30 cudzoziemców nielegalnie pracowało w powiecie mrągowskim – wykazały kontrole Straży Granicznej przeprowadzone w ubiegłym roku. Byli to przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi. Pracodawcy, którzy ich zatrudniali, ponieśli już odpowiedzialność karną. A co na temat zatrudniania pracowników ze wschodu sądzą mrągowanie, sprawdziliśmy w sondzie ulicznej. Posłuchajcie.

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców wyszło na jaw podczas kontroli, które w ubiegłym roku przeprowadzali funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W powiecie mrągowskim, po skontrolowaniu legalności zatrudnienia 90 obcokrajowców, wykryto nieprawidłowości w przypadku 30 z nich.

Najczęściej niezgodnie z przepisami zatrudniani byli obywatele Ukrainy i Białorusi, którzy nie posiadali zezwoleń na pracę bądź pracowali na innych warunkach niż określone w oświadczeniu. Nielegalnie zatrudnieni pracowali przeważnie w gastronomii, budownictwie, turystyce i gospodarstwach rolnych. 

W następstwie ujawnionych naruszeń przepisów prawa funkcjonariusze Straży Granicznej nałożyli 12 mandatów karnych na kwotę 2 600 zł, skierowali do sądów 5 wniosków o ukaranie przedsiębiorców. Sądy do końca 2018 r. 3 pracodawcom wymierzyły grzywny na łączną kwotę 6 850 zł.

Postanowliśmy sprawdzić, co na temat zatrudniania pracowników we wschodu sądzą mrągowianie. Posłuchajcie naszej sondy ulicznej.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# MM 2019-01-09 03:38
Kochani apeluję ! Obejrzyjcie na YouTube "Czym jest UFO i kosmici? Kłamstwo o obcych, Age of deceit". Nie żartuję że widziałam 2 razy statek UFO nad Mrągowem. Na zachodzie alarmują o porwaniach !! Obejrzyjcie !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# MM 2019-01-09 01:34
Przecież nie jest problemem kto pracuje, tylko na jakich zasadach. Ci co pracują czy w Polsce czy za granicą to wiedzą. To jest wyzysk. Jedynie ci z dawnymi starymi umowami mają nieźle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ann 2019-01-08 21:59
Dwa dni wcześniej zapowiadają swój przyjazd, wtedy do pracy przychodzą dwie osoby z umowa a dziesięć bez umowy na czas kontroli siedzi w domu, mandaty dla tych właścicieli zakładów, którzy nie posmarowali dobrze :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# NMR 2019-01-08 16:52
A może niech pracodawcy dadzą nam godziwe wynagrodzenie i nie będzie problemu a nie często obcokrajowiec ma te same wynagrodzenie i sponsorowane lokum i kto wie co jeszcze a gro z nas niestety musi dojechać do pracy za te minimum 2250 brutto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ZUS 2019-01-08 10:34
Ciekawe co na to ZUS? Jeżeli pracowali przez pół roku na czarno to 200.000 zł zostało w kieszeni tych "pracodawców", kara wyniosła 9450 zł...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij