z rządem, które zawieszono do 1 kwietnia, czyli jedynie tydzień przed planowanym ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, a ten może zbiec się z egzaminami gimnazjalnymi i egzaminami ósmoklasisty.

Widmo protestu nauczycieli przeraża także mieszkańców Mrągowa. Zapytani rodzice obawiają się, by negocjacje płacowe nie odbiły się na uczniach.

Czy dojdzie do paraliżu sytemu oświaty, a może uczniowie i ich rodzice mogą spać spokojnie? Postanowiliśmy sprawdzić, czy mrągowskie szkoły są zabezpieczone na wypadek fiaska rozmów i rozpoczęcia planowanego strajku?

Jak poinformował nas Marek Szmigiel, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Mrągowie, szkoły i placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest powiat mrągowski są przygotowane na wypadek rozpoczęcia planowanego strajku nauczycieli.

– Na pewno nie są zagrożone egzaminy gimnazjalne w ZOS "Baza" i w Zespole Szkół Specjalnych. Za zapewnienie stosownej opieki nad uczniami i zabezpieczenie szkół odpowiadają dyrektorzy tych szkół i według ich zapewnień są czynione przygotowania, by z tych obowiązków wywiązać się prawidłowo.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Urzędzie Miasta w Mrągowie, w spór zbiorowy ze związkami zawodowymi weszły cztery placówki podległe samorządowi miasta. Ostatecznie, po przeprowadzonym referendum, przystąpienie do planowanego strajku zadeklarowały szkoły podstawowe nr 1 i nr 4 oraz publiczne przedszkole „Bajka”.

– Nie mamy jeszcze dokładnych informacji, ilu nauczycieli oraz pozostałym pracowników oświaty przystąpi ostatecznie do strajku. Mimo to rozważamy różne możliwości zapewnienia dzieciom i młodzieży opieki. Mamy nadzieję, że nie dojdzie u nas do takiej sytuacji, że będziemy musieli zawiesić zajęcia, a egzaminy odbędą się bez żadnych przeszkód. Jako organ prowadzący musimy mieć na uwadze dobro dzieci i młodzieży, ale rozumiemy również sytuację nauczycieli oraz innych pracowników mrągowskiej oświaty, zamierzających przystąpić do strajku. Dlatego cały czas monitorujemy sytuację wraz z dyrektorami placówek i na bieżąco będziemy podejmować działania w tym zakresie – powiedział nam Tadeusz Łapka, pierwszy wiceburmistrz Mrągowa.

Przypomnijmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych, zaś oświatowa „Solidarność” 15 proc. podwyżki płac.

Takiego rodzaju strajku nie pamiętam w swojej karierze, opowiada w rozmowie z nami emerytowana nauczycielka z Mrągowa. – Teraz to jest strajk ogólnokrajowy, to walka o przetrwanie i siły dla oświaty, bo obecna sytuacja jest katastrofalna. Wprowadzona reforma  to przewrócenie wszystkiego do góry nogami i nie zostały na nią przygotowane pieniądze.

Nasza rozmówczyni opowiedziała także o tym, jak ciężka jest praca nauczyciela i jak ogromną odpowiedzialność za sobą niesie. – Informacja, że nauczyciel pracuje po 18 godzin tygodniowo wyszła już kilka lat temu i wtedy postanowiliśmy wyliczyć przepracowane przez nas godziny. Ewaluacja pokazała, że nauczyciel w województwie warmińsko-mazurskim pracuje ponad 30 godzin tygodniowo. Nie mamy także, tak jak wielu myśli, dwóch miesięcy wakacji. Dla nauczyciela to czas zorganizowania i przeprowadzenia rekrutacji czy przygotowania szkoły do nowego roku szkolnego. Podobnie jest też w przypadku ferii.

Protest planowany jest na 8 kwietnia i ma trwać do odwołania. Dwa dni później mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne, w kolejnym tygodniu egzamin ósmoklasisty, a 6 maja matury.

mb

Słowa kluczowe:
Mrągowo szkoła strajk nauczycieli sonda 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# piecki 2019-04-10 17:42
darmozjady nie mają honoru za 18 godz tygodniowo,chcą podwyżki, 1000 zł Ja bym zabrała ten tyś z waszych poborów nieroby, Do biedronki tam wasze miejsce ,Na bruk takich opie dalaczy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# .......... 2019-04-04 12:40
Ja też chcę pracować 18 godzin tygodniowo, chcę mieć 2 miesiące urlopu+ wolne święta, weekendy, nocki. Tydzień wolnego na dzień nauczyciela. Chcę mieć roczny urlop na podratowanie zdrowia co trzy lata. Przyjmujeta jeszcze do grona waszych elyt??? W dup..ch się poprzewracało. Jeszcze w bezczelny sposób wkręcają do swoich zagrywek dzieci....feeee e.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mragowianin 2019-03-29 09:07
[quote name="apel do nauczycieli"]Ja ko rodzic zwracam się do Was abyście zaprzestali akcji strajkowej.
Chcecie ukarać Nasze dzieci za rząd który nie ma pieniędzy na podwyżki. Jeśli uważacie że za mało zarabiacie zawsze można zmienić pracę.Strajk równa się brak wynagrodzenia. Ty "Apel do nauczycieli. " Nie jestem nauczycielem ale popieram ludzi walczących o swoje,o godność . Apel..... Myślisz że lepiej rozdać za darmo nierobom i całej patologii. Sam se zmień pracę. Jak nikt z nas nie będzie walczył o swoje to znajdziemy się w czarnej d.... 100 lat za murzynami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# odp 2019-03-29 11:20
żeby o coś walczyć trzeba się wykazać.
W środowisku nauczycieli zabrakło tego.
Tyle wolnego i podwyżka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mrągowianka 2019-03-29 00:45
POPIERAM NAUCZYCIELI! Mam syna w III gimnazjum w Mrągowie.Nauczy ciele w dużej mierze go ukształtowali.D zięki nim ma tak szeroką wiedzę.Niewyobr ażalne dla mnie jest to,że Państwo Polskie nie dba o tak ważną grupę ludzi jaką są nauczyciele. To samo dotyczy pielęgniarek ale to oddzielny temat.Niepojęte są wpisy tych którzy piszą, że nauczyciele strajkując krzywdzą nasze dzieci.To nie oni krzywdzą nasze dzieci. Niezrozumienie? To Państwo nie dba o tych którzy kształcą naszych przyszłych obywateli. Piszecie, że nauczyciele kiepsko uczą, a jakie mają motywacje aby dawać z siebie 100%?
Żeby było jasne-nie jestem nauczycielem, nie mam w rodzinie nauczyciela, ale popieram strajk w 100%.
I nie piszcie NIE KRZYWDZCIE NASZYCH DZIECI STRAJKUJĄC przed egzaminami! Oni tego nie chcą nie rozumiecie? To dla nich ostateczność. Głodują w Kuratorium a nasze WŁADZE idą w zaparte.
Nauczyciele rozmawiają i proszą od bardzo długiego czasu.Państwo rozdaje wszystkim. Bogatym 500+ nawet jak zarabiają po 15 czy 25000 dostają 500+ a nauczyciel zarabiający niewiele ponad najniższą krajową ma z pełnym entuzjazmem wpajać wiedzę i pozytywne nastawienie do życia u naszych dzieci.
Piszecie niech się zwolnią!
I co? Wszyscy mają się zwolnić?
Kto będzie uczył nasze dzieci.
Wesprzyjmy ich.Niech nasze władze pokłonią się nad rozdawaniem pieniędzy wprowadzając jakieś kryteria i wówczas starczy pieniędzy dla nauczycieli.Wal czmy o oświatę! Bez edukacji nie ma narodu!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# apel do nauczycieli 2019-03-28 23:44
Jako rodzic zwracam się do Was abyście zaprzestali akcji strajkowej.
Chcecie ukarać Nasze dzieci za rząd który nie ma pieniędzy na podwyżki. Jeśli uważacie że za mało zarabiacie zawsze można zmienić pracę.Strajk równa się brak wynagrodzenia.
Miasto nie powinno dołożyć ani grosza dla nauczycieli którzy będą strajkować. Poziom nauczania w szkołach jest słaby a Wy chcecie podwyżkę.Pytam się za co ? Za te kilka godzin tygodniowo.
Nie macie pojęcia co ot ciężka praca.
Podwyżka będzie się należała dla nauczycieli którzy nie będą strajkować.Zoba czymy jak się zachowacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mragowianin 2019-03-29 08:56
[quote name="apel do nauczycieli"]Ja ko rodzic zwracam się do Was abyście zaprzestali akcji strajkowej.
Chcecie ukarać Nasze dzieci za rząd który nie ma pieniędzy na podwyżki. "RZĄD Nierząd " nie ma pieniędzy na podwyżki!!?? Nauczyciele i ZNP nie zerwali się z choinki ,od dawna poruszali temat podwyżek. A teraz nie ma pieniędzy!!!! A na ROZDAWNICTWO które ogłosił sam guru Kaczyński (5 Kaczyński ego) to Są ??? Ludzie przestańcie dzieci w to mieszać. Jest DEMOKRACJA, każdy ma prawo walczyć o swoje. Popieram Ludzi walczących z niesprawiedliwo scia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# jan 2019-03-28 21:56
wszyscy w pl chcieliby zarabiac 5 tys tylko skad panstwo ma brac pieniadze.Stocz nie,huty,cukrow nie,energetyka i wiele innych poteznych zakladow zlikwidowano lub sprzedano za grosze.Gdzie wtedy byl ten ,,sprawiedliwy’ ’ Bodnar? A no u boku tych co sprzedawali.Ter az z nimi wali w rzad,aby mogli wrócic na prywatny folwark,ktory nazywa sie Polska.Aby bylo tak ja bylo.Czemu ten Judasz nie wszczynal takich awantur za POprzednikow?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# X 2019-03-28 21:43
Wniosek:nauczyc iela zrozumie tylko drugi nauczyciel ...Smutne to.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rodzic 2019-03-28 20:53
A jak dostaną po 1000 to polepszy się nauczanie? Wątpię. I tak będą konieczne korki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Majka 2019-03-28 20:41
Platne urlopy wyjazdy wakacje itp .... Prosze ...rozumiemy zal nauczycieli ale to nie lekarze salowe pielegniarki ...teraz nie przygotowujecie w domu programu macie gotowy....a ze w domy kartkowki ja w domu po pracy 5 h robie papiery zeby zdazyc z wymaganiami pracodawcy .... Nie mam platnych urlopow nie narzekam a ze co skonczyliscie studia i chcecie zadoscuczynieni a zapraszam na tasme produkcyjna po 8 h bedziecie marzyc o swoich 18 h pracy ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JUZEW STALIN-iec 2019-03-28 18:06
APELUJĘ
DO LUDZI, KTÓRZ DALI SIĘ ZWIEŚĆ ANTY-NAUCZYCIEL SKIEJ PROPAGANDZIE. OBUDŹCIE SIĘ I NIE STĄPAJCIE TĄ DROGĄ.
NAUCZYCIEL UCZY NASZE DZIECI, PRODUKUJE ICH WIEDZĘ.
ROBOTNIK WYTWARZA PRODUKT. POLICJANT MANDATY.
PIERWSZY PRZESTEJE UCZYĆ, DRUGI WSZTRZYMUJĘ PRODUKCJĘ, TRZECI POUCZA. KAŻDY WALCZY SWOIM ORĘŻEM. NA TYM POLEGA PROTEST W KRAJU DEMOKRATYCZNY. ZATEM LUDZISKA WYBIJCIE SOBIE TO Z GŁOWY, ŻEBY KTÓRAŚ Z WYŻEJ WYMIENIONYCH GRUP STRAJKOWAŁA PODCZAS URLOPU, W NIEDZIELE I ŚWIĘTA LUB PODCZAS WAKACJI. TO CZAS NALEZNEGO WYPOCZYNKU. POPIERA WAS WIĘKSZOŚC SPOŁECZEŃSTWA. WŁADZA BRONI DOBREM DZIECI. RODZICE MARTWIĄ SIĘ O EGZAMINY. ALE TO NIE OZNACZA, ŻE Są PRZECIWKO WAM.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mrągowianin 2019-03-28 14:18
Rozumiem postulaty nauczycieli. Zapewne dostaną ponad 500 zł podwyżki oraz przyspieszony termin płatności w stosunku do obecnie planowanych podwyżek. Jednak rozgrywanie swoich interesów kosztem dobra dzieci jest oburzające. Protestujcie, negocjujcie ale znajdźcie inna formułę. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2019-03-28 18:54
Proszę podpowiedzieć inną skuteczną formułę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Guest 2019-03-28 14:26
Niestety, konieczny jest taki środek przekazu. Rozmowy prowadzone były od wielu miesięcy i rząd ewidentnie olewa nauczycieli. Miejmy nadzieję że protest nie potrwa zbyt długo i nauczyciele dostaną swoje należności.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# X 2019-03-28 21:46
Dokładnie tak!Mało kto wie, że przez wiele lat nie podniesiono n-lom wynagrodzenia.D opiero niedawno były jakieś śladowe podwyżki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Tom 2019-03-31 22:33
jak nie było podwyżek? Przecież została podniesiona pensja minimalna! Jeżeli ktoś się na tą podwyżkę nie załapał to znaczy, że tak mało nie zarabia!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# lol 2019-03-28 18:06
strajki przed maturami tak bardzo mądre..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# jan 2019-03-30 11:20
strajk nie przed maturami tylko wyborami.o to chodzi.
im blizej tym bedzie wiecej zadym.POprzedni cy nie ustapia,i jak wroca skoncza sie strajki.bedzie jakbylo.broniar z dostanie po cichu troche szmalu i zamknie ryj.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# jan 2019-03-30 11:14
jezeli mowisz o rozdawnictwie to wiekszego nie bylo jak wasza tzw prywatyzacja.Cz y wtedy wyłes tak samo?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij