Trwają prace przy budowie lądowiska dla helikopterów ratunkowych przy ulicy Młodkowskiego w Mrągowie. Jak poinformowały nas władze Szpitala Mrągowskiego im. Michała Kajki, inwestycja, zgodnie z nowym haronogramem, ma zostać oddana do użytku w czerwcu tego roku.

Na placu budowy przy ulicy Młodkowskiego widać ruch, a inwestycja powoli zaczyna nabierać kształtów. Można już zobaczyć drogę i płytę lotniska, a w tym tygodniu ruszają prace związane z montażem urządzeń nawigacyjnych.

– Budowa lądowiska przy szpitalu jest w trakcie realizacji. Według nowego harmonogramu mamy czas do 31 maja, mamy więc bardzo dobre warunki atmosferyczne, by kolejny etap mógł zostać realizowany. Zgodnie z tym, co przekazał nam wykonawca, wszystko idzie zgodnie z planem – poinformowała nas Brygida Schlueter- Górska, prezes Mrągowskiego Szpitala im. Michała Kajki.

Budowa lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyczekiwana jest od lat

Warta ponad milion złotych inwestycja w dużym stopniu ułatwi lotniczy transport chorych, poprawi jakość usług szpitala i bezpieczeństwo pacjentów. Lądowisko zapewni także idealne warunki do pracy ratownikom z Mrągowa oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obecnie korzystają oni z lądowiska usytuowanego nieopodal spółdzielni mleczarskiej, które z racji odległości od szpitala oraz braku oświetlenia nie jest rozwiązaniem idealnym.

Lądowisko dla helikopterów LPR jest także warunkiem do otrzymania kontraktu z NFZ na prowadzenie SOR-u. – Zgodnie z obecnymi przepisami, Szpitalny Oddział Ratunkowy musi posiadać całodobowe lądowisko. Mamy także kardiologię, więc śmigłowce przywożą nie tylko poszkodowanych, ale także pacjentów z oddziału. To projekt, który ma szansę być wykorzystywany – dodaje prezes mrągowskiego szpitala.

Inwestycja, która powstaje po drugiej stronie ulicy Młodkowskiego to w pełni funkcjonalne lądowisko przystosowane do startów i lądowań dziennych oraz nocnych. Jest ona zlokalizowana w najbliższej możliwej odległości, na działcę, z którą szpital graniczy. Transport z i do lądowiska realizowany będzie za pomocą karetek.

Warto dodać, że Mrągowski Szpital im. Michała Kajki jest jednym z ostatnich w województwie, który nie posiada jeszcze lądowiska. Większość szpitali w województwie wybudowała lądowiska już w pierwszej turze projektów unijnych. Mają je m.in. szpitale w Piszu, Szczytnie i Giżycku, a Olsztyn i Iława korzystają z lądowisk położonych na dachu.

Problemy z gruntem i opóżnienia w terminach

Budowa lądowiska przyszpitalnego w Mrągowie ruszyła w sierpniu ubiegłego roku i wraz z wbiciem pierwszej łopaty natrafiono na problemy na placu budowy. W trakcie prac okazało się bowiem, że teren jest zbyt grząski i wymaga dodatkowego wzmocnienia.

– Podczas realizacji inwestycji wystąpiły problemy związane z przygotowaniem podłoża. Sprawa została wyjaśniona, zwrócono się do instytucji o wydłużenie terminu i otrzymaliśmy taką zgodę – tłumaczy Brygida Schlueter- Górska.

Prace związane z przygotowaniem podłoża pod budowę wpłynęły na opóźnienie terminu oddania przyszpitalnego lądowiska do użytku. Termin budowy został, więc wydłużony do 30 kwietnia.

Okazało się, że wcześniejsze ekspertyzy zlecone przez Starosto Powiatowe nie wykazały tego co podczas prac odkryła ekipa budowlana. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Grzegorza Maksymowa, pełnomocnika ds. szpitala z ramienia Starostwa Powiatowego w Mrągowie.

– Starostwo zleciło wykonanie dokumentacji tego terenu i zewnętrzny projektant wykonał taką dokumentację. Zgodnie z ekspertyzą jeden odwiert na środku terenu miał być wystarczający, projektant stwierdził, że ziemia na głębokość 4m to grunt nośny i można uruchomić całą procedurę. Jednak już na początku prac na obrzeżach lądowiska pokazała się woda i geologowie ocenili, że poza centrum lądowiska jest grunt nienośny. Z tego powodu budowa na pewien czas została wstrzymana. Wykonano dodatkową dokumentację, dodatkowe odwierty, które potwierdziły, że ziemię trzeba wymienić. Zarząd szpitala z wykonawcą podpisali porozumienie, że prace będą kontynuowane. Terminy są uzgodnione i wykonanie tego zadania w terminie nie jest zagrożone.

Pozostaje jeszcze kwestia zapłaty za przygotowanie podłoża pod budowę lądowiska, bo już wiadomo, że zabezpieczone na ten cel pieniądze nie wystarczą.

– Prace te zostały wycenione przez wykonawcę na kwotę 338 250 zł i zgodnie ze wcześniejszymi uzgodnieniami do tematu uregulowania tych należności, nie wiadomo jeszcze w jakiej formie, obie strony powrócą po zakończeniu całej inwestycji – dodaje Grzegorz Maksymow.

Jak zapowiadają władze szpitala, jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem, lądowisko ma zostać oddane do użytku z początkiem czerwca tego roku. Zanim z płyty lotniska zaczną korzystać helikoptery LPR inwestycja musi zostać zakończona przez wykonawcę, a następnie przejść odbiór przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

mb


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij