Mrągowianka Magdalena Lewkowicz, znana w lokalnym środowisku z działań upamiętniających Żydów z Warmii i Mazur, została wyróżniona w tegorocznym konkursie POLIN 2018. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Najpierw znalazła się w gronie 7 laureatów nagrody POLIN 2018, wczoraj podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odebrała wyróżnienie. Mrągowianka Magdalena Lewkowicz została doceniona za działania na rzecz zachowania pamięci o Żydach Warmii i Mazur.

Fot. Profil FB Magdaleny Lewkowicz

Jak sama mówi, wyróżnienie oznacza, że praca u podstaw ma sens. – Praca często niewidoczna, nie dla korzyści finansowych, nie dla poklasku. Praca, która stała się pasją i jedną z ważnych części mojego życia. Zaszczytem jest być nominowaną do tej nagrody, a wyróżnienia się nie spodziewałam. Stać w jednym szeregu wśród tyłu znamienitych fachowców i pasjonatów historii oraz wielokulturowości nawet mi się nie śniło. Cieszy mnie fakt, że mogłam z dumą wymienić nazwę naszego miasta, jako przykład wielokulturowej wspólnoty, dbającej o pamięć, a nie znanej tylko z Pikniku Country. Ta nagroda jest także dla osób, które ze mną współpracują, inspirują i wspierają – powiedziała nam Magdalena Lewkowicz, wyróżniona w konkursie POLIN 2018.

Magdalena Lewkowicz od lat prowadzi w ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły i w lokalnym środowisku działania upamiętniające Żydów z Warmii i Mazur, organizuje akcje porządkowania starych cmentarzy, jest inicjatorką wycieczek edukacyjnych i warsztatów.

Fot. Profil FB Magdaleny Lewkowicz

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2018 został Tomasz Wiśniewski, który od ponad 30 lat działa na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego. Wyróżnienie odebrał również Dariusz Popiela z Nowego Sącza.

Przypominamy, nagroda POLIN przyznawana jest od czterech lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tegorocznej edycji spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła wybrała 7 laureatów, a jedną z nich jest nasza mrągowianka Magdalena Lewkowicz.

red.


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij