W dniach od 25 lutego do 3 marca na terenie powiatu mrągowskiego zanotowano 7 pożarów i 4 miejscowe zagrożenia. W interwencjach brało udział 25 zastępów straży pożarnej i 93 strażaków.

25 luty

 • Prusinowo – pożar sadzy w przewodzie kominowym 

26 luty

 • Kozłowo – pożar sadzy w przewodzie kominowym 

27 luty

 • Bobrówko – pochylone drzewo nad drogą 
 • Mrągowo – usunięcie płynów eksploatacyjnych z jezdni 

1 marca

 • Mikołajki – pożar sadzy w przewodach kominowych 
 • Mrągowo – pożar oleju w garnku – w wyniku nieostrożności zapalił się olej w garnku kuchennym, pożar został ugaszony przed przybyciem jednostek Straży Pożarnej. Jedna osoba doznała poparzeń dłoni i po przebadaniu przez ZRM pozostała na miejscu zdarzenia. Działania SP polegały udzieleniu KPP poszkodowanemu mężczyźnie, przewietrzeniu mieszkania, wykonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym oraz sprawdzeniu butli gazowej. Domownicy wykazali się dużą rozwagą i nie próbowali gasić rozgrzanego oleju wodą.
 • Tałty – pożar trawy

2 marca

 • Lasowiec – pożar pozostałości roślinnych 
 • Mrągowo  - zabezpieczenie niedrożnej studzienki kanalizacyjnej 

3 marca

 • Machary – pożar sadzy w przewodzie kominowym 
 • DK 59  - wypadek auta osobowego – autem podróżowały dwie osoby niewymagające pomocy medycznej. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz oświetleniu miejsca akcji.

W związku ze sprzyjającą aurą pogodową wiele osób rozpoczęło porządki wiosenne na posesjach, działkach ogrodowych oraz na polach. W tym okresie wyraźnie wzrasta również ilość pożarów traw na łąkach, nieużytkach i poboczach dróg. Wypalanie trawy oraz innych pozostałości roślinnych prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych, a w pożarach giną zwierzęta. Do atmosfery przedostaje się szereg toksycznych związków chemicznych. 

Wysuszona trawa pali się bardzo szybko, a w połączeniu z wiatrem pozornie niewielkie płomienie wymykają się spod kontroli i stanowią poważne zagrażanie dla osób dokonującym podpaleń, co niejednokrotnie prowadzi do tragedii. Każdego roku bezpośrednio w pożarach traw na terenie kraju ginie kilka osób, a wiele ulega oparzeniom.Gaszenie rozległych pożarów traw jest trudne i długotrwałe, co sprawia, że strażacy biorący udział w akcji gaszenia pożarów traw wyłączeni są z udziału w innych zdarzeniach, które mogą mieć miejsce w tym samym czasie i w których zagrożone może być ludzie życie. Z tego właśnie względu może się zdarzyć, że przez ludzką lekkomyślność nie dotrą na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni. 

Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez swoją bezmyślność nie narazisz życia i mienia swojego i innych.  „STOP pożarom traw.”

Więcej informacji na stronie www.stoppozaromtraw.pl

 *Opracowanie: asp. Marcin Kordek, KP PSP w Mrągowie

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij