„Bez nich nie byłoby nas” to projekt upamiętniający 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, który odbył się 11. listopada w Mrągowie i obejmował dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to gra uliczna, w której uczestnicy rywalizowali ze sobą w rozwiązywaniu zagadek związanych z Mrągowem. Drugim wydarzeniem było widowisko słowno – muzyczno – multimedialne.

W grze ulicznej uczestnicy rywalizowali ze sobą w rozwiązywaniu zagadek związanych z Mrągowem. Zabawa pozwoliła spojrzeć na miasto zupełnie inaczej, ujrzeć inne oblicze miejsc, które codziennie mijamy, a nie zastanawiamy się nad ich historią czy znaczeniem, ponieważ do nich przywykliśmy.
Grę przygotował mrągowski działacz, znawca historii Mrągowa Robert Wróbel w porozumieniu z Fundacją AVANGART, która jest organizatorem w sezonie letnim znanego już Mazurskiego Festiwalu Operowego BELCANTO.

Drugim wydarzeniem było widowisko słowno – muzyczno – multimedialne. Odbyło się ono o godzinie 18:00. Na elewacji Centrum Kultury i Turystyki odbył się pokaz świateł, a w trakcie jego trwania narrator (znany już z prowadzenia gali festiwalu BELCANTO Jan Połowianiuk) zabrał uczestników wydarzenia w historyczną podróż muzyczną. W opowieści zostały wykorzystane utwory patriotyczne oraz piosenki z okresu międzywojennego.

Artyści wystąpili w oknach Centrum Kultury i Turystyki oraz na zewnątrz, co wprowadziło zupełnie nową jakość wizualną do widowiska, niespotykaną wcześniej w Polsce.
Do udziału zostali zaproszeni mieszkańcy Mrągowa zrzeszeni w amatorskich grupach artystycznych, wśród których znajdują się: Mrągowska Scena Tańca Współczesnego, prowadzona przez Martę Szymborską, orkiestra dęta „Mrongovia”, „Olsztyński Chór Bel canto”, mrągowski chór „Kamerton” oraz młodzież tworząca „Teatr światła” prowadzony przez Justynę Zapałę.
Wsparli ich soliści oraz kwartet smyczkowy z Fundacji AVANGART. Łącznie w widowisku wystąpiło około 70 artystów.
Nad całością czuwała reżyser Magdalena Wołosz.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Piotr Wołosz – Prezes Fundacji Na Rzecz Kultury i Sztuki AVANGART:
Pomysł widowiska zrodził się w głowie mojej żony już rok temu po Light Move Festival w Łodzi. Odbył się on po raz piąty w Łodzi i co roku był on w zasadzie taki sam, czyli projekcje na budynkach i w zasadzie nic więcej. Magda postanowiła iść dalej i w oknach umieścić żywych artystów zamiast wyświetlanych postaci.
Nie mieliśmy żadnych wątpliwości odnośnie miejsca zorganizowania widowiska. Wybraliśmy oczywiście Mrągowo, które jest naszym ukochanym miejscem organizacji wydarzeń artystycznych i tu pracuje nam się najlepiej. Było już jednak zbyt późno na tak dużą realizację.
W tym roku przystąpiliśmy do organizacji projektu od razu po zakończeniu Mazurskiego Festiwalu Operowego BELCANTO. Dzięki temu udało się nam zgrać terminy wszystkich zespołów, które wystąpiły i solidnie przygotować widowisko.

„Bez nich nie byłoby nas”. Fot. Archiwum Fundacji AVANGART


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij