O losach strażników miejskich z Mrągowa mieli na wczorajszej sesji zdecydować radni. Pod głosowanie bowiem miała zostać poddana uchwała w sprawie wystąpienia do wojewódzkiego komendanta policji o wydanie opinii na temat likwidacji straży miejskiej. Jednak, ku zdziwieniu opinii publicznej, z prośbą o zdjęcie tego punktu z porządku obrad wystąpił sam jej autor – burmistrz Stanisław Bułajewski.

Sprawa likwidacji straży miejskiej nadal pozostaje nierozstrzygnięta. Sytuacja miała się wyklarować na wczorajszej sesji, na której to radni mieli zagłosować nad uchwałą w sprawie wystąpienia do wojewódzkiego komendanta policji o wydanie opinii na temat likwidacji mrągowskiej straży miejskiej.

Jednak wszyscy, którzy śledzili wczorajsze obrady – zarówno Ci obecni na sali, jak i Ci oglądający je w Internecie, wiedzą już, że rozmowy w tej sprawie na jakiś czas ucichły. Już na początku sesji z głosowania nad uchwałą zrezygnował sam burmistrz Stanisław Bułajewski, który zgłosił prośbę o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Wprowadzenie zmiany poparło także większość radnych.

– Jako przewodniczący klubu radnych Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej, chciałbym powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Temat powinien być zanalizowany, czekamy na wyniki audytu, na analizę kadrową, merytoryczną i rzeczową odnośnie mrągowskiej straży miejskiej – powiedział nam radny Robert Wróbel.

Dlaczego burmistrz podjął takie kroki w sprawie uchwały mającej zapoczątkować dyskusję o likwidacji straży miejskiej w Mrągowie? Jak sam podkreślał podczas sesji, nie składa broni i będzie robił wszystko, by spełnić obietnice wyborcze.

– Jestem twórcą tej uchwały, ale reaguję na uwagi radnych. Radni poprosili mnie o to aż audyt będzie całkowicie kompletny, będzie w 100% wykonany. Chcieliby się z nim zapoznać. Ja uważam, że przesunięcie tej uchwały na następną sesję nie było konieczne, bo ta uchwała nie doprowadziłaby do likwidacji straży miejskiej. Ona byłaby tylko podstawą, by komendant wojewódzki policji zaopiniował pozytywnie lub negatywnie likwidację straży. Chciałem, by komendant miał swobodę w podejmowaniu decyzji, by opinię wydał w oparciu o informacje, które by sam pozyskał, w oparciu o swoje kontakty z Powiatową Komendą Policji i bez analizowania audytu, który wkrótce będzie gotowy. Teraz Komendant Wojewódzki Policji nie będzie miał takiego luzu w opiniowaniu, bo będzie także chciał zapoznać się z tym audytem. Ja od tematu nie uciekam i mogę gwarantować mieszkańcom, że ta uchwała wróci na najbliższą sesję Rady Miasta, bo to deklarowałem w kampanii wyborczej.

Jak widać mrągowscy strażnicy miejscy mogą tylko na jakiś czas odetchnąć z ulgą. Do sprawy miejscy radni mają wrócić na kolejnej sesji. Według zapewnień burmistrza uchwała ma zostać raz jeszcze przygotowana i przedstawiona pod obrady i głosowanie. Przeciwny likwidacji naszej straży miejskiej jest radny Tomasz Doraczyński.

– Na samym początku, kiedy straż miejska powstała, nie byłem jej miłośnikiem. Wtedy straż dążyła to tego, by przejmować zadania dotyczące bezpieczeństwa, a w szczególności nastawiona była na fotoradary, które w dużych miastach przynosiły bardzo dużą część dochodu. Ja byłem tego przeciwnikiem, bo uważałem że te pieniądze, które zyskamy teoretycznie na mandatach, stracimy na przyjeżdżających turystach. Przez ten czas rola strażników miejskich się zmieniła, zaczęli zajmować się sprawami porządkowymi. I uważam że jako taka, właśnie się sprawdza.

O wyrażenie swojej opinii w tej kontrowersyjnej sprawie poprosiliśmy także byłą burmistrz, a obecnie radną Otolię Siemieniec, za której to kadencji powstała w Mrągowie straż miejska.

– Sytuacja jest taka, że to jest taki konik polityków. To najłatwiej zlikwidować, bo zwalnia się ludzi. Jednak u nas straż miejska wykonuje nie tylko zakres obowiązków im przypisanych i wynikających z ustawy, ma także zlecany szereg innych obowiązków. Trzeba to wszystko przeliczyć i zobaczyć, że jeżeli się ją zlikwiduje, to zmniejszy się bezpieczeństwo publiczne. Gdzie ludzie będą dzwonić w sytuacjach konfliktowych? Ile trzeba będzie ludzi zatrudnić, żeby wykonane były te obowiązki, które na dzień dzisiejszy wykonuje strażnik miejski? Teraz zimą jest to kwestia smogu, w mieście zamontowanych jest 11 czujników i straż musi interweniować, gdy czujnik wykryje zanieczyszczenie powietrza. To jest kwestia gospodarki odpadami, utrzymania porządku, bo jeżdżą i pilnują, żeby były odśnieżone chodniki i drogi sprzątnięte latem. To jest olbrzymi zakres i dlatego ja nie mam tutaj jednoznacznej opinii. Uważam że potrzebna jest głęboka analiza. Wtedy będzie wiadomo, bo nie hasłowo, lecz merytorycznie podchodzi się do takich decyzji.

Jak zagłosują radni? Czy burmistrzowi uda się uzyskać potrzebną większość? O tym przekonamy się już na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Będziemy śledzić tę sprawę i Was informować.

mb


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Tadeusz (IP: 31.0.*.35) 2019-02-13 19:53
Cytuję Michał35:
Zmiany?OK. Ale likwidacja straży miejskiej nie jest dobrym pomysłem. A na dłuższą metę nawet nieopłacalna. Policja nie przejmie zadań straży, na jej dodatkowe patrole trzeba będzie również wydać niemałe pieniądze, o ile w ogóle będzie chciała podjąć się tego. A co z pozostałymi zadaniami? Paniom i Panom Radnym tylko życzyć rozwagi przy podejmowaniu decyzji. Jak wyliczycie "koszt" bezpieczeństwa swoich wyborców?

Racja, gminy/miasta, które likwidowały, a potem wracały do straży ponosiły bardzo wysokie koszty nieprzemyślanyc h decyzji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Tadeusz (IP: 31.0.*.35) 2019-02-13 19:46
Zdecydowana większość radnych jest przeciwko likwidacji straży miejskiej. Owszem, szeroka dyskusja nad ewentualną zmianą formuły jej działania mile widziana. Np. zwiększenie zakresu pracy, dyżury nocne itp. Natomiast nie ma zgody na jej likwidację. Panie Przewodniczący Rady, chyba nie z takim hasłem szedł Pan i radni do wyborów? Wyborcy są pamiętliwi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rozsądny (IP: 109.207.*.2) 2019-02-11 18:36
Rozwiązać straż miejską łatwo zawiązać już trudniej. Uważam, że miasto turystyczne do jakiego aspiruje Mrągowo powinno mieć straż miejską i przykładać więcej uwagi do porządku i bezpieczeństwa. Na Policję nie ma się co oglądać, bo jak pokazują doświadczenia innych gmin, Policja nie będzie realizowała zadań samorządu w zakresie czystości i porządku oraz potrafiła grupowo pójść na zwolnienia chorobowe. Straż miejską trzeba wzmacniać i usprawniać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gosc do Stasiulka Do (IP: 31.0.*.118) 2019-02-06 07:59
Stasiulku, przeciez twoje imie to Dominik. Czemu znow klamiesz???? Mama bedzie zla!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stasiulku (IP: 188.146.*.250) 2019-02-08 14:54
Stasiulku wyluzuj, weź się za pracę w urzędzie a nie szalejesz na internecie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stasiulek (IP: 188.147.*.177) 2019-02-05 14:26
Stanisław, obiecałeś i słowa nie dotrzymałeś. Miały być zmiany a tu co? Konserwowanie starego układu. Powołujesz się na sesjach na wyborców. Lepiej już tego nie rób. Rozczarowałeś mnie i wielu innych. Żeby dostać pensję w najwyższej możliwej wysokości potrafiłeś zorganizować sobie poparcie większości radnych. Żeby zlikwidować Straż Miejską już większości zorganizować nie potrafisz? Tylko będziesz mówił: "ja chciałem tylko radni nie chcieli"? Nikt Ci nie uwierzy, bo tam gdzie ci zależy, to większość w Radzie Miasta organizujesz sobie na pstryknięcie palcami a tam gdzie ci nie zależy to swoją własną uchwałę spod obrad wycofujesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Obserwator (IP: 89.229.*.164) 2019-02-05 19:07
Popieram i przylaczam sie do komentarza !!!!!!!!! PRAWDA!!!!!PRAW DA!!!!!!! JESZCZE RAZ PRAWDA!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Olo (IP: 89.229.*.97) 2019-02-05 10:27
I znowu ZUK Lubowidzkiego przeją miasto i znowu pełne śmietniki na osiedlach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mania (IP: 83.9.*.153) 2019-02-05 08:58
Burmistrzu miasta,co sprawiło aby po centralnych dziurawych ulicach naszego miasta, jeździły tabuny pustych autobusów miejskich? po pierwsze że jest bardzo dużo spalin i hałasu,stare kamienice po prostu drżą w posadach i myślę że za parę lat rozleca się.jaki jest komfort spacerować po centrum,skoro kurz i huk są wszechobecne? następnie zauważył pan puste witryny,będzie to samo z mieszkaniami na tych ulicach.proponu je zróbcie coś z tym faktem!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pedzio z Dominikany (IP: 37.248.*.15) 2019-02-04 20:56
Pedzio szalał za Kurty, Pedzio szalał za Maciejewskiego, Pedzio szalał za Karasia i Pedzio zaczyna szaleć przy Bulajewskim. Pedzio od 10 lat tylko pajacuje i traci poparcie. NIE dla Pedzia!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stasiulku (IP: 188.146.*.250) 2019-02-08 14:53
Stasiulku, wyluzuj. Zajmij się pracą w urzędzie a plucie na internecie odpuść sobie, bo ludzie widzą i się z ciebie śmieją.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Xxx (IP: 188.147.*.56) 2019-02-04 19:17
Wstyd panie burmistrzu!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Michał (IP: 37.47.*.219) 2019-02-04 18:27
Pan Stanisław pokazał kto tu jest marionetką. Tak dalej. Brawo, brawo niech popychają Pana Stanisława dalej. Jestem ciekawy czy Staśkowi groziło coś czy poprostu chce złapać nowe znajomości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Michał35 (IP: 37.248.*.163) 2019-02-04 17:28
Zmiany?OK. Ale likwidacja straży miejskiej nie jest dobrym pomysłem. A na dłuższą metę nawet nieopłacalna. Policja nie przejmie zadań straży, na jej dodatkowe patrole trzeba będzie również wydać niemałe pieniądze, o ile w ogóle będzie chciała podjąć się tego. A co z pozostałymi zadaniami? Paniom i Panom Radnym tylko życzyć rozwagi przy podejmowaniu decyzji. Jak wyliczycie "koszt" bezpieczeństwa swoich wyborców?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# M.... (IP: 5.173.*.150) 2019-02-03 12:19
Bulajewski burmistrzem 3 mies a już cudów oczekują. P. Siemieniec rozliczyć ze wszystkich lat, bo Mrągowo zmarnował.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Umcia umcia (IP: 31.0.*.121) 2019-02-03 11:20
Dominik poluzuj gume.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Antoni K. (IP: 188.147.*.144) 2019-02-03 09:35
No to macie swojego Bułajewskiego. Udawał, że chce likwidacji Sraży Miejskiej a cichaczem wycofał swój projekt uchwały konieczny do rozpoczęcia likwidacji. Jak się z tym czujecie wyborcy? Dobrze wam tak! Daliście się oszukać. Gdzie bezpłatna komunikacja miejska? Gdzie 1000 zł miesięcznie dla młodych ludzi zaczynających pracę w Mrągowie? Gdzie SPA z tężniami i zespołem basenów? Gdzie zadaszenie amfiteatru? Referendum w sprawie odwołania burmistrza już na wiosnę. Będziecie mogli Bułajewskiemu podziękować za "likwidację" Straży Miejskiej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Albert (IP: 89.229.*.221) 2019-02-03 15:56
Likwidacja straży miejskiej będzie.
Komunikacja miejska:
Proszę zapytać panią Siemieniec jaką podpisała umowę.
Uzdrowisko w 3 miesiące ???? Zadaszenie amfiteatru ?
Nie było jeszcze przetargu.
Referendum może by było gdyby rządy kontynuowała poprzednia osoba.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Xxx (IP: 188.147.*.56) 2019-02-04 19:21
Przecież Bułajewski przed II turą wiedział, że umowa na komunikację miejską jest jaka jest. Mógł się wycofać z obietnicy darmowej komunikacji. Nie zrobił tego, więc niech teraz spełnia obietnicę. Niech robi darmową komunikację miejską albo niech rezygnuje z funkcji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jarek G. (IP: 31.0.*.121) 2019-02-02 23:05
Mistrzem obietnic wyborczych jest niejaki Dominik T., który w 2012 roku obiecal mieszkancom basen i prosil w zamian o glosy na radnego powiatowego. Do rady sie dostal. Obietnicy nie spelnil. Ladnie to tak krytykowac innych, a samemu oszukiwac wyborcow?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Antoni K. (IP: 188.147.*.144) 2019-02-03 09:28
A niby jakie wybory były w 2012? Nie było żadnych. Z obietnic wyborczych rozlicza się rządzących a nie opozycję. Dlatego rozliczymymy Bułajewskiego z każdej niespełnionej obietnicy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Patrycja (IP: 88.156.*.215) 2019-02-02 13:13
Przecież Stasiu wie doskonale, że nie ma szans na przywrócenie linii kolejowej. Pusta obietnica wyborcza! A ciemny lud to kupi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# a (IP: 83.6.*.213) 2019-02-02 04:16
czekamy na połączenie kolejowe i autobusowe z Olsztynem (obietnica wyborcza)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mietek (IP: 88.156.*.215) 2019-02-01 23:26
Coś słabo panie burmistrzu! Wszyscy liczyli na Pana a tu wycofanie się z własnego projektu, pokrętne tłumaczenie, brak dyskusji i zerwanie transmisji online...oj nie na takiego burmistrza głosowaliśmy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Teresa (IP: 178.36.*.121) 2019-02-01 22:51
Do wiadomości straży miejskiej,prosz ę zainteresować się ul Łąkową ,notorycznie nie odśnieżana,wart o by się ta ulicą przejechać ,a nie tylko nad jeziorem,którą regularnie każdego dnia rano jedzie samochód straży miejskiej,zresz tą nie tylko rano.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zosia (IP: 37.47.*.11) 2019-02-01 19:45
Panie Burmistrzu słabiutko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Obserwator (IP: 89.229.*.82) 2019-02-01 19:19
Burmistrzu troche Pan nas zawiod l!!!!
Czyzby przestraszyl sie Pan starych wyjadaczy !!!!!
Liczylismy na wiecej operatywnosci i konsekwencji w dzialaniach!!!!!!!
Marnie widze to Pana burmistrzowanie !!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 0lek (IP: 213.76.*.77) 2019-02-01 22:27
troche Pan nas zawiod l!!!!
Czyzby przestraszyl sie Pan starych wyjadaczy !!!!!
Liczylismy na wiecej operatywnosci i konsekwencji w dzialaniach!!!!!!!
Marnie widze to Pana burmistrzowanie !!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 0lek (IP: 213.76.*.77) 2019-02-01 22:26
Cytuję Obserwator:
Burmistrzu troche Pan nas zawiod l!!!!
Czyzby przestraszyl sie Pan starych wyjadaczy !!!!!
Liczylismy na wiecej operatywnosci i konsekwencji w dzialaniach!!!!!!!
Marnie widze to Pana burmistrzowanie !!!!!!!!!

Nigdy qq
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Emerytka (IP: 89.229.*.131) 2019-02-01 18:23
Myślę,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jola (IP: 83.31.*.242) 2019-02-01 15:42
Na te obrady to jakaś cenzura się wkrada. Transmisja została przerwana w momencie kiedy Pan burmistrz miał odpowiedzieć na raczej niewygodne zadane mu pytanie. A podobno miało być tak transparentnie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Patrycja (IP: 213.184.*.1) 2019-02-01 12:41
Ciekawe co sądzi o straży Pani Wojciechowska, która tak walczy żeby było bezpiecznie w Mrągowie. Chce jej likwidacji czy jest za utrzymaniem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkanka (IP: 46.215.*.247) 2019-02-01 12:28
Gdzie znajduja się czujniki od smogu???
Ulica Dziekczynna od strony jeziora jest osmradzana przez delikwenta zamieszkałego w pierwszym żółtym domu palącego Bóg wie czym? Oddychać się nia da bo taki smród!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Agat (IP: 188.147.*.68) 2019-02-01 14:00
A zgłosiłaś to mieszkanko do straży miejskiej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij