Wczoraj w mrągowskim Zespole Oświatowo-Sportowym „Baza" odbyło się spotkanie z Piotrem Myszką - wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy. Spotkanie miało przybliżyć młodym zawodnikom drogę, jaką przebywa się od pasjonującego się żeglarstwem ucznia, do zwycięzcy prestiżowych zawodach światowej rangi.

W spotkaniu z Piotrem Myszką uczestniczyło wielu uczniów zainteresowanych karierą mrągowskiego sportowca. Uznany żeglarz opowiadał o podróżach, rywalizacji w zawodach, szkoleniach majacych na celu poprawę wydolności organizmu oraz przede wszystkim o dyscyplinie, jaka cechuje zwycięzców. Piotr Myszka zwracał szczególną uwagę na perspektywiczne myślenie w podejściu do sportu. 

– Tak jak oni, siedziałem w tych ławkach, też wychowywałem się tu w Mrągowie. Nie spodziewałem się, że będę aż tak podróżował po świecie, pojadę na igrzyska. Ciężka praca, cierpliwość i konsekwencja doprowadziły mnie tu gdzie jestem i oni tą ciężką pracą mogą do tego dojść. Staram się spłycić ten dystans, między nimi a mną. Czasami dzieciom się wydaje, że to jest coś czego oni nigdy nie osiągną. Ja staram się im wytłumaczyć, że wszystko to co ja robię, oni mogą robić lepiej – powiedział nam Piotr Myszka.

Sami uczniowie, po ciekawej prelekcji chętnie zadawali trafne pytania. Ich tematem były między innymi ulubione przygody w ramach przygotowań i startów w zawodach. Padały także ciekawe zapytania na temat utrzymania równowagi między poświęceniem dla sportu, a czasem dla rodziny. Poruszane były również kwestie życia biznesowego sportowca - walka o stypendia, sponsorów i pozyskiwanie środków na ciągłe podnoszenie umiejętności. Inspirujące dla uczniów było samo pochodzenie żeglaża, ponieważ mogli utożsamić się z osobą, która tak jak oni zaczynała w Mrągowie, a dzięki samozaparciu i szlifowaniu swoich umiejętności doszła na światowy szczyt. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali kolejnych historii, bardziej eksplorując interesujący świat profesjonalnego windsurfingu.

– Młodzi zawodnicy z naszej szkoły potrzebują takiego mentora. Taka osoba stara się nas naprowadzić by iść podobną ścieżką. Pan Piotr zaczął w wieku 14 lat, gdzie każdy mówi, że jak nie zaczniemy tego robić wcześniej to nic z tego nie będzie, a on jest żywym przykładem że można, wystarczy chcieć – podsumował uczeń Marcel Kruszewski.

– Najbardziej inspirujące było dla mnie to, że włożył w to dużo pracy i bardzo się starał. Chciałabym być na jego miejscu – dodała uczennica Hania Urbanowicz 

Po części oficjalnej, gość przyjął od dyrekcji honorową bluzę "Bazy", po czym odwdzięczył się zaskakującym prezentem. Piotr Myszka wzbogacił mrągowską szkołę swoimi pucharami, zdobytymi w różnych zawodach. Puchary mają służyć jako honorowe nagrody przechodnie, dla uczniów z wyróżniającymi się wynikami sportowymi. Wydarzenie nie mogło się obyć bez zdjęć, autografów oraz prywatnych rad dla spragnionych wiedzy.

Jak mówi wicedyrektor Zespółu Oświatowo-Sportowego "Baza" Tomasz Stefański, to nie pierwsze i nie ostatnie takie spotkanie. – Zapoczątkowaliśmy ten cykl spotkań w celu zaznajomienia młodych uczniów z tym, jak można pogodzić sport z nauką, jak może potoczyć się ich kariera sportowa i co nasi absolwenci osiągnęli. Już po pierwszym spotkaniu zauważyliśmy, że uczniowie rozmawiają między sobą o drodze kariery sportowej.

Spotkanie z Piotrem Myszką jest drugim spotkaniem, w którym absolwenci Zespołu Oświatowo-Sportowego "Baza" Mrągowo spotykają się z uczniami. W ramach uczczenia 40-lecia istnienia szkoły. Miesiąc temu uczniowie spotkali się z legendą żeglarstwa Karolem Jabłońskim. 

Piotr Myszka odwiedził uczniów "Bazy" Mrągowo - fot. Wojciech Jurek

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij