Dziś w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie odbędzie się wyjątkowy jubileusz. 45 lat temu powstało jedno z najstarszych mrągowskich stowarzyszeń, a mianowicie Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej. Zapraszamy na dzisiejsze obchody. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej powstało w 1973 roku. Wśród osób tworzących stowarzyszenie znaleźli się nauczyciele, prawnicy, przedstawiciele kultury, służby zdrowia, administracji państwowej i ówczesnych władz. Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce (13. XII. 1981 roku) przerwało działalność stowarzyszenia. Wznowiono je po dwuletniej przerwie, 5 grudnia 1983 roku. Od tamtego czasu organizacja działa nieprzerwanie, a obecnie liczy prawie 140 członków.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej jest organizacją społeczno - kulturalną zajmującą się propagowaniem wiedzy na temat naszego najbliższego regionu. Działania te podejmowane są poprzez organizację wystaw (np. Mrągowo na starej fotografii 1945 – 1980), działalność publicystyczną (artykuły, album „Mrągowo na powojennej fotografii”, „Głos Ziemi Mrągowskiej”), spotkania tematyczne („Mrągowskie Pogaduszki”), czy organizacja spacerów z przewodnikiem po Mrągowie. Dużym przedsięwzięciem organizacyjnym jest Festiwal Kultury Mazurskiej, który już na dobre zadomowił się w Sorkwitach. Celem tej dwudniowej imprezy jest popularyzacja wiedzy o Mazurach. Współorganizatorami są Gmina Sorkwity oraz parafia Ewangelicko-Augsburska z Sorkwit. Podejmowane są także działania integrujące członków jak wycieczki po Polsce, a nawet zagranicę. W 2018 roku Towarzystwo aktywnie włączyło się w miejskie obchody 670 – lecia Mrągowa organizując cykl spotkań z przewodnikiem. Odbyło się łącznie 7. spotkań podczas, których uczestnicy mogli poznać historię miasta od początków w XIV wieku po czasy współczesne.

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej zaprasza wszystkich mieszkańców na obchody jubileuszu 45-lecia, które odbędą się dziś w sali widowiskowej CKiT o godz. 17.00. Wstęp wolny!

red/IT Mrągowo

Słowa kluczowe:
 
Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij