Mrągowskie Muzeum, Urząd Stanu Cywilnego i Ewidencja Ludności staną się dostępne dla osób niepełnosprawnych i starszych oraz dla matek z dziećmi. W budynku mrągowskiego ratusza zamontowano windę, która połączy wszystkie kondygnacje. Inwestycja kosztowała 700 tys. zł.

Roboty budowlane już się zakończyły, ale wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z windy w mrągowskim ratuszu muszą jeszcze poczekać, około miesiąca. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta w Mrągowie, obecnie trwa procedura odbioru. Winda musi być odebrana przez straż pożarną i sanepid, muszą być przygotowane potrzebne dokumenty i wówczas nadzór budowlany będzie mógł wydać decyzję o jej użytkowaniu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to procedury zamkną się pod koniec lutego i od marca będziemy mogli korzystać z windy.

Przypomnijmy. Prace budowlane trwały od września do grudnia ubiegłego roku, w tym czasie na dziedzińcu ratusza powstał przeszkolony szyb z dźwigiem osobowym. Przebudowano także pomieszczenia ratusza, tworząc przy tym nowe wejście od strony ulicy Mały Rynek, obsługujące windę. Wykonanie robót nie było prostym zadaniem. Zabytkowy budynek ratusza był ściśle nadzorowany przez konserwatora, a część pomieszczeń musiała zostać wyłączona z użytku.

– Z powodu prowadzonej inwestycji musieliśmy chwilowo wyłączyć ze zwiedzania dwie wystawy znajdujące się na najniższej kondygnacji tj. ekspozycji przyrodniczej oraz wystawy poświęconej Ernstowi Wichertowi – tłumaczy Klaudiusz Woźniak, kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.

Wykonanie ratuszowej windy z pewnością ucieszyło wszystkich, dla których wysokie schody stanowiły poważną barierę. Już niebawem nie tylko zwiedzanie muzealnych wystaw, ale także załatwianie spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego i Ewidencji Ludności stanie się prostsze i przyjemniejsze.

– Zamontowana winda połączy wszystkie kondygnacje budynku i będą mogli korzystać z niej petenci Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego się na I piętrze, jak też osoby odwiedzające muzeum na niższych kondygnacjach. Stworzy to przede wszystkim możliwość odwiedzenia muzeum przez osoby niepełnosprawne, na wózkach inwalidzkich – powiedział nam Klaudiusz Woźniak.

Inwestycja pn. „Przebudowa pomieszczeń Ratusza w Mrągowie wraz z budową dźwigu osobowego na potrzeby muzeum” kosztowała 700 tys. zł. Zadanie to dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mb


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij