Wspomagają motorykę, usprawniają pracę rąk, a także stymulują zmysł dotyku, węchu czy wzroku. Zajęcia sesnoplastyczne, bo o nich mowa, cieszą się coraz większą popularnością. Grupa wsparcia Parasol przy współpracy Fundacji Fructus oraz grupy Pomocna dłoń organizuje w każdy wtorek bezpłatne zajęcia właśnie z sensoplatyki.

W Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie Fundacja Fructus organizuje bezpłatne zajęcia z sensoplastyki. W dwugodzinnych spotkaniach mogą uczestniczyć zarówno dzieci zdrowe jak i niepełnosprawne w wieku szkolnym z terenu naszego powiatu.

- Zajęcia polegają na wykonywaniu prac plastycznych przy użyciu różnych materiałów, niekoniecznie służących pierwotnie do rękodzielnictwa. Uczestnicy posługują się produktami spożywczymi, takimi jak mąka, jogurt, kasza, a także pochodzącymi z recyklingu kartonami, butelkami, styropianem oraz folią. Ze skrobi, mąk i soli można utworzyć różne masy, m.in. masę solną, za pomocą której dzieci mogą formować dowolne kształty - mówi Dorota Wiśniewska, prezes fundacji fructus. - Sensoplastyka generalnie polega na nieskrepowanej zabawie z różnymi masami, tak by nasycić dziecięcą ciekawość świata.

Dwugodzinne zajęcia, które odbywają się w każdy wtorek w godzinach od 16:00 do 18:00 w Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie, podzielone są na dwa etapy. Podczas pierwszej godziny uczestnicy bawią się między innymi przy użyciu różnych mas plastycznych, a w drugiej godzinie śpiewają i grają na instrumentach. Podczas zajęć poruszana jest także tematyka świąteczna.

- By przybliżyć tematykę świąteczną, dzieci też malują i kolorują postacie oraz sceny z szopki bożonarodzeniowej. Warsztaty trwają godzinę, prowadzi je pedagog Anna Romańczyk, z pomocą pedagogiczną oraz przy wsparciu specjalistki z sensoplastyki - dodaje Dorota Wisniewska. - Druga godzina zajęć prowadzona jest przez muzykoterapeutkę panią Marzenę Dymerską, która uczy kolęd. Kolędy odgrywane są na kolorowych instrumentach, takich jak bum bum rurki czy dzwonki. Dzieci uczą sie poprzez zabawę kolorów, a także ćwiczą pamięć i uczą się naśladownictwa.

Uczestnicy dzięki wspólnym spotkaniom mogą nauczyć się kreatywności, udoskonalić zdolności manualne oraz zintegrować się ze swoimi rówieśnikami posiadającymi różne niepełnosprawności. Najczęściej na zajęciach uczestnikom towarzyszą młodzi wolontariusze między innymi z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie.

- Młodzież bardzo angażuje się w zajęcia i często pomaga dzieciom w czynnościach, które sprawiają im kłopot. Dodatkowo pomagają w zabawie i sami dysponują też ciekawymi pomysłami - mówi Dorota Wiśniewska. - Cieszymy się, że mamy możliwość współpracy z tak ambitną i zaangażowaną młodzieżą, która wykazuje się również empatią i zrozumieniem dla naszych dzieci, za co szczególnie dziękujemy.

Jeśli chcielibyście wziąć udział w zajęciach to wystarczy, że pojawicie się w najbliższy wtorek w Zespole Szkół nr 4 w sali 209 (blok E). Zajęcia są darmowe i trwają dwie godziny. Dzięki zanagażowaniu grup wsparcia oraz fundacji zajęcia potrwają do 4 grudnia, a finałem wspólnych spotkań będzie zaprezentowanie 10 grudnia szopki bożonarodzeniowej na zabawie mikołajkowej w Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie.

"Projekt Szopka w nowym wydaniu"  grupy nieformalnej "Pomocna dłoń" realizowanego w ramach Programu Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

red.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Claudia 2018-11-23 14:23
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra cash every month.

You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites),
for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Feel free to surf to my webpage :: BestStephen: https://CleverBrenton.blogspot.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij