Oszustwa telefoniczne są bardzo popularną metodą na wyłudzenie pieniędzy. Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie wpłynęły dwa zgłoszenia o próbie oszustwa. Tym razem przestępcy podali się za funkcjonariuszy policji.

Powszechne zaufanie, jakim dażymy funkcjonariuszy policji, może zostać umiejętnie wykorzystane przez oszustów pragnących łatwo się wzbogacić. Gdy słyszymy, że na nasze konto ktoś próbuje się włamać, naturalną reakcją jest współpraca z policjantem w celu złapania sprawcy. Jednak czujni mieszkańcy Mrągowa, nie dali się zwieść młodej kobiecie, podającej się za funkcjonariuszkę policji. Ich uwagę zwróciły pytania o ilość środków zgromadzonych na koncie. Oszustka nie miała okazji się tego dowiedzieć, ponieważ rozmowa została natychmiast zakończona, a sprawa podejrzanych telefonów wyjaśniona - tym razem na prawdziwej policji. Wczoraj na komendę zgłosiły się dwie osoby, które starano sie oszukać w ten sposób.

Trudno określić ilu mieszkańców Mrągowa mogło do tej pory paść ofiarą oszustów. Dlatego policjanci apelują o ostrożność i rozsądek. Stróże prawa nie mogą przez telefon uzyskiwać informacji na temat majętności obywateli, ani informować osób postronnych o prowadzonych czynnościach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy w celu ochrony przed złodziejami. Pamiętajmy o tym gdy odbieramy telefon.

Oszuści są zazwyczaj przygotowani i selekcjonują potencjalne ofiary. Dobrą metodą jest wyszukiwanie osób starszych i samotnych w książkach telefonicznych, w których widnieją między innymi - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Mając takie podstawowe informacje, naciągacze budują swoja wiarygodność, docierając do łatwowiernych osób.

W podobny sposób wczoraj oszukane zostały dwie mieszkanki Olsztyna na łączną kwotę 130 tysięcy złotych. Przestępcy w pierwszym przypadku podali się za członka rodziny, a w drugim  za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego.

Źródlo: KPP Mrągowo/oprac. red


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij