Droga dojazdowa do osiedla w Szestnie w końcu doczeka się remontu. Mieszkańcy bloków czekali na tę informację od trzech lat. W minioną środę Gmina Mrągowo podpisała umowę na dofinansowanie inwestycji i jeszcze w tym roku nawierzchnia ma zostać wyremontowana, a wzdłuż drogi do osiedla położony ma być chodnik. Planowana jest także budowa drogi do remizy OSP. Całość szacowana jest na około pół miliona złotych.

Teraz mieszkańcy chcąc dojechać na osiedle jeżdżą po drodze w połowie wyłożonej płytami betonowymi, a w połowie z asfaltu w równie fatalnym stanie. Dzięki dofinansowaniu marszałka w kwocie 281 tysięcy złotych do końca roku ma być położony asfalt, a wzdłuż jezdni ułożony zostanie chodnik z kostki brukowej. Inwestycja obejmie także budowę „nitki” drogi dojazdowej do remizy OSP.

– Podpisanie umowy na dofinansowanie było dla mnie wyjątkowym wydarzeniem, bo muszę przyznać, że w 2016 roku, jeszcze jako radny Gminy Mrągowo zapoczątkowałem temat przejęcia tej drogi. Był to wówczas jeden z najważniejszych problemów dla mieszkańców osiedla w Szestnie, bo formalnie nie było dojazdu drogą publiczną do osiedla. Ta sytuacja trwała od lat 90-tych i przyznam szczerze, że już nawet mieszkańcy stracili nadzieję, że da się to zmienić. Ale małymi kroczkami rozpoczęliśmy starania, których zwieńczeniem było podpisanie umowy o dofinansowanie przebudowy – z radością przyznaje Wójt Gminy Mrągowo Piotr Piercewicz.

Warto wspomnieć, że droga ta przez lata miała status prywatnej, będącej własnością Kombinatu Rolnego Szestno, mimo, że stanowiła dojazd do największego osiedla w Gminie Mrągowo. Dzięki dobrej współpracy z właścicielem kombinatu, mieszkańcy nie mieli problemów z dojazdem, ale przez lata rosła potrzeba przejęcia tej drogi przez gminę i wykonania niezbędnego remontu.

Pierwsze starania poczynione zostały w połowie 2016 roku od rozmów z właścicielem, a już pod koniec tego samego roku został podpisany akt notarialny, po którym właścicielem drogi stała się Gmina Mrągowo. Rok później był już gotowy projekt przebudowy, na który miejscowość przekazała środki finansowe z Funduszu Sołeckiego, a w dalszej kolejności zrobiony został także projekt drugiego odcinka drogi przez osiedle bezpośrednio do remizy OSP. Te dwa odcinki drogi zostały w 2018 roku roku scalone w jeden projekt, który gmina złożyła w ramach PROW.

Podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim to swoiste postawianie kropki nad „i”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to, po 3 latach od momentu przejęcia drogi przez gminę uda się ją wyremontować.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie inwestycji. W planach ma ona się rozpocząć i zakończyć jeszcze w tym roku. Całość ma pochłonąć około pół miliona złotych. Gmina Mrągowo szykuje już dwa kolejne projekty przebudowy dróg na terenie gminy, które zostaną złożone w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

– Jedną z bolączek mieszkańców naszej gminy są drogi. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego liczymy na realizację obietnic rządu w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych – dodaje Piotr Piercewicz.

red.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Pan Komtur 2019-03-18 19:36
A może by tak pokusić się o jakąś formę częściowego odtworzenia murów zamkowych? To dopiero byłaby atrakcja turystyczna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Teo 2019-03-19 10:16
Ja proponuję odkopać tunel łączący zamek z kościołem.
To byłaby atrakcja.
Na tunel natknięto się podczas budowy drogi Mrągowo-Kętrzyn.
Drogę budowali między innymi jeńcy francuscy po klęsce Napoleona.Odcin ek tunelu pod drogą został zasypany , żeby zapobiec zapadaniu się gruntu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij