Dni Kultury Języka Polskiego, organizowane w I LO w Mrągowie od sześciu lat, w tym roku miały szczególny charakter, ze względu na ogólnopolskie obchody 100. lat Niepodległej. Uczniom i nauczycielom udało się przenieść w czasie, do 1918 r., do pierwszych dni wolności.

– Naszym zamierzeniem było, aby młodzież i wszyscy pracownicy szkoły poczuli atmosferę pierwszych, radosnych dni wolności. Chcieliśmy się przenieść w czasie, do roku 1918, by razem ze skamandrytami spotkać się w kawiarni literackiej „Pod Picadorem” – opowiada Małgorzata Zielińska, polonistka w I Liceum Ogólnokształcącym w Mrągowie.

Już od poniedziałku (22 października) na szkolnym korytarzu widniały plakaty z zaproszeniem na program artystyczny do nowootwartej kawiarni literackiej. Zanim jednak uczniowie spotkali się tam z nauczycielami, intensywnie zagłębiali meandry polszczyzny.

I dzień Dni Kultury Języka Polskiego, środa - podczas przerw między lekcjami odbył się „ Bieg przez płotki językowe”. Chętni uczniowie, którzy wykazali się wiedzą z fleksji, frazeologii oraz popisali się nienaganną dykcją, odczytując „ łamańce językowe”, mogli zdobywać punkty, które były przeliczane na oceny z języka polskiego.

Na 3. godzinie lekcyjnej, w auli szkolnej odbyła się „ Szermierka na słowa”, trzyosobowe drużyny z klas pierwszych i drugich rywalizowały o tytuł „ Mistrza Języka Polskiego”. Uczestnicy rozwiązywali test językowy i odgadywali kalambury. Zacny tytuł „ Mistrza Języka Polskiego” zdobyli reprezentanci klasy 1a: Alicja Graczyk, Angelika Smolarek i Jakub Kosiorek.

II dzień , czwartek – w ramach propagowania czytelnictwa, odbyło się spotkanie z Kubą Kucharskim, absolwentem naszej szkoły , który rozmawiał z młodzieżą na temat swojej książki „ W uścisku Katriny”. Pan Jakub opowiadał o przygodzie życia, podróży do Nowego Orleanu, podczas, której przeżył huragan, najbardziej niszczycielską katastrofę naturalną, która dotknęła Stany Zjednoczone Ameryki. Jego wyjątkowe przeżycia, barwny język i łatwość nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, sprawiły, że po spotkaniu wszyscy uczestnicy czuli duży niedosyt. Wiele osób skierowało swoje kroki do biblioteki szkolnej , by wypożyczyć jego książkę. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy 2b (dziennikarskiej) Ola Bielska i Wiktor Nadolny, którzy przeczytali również wybrane fragmenty książki Jakuba Kucharskiego.

II dzień, piątek- punkt kulminacyjny Dni Kultury Języka Polskiego. Już od rana w szkole panowała szczególna atmosfera, a to za sprawą kostiumów i charakteryzacji, jakiej poddali się uczniowie i niektórzy nauczyciele. Na korytarzach można było spotkać wytworne damy w strojach z epoki dwudziestolecia międzywojennego, eleganckich panów i zwykłych ulicznych zawadiaków.

Przed końcem 2. lekcji rozlegały się donośne okrzyki: Polska wolna!”, „ Poezja na ulice! ”, „Zapraszamy do kawiarni „ Pod Picadorem! ”. Pojawił się również napis monstrualnych rozmiarów „ Niech żyje wolna Polska”. Wraz z początkiem przerwy, uliczni sprzedawcy gazet rozdawali uczniom specjalne wydanie „Wiadomości Literackich”. Gazetka zawierała informacje o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, o życiu kabaretów w okresie międzywojnia, znalazły się tam również artykuły poświęcone skamandrytom, nie pominięto informacji o największych amantkach i amantach kina lat międzywojennych. Ku zaskoczeniu niektórych, specjalny numer „Wiadomości Literackich” zawierał informację o konkursie recytatorskim, który odbył się w naszej szkole w dzień poprzedzający Dni Kultury Języka Polskiego. Młodzież prezentowała teksty Juliana Tuwima i Kazimierza Wierzyńskiego.

I miejsce zajął Piotr Zapert z kl. 2a, II miejsce przypadło Nikodemowi Witkowskiemu z kl. 3a, III miejsce przyznano Poli Siemaszko z kl.1b i Aleksandrowi Olszewskiemu z kl. 3a. Ponadto, przyznano dwa wyróżnienia: Katarzynie Krasowskiej z kl.2b i Bartkowi Węglewskiemu z kl.1a.

Na 3. godzinie lekcyjnej odbył się występ artystyczny w kawiarni „ Pod Picadorem”. Uczniowie wszystkich klas mogli podziwiać talenty artystyczne swoich koleżanek i kolegów. Program prowadzili: Magdalena Bronakowska i Kamil Romaniuk z kl.1d. Laureaci konkursu recytatorskiego zaprezentowali wiersze skamandrytów, a całości dopełniły piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej i Tadeusza Faliszewskiego, brawurowo zaśpiewane przez uczennice klasy dziennikarskiej Marysię Bułajewską i Laurę Końpę.

– Podróż w czasie chyba się udała. Przyczynili się do tego wszyscy uczestnicy, zarówno artyści, którzy występowali na scenie, i Ci, którzy podziwiali Ich talent, bijąc brawo, i Ci, którzy za sprawą niecodziennego kostiumu stworzyli iluzję tamtych dni, pierwszych dni wolności, po 123. latach zaborów – dodaje Małgorzata Zielińska.

Jak co roku, program przygotowały polonistki: Agnieszka Kiślak, Wioletta Łotysz i Małgorzata Zielińska.

Źródło: I LO Mrągowo

 

Dni Kultury Języka Polskiego


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij