W dniach od 3 do 9 grudnia na terenie powiatu mrągowskiego zanotowano 4 pożary i 3 miejscowe zagrożenia. W interwencjach brało udział 11 zastępów straży pożarnej i 43 strażaków.

4 grudnia

  • Jędrychowo - pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ze względu na duże nagromadzenie sadzy, silne rozgrzanie przewodu kominowego oraz palną konstrukcję działania prowadzone przez straż trwały ponad 2 godziny.

5 grudnia

  • Babięta - pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. W wyniku pożaru doszło do pęknięcia przewodu kominowego i zadymienia w budynku. Działania straży trwały 2,5 godziny.
  • Mrągowo - alarm z monitoringu pożarowego obiektu hotelowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono zadymienie w jednym z domków kempingowych, powstałe na skutek nieprawidłowej obsługi kominka. Obiekt został sprawdzony i przewietrzony.

6 grudnia

  • Jędrychowo - usunięcie obłamanego konaru drzewa zwisającego nad drogą.
  • Lelek - strażacy z JRG Mrągowo, OSP Mikołajki i Woźnice zostali zadysponowani do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce okazało się, że palą się nagromadzone na strychu materiały palne. Strażacy przy pomocy jednego prądu wody przygasili palące się materiały, a następnie usunęli je na zewnątrz i dogasili. Obiekt został przewietrzony i sprawdzony przy pomocy miernika wielogazowego i kamery termowizyjnej.

7 grudnia

  • Probark - zabezpieczenie miejsca kolizji samochodu osobowego z dostawczym.

8 grudnia

  • Mrągowo - pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego.

W 2018 roku na terenie powiatu mrągowskiego zanotowano już 32 pożary sadzy w przewodzie kominowym, w tym 6 w tym okresie grzewczym. Aby nie dopuścić do pożaru sadzy należy używać dobrej jakości węgla i suchego drewna oraz dokonywać okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używamy węgla i drewna, należy to robić nie rzadziej niż 4 razy w roku, gazu ziemnego czy oleju opałowego - nie rzadziej niż 2 razy w roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

bryg. Jarosław Jakubik


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij