W najbliższą niedzielę 21 października mieszkańcy naszego powiatu pójdą do urn wyborczych. Wybiorą burmistrzów, wójtów oraz członków rady miasta, powiatu, gmin i sejmiku województwa warmińsko- mazurskiego. Ich kadencja będzie trwała pięć lat. Głoswać będzie można w godzinach od 7:00 do 21:00. Jak oddać głos i jakie są zasady głosowania, to znajdziecie w naszym poradniku.

21 października mieszkańcy powiatu mrągowskiego zdecydują, kto obejmie władze w lokalnych samorządach. Decyzję, kto powinien zasiąść na najważniejszych fotelach w Mrągowie, gminach Mrągowo, Mikołajki, Piecki i Sorkwity oraz komu należą się mandaty w radach gmin, powiatu i sejmiku województwa pozostawiamy Wam. Aby jednak wizyta w lokalu wyborczym poszła sprawnie podpowiadamy, jak oddać ważny głos oraz gdzie musicie się udać.

Drzwi lokali wyborczych otwarte będą w godzinach od 7:00 do 21:00. Na miejscu otrzymacie do ręki cztery karty do głosowania. Jak podała PKW, wszystkie karty do głosowania będą białe, ale nazwiska kandydatów będą miały tła na różnych kolorach: szare tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad gmin i miast żółte tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad powiatów niebieskie tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do sejmików województw różowe tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Wybory burmistrzów i wójtów

W wyborach na burmistrzów i wójtów zwycięża kandydat, który otrzyma więcej niż 50 procent głosów. Jeśli w pierwszej turze nie uda się to żadnemu z kandydatów, 4 listopada odbędzie się druga tura wyborów, w której zmierzy się dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Wybory do rady miejskiej i gminnych

Zbliżające się wybory będą w Mrągowie przeprowadzane na nowych zasadach. Miasto podzielone zostało na 3 okręgi, z których wybranych zostanie łącznie 21 radnych. W okręgu nr 1 wybranych zostanie 8 radnych, w okręgu nr 2 – 6 radnych i w okręgu nr 3 – 7 radnych.

Bez zmian wyglądać będzie wybór radnych w Mikołajkach, Pieckach i Sorkwitach. W każdym okręgu jednomandatowym wybieramy jednego radnego. Do rady wchodzi kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. Nie ma tu znaczenia wynik w skali gminy uzyskany przez komitet wyborczy, z którego startuje dany kandydat.

Wybory radnych powiatowych

Powiat mrągowski podzielony jest na cztery okręgi. Pierwszy to mieszkańcy Gminy Miasto Mrągowo, którzy wybiorą siedmioro radnych. Okręg nr 2 to Gmina i Miasto Mikołajki skąd wejdzie troje radnych. Okręg nr 3 czyli Gmina Piecki i tu mieszkańcy wybiorą także troje radnych. Ostatni okręg stanowią połączone gminy Mrągowo i Sorkwity, w których do podziału pomiędzy kandydatów będą 4 mandaty radnych.

W wyborach do rady powiatu podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do liczby ważnie oddanych głosów. W podziale mandatów uczestniczą listy tych komitetów wyborczych, na których listy w skali powiatu oddano co najmniej 5% ważnych głosów.

Wybory samorządowe 2018. Powiat Mrągowski. Gdzie głosować - lista lokali wyborczych

Miasto Mrągowo

Pięcioro kandydatów ubiegać się będzie o stanowisko Burmistrza Miasta Mrągowo. W pierwszej turze zmierzą się, walcząca o reelekcję Otolia Siemieniec (Mrągowska Wspólnota Samorządowa) oraz Stanisław Bułajewski (Komitet Wyborczy Wyborców Stanisława Bułajewskiego), Waldemar Cybul (Mrągowska Inicjatywa Społeczna), Bogdan Moroz (Prawo i Sprawiedliwość) i Dominik Tarnowski (Komitet Wyborczy Wyborców Uczciwy Samorząd – Niezależni).

O osiem stołków radnych z okręgu pierwszego powalczy 55 kandydatów, o 6 mandatów  z okręgu 2 ubiegać się będzie 40 chętnych, a w okręgu 3 o wejście do rasy starać się będzie 45 kandydatów.

Nr

Siedziba

Granice obwodu

1

Urząd Miejski (sala nr 1) 11-700 Mrągowo ul. Królewiecka 60A

ul. Generała Władysława Andersa, ul. Giżycka, ul. Jaszczurcza Góra, ul. Kościelna, ul. Krakowska, ul. Królewiecka, ul. Laskowa, ul. Młynowa od 6 do końca, ul. Na Ostrowiu, ul. Nowogródzka, ul. Ogrodowa, Plac Armii Krajowej, ul. Stanisława Wyspiańskiego, ul. Stefana Żeromskiego, ul. Tymniki, ul. Wiejska, ul. Wileńska.

2

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mrągowie 11-700 Mrągowo ul. Królewiecka 60B


ul. Gołębia, ul. Harcerska, ul. Kormoranów, ul. Krucza, ul. Łabędzia, ul. Młodkowskiego, ul. Młynowa od 1 do 5E, ul. Orla, Osiedle Medyk, Plac Bolesława Prusa, ul. Polna, ul. Słowicza, ul. Widok, ul. Wolności, ul. Żurawia.

3

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Mrągowie, 11-700 Mrągowo ul. Mrongowiusza 65

ul. Bohaterów Warszawy, ul. Generała Leopolda Okulickiego, ul. Moniuszki, ul. Mrongowiusza od 36 do końca, ul. Sołtyska.

4

Szkoła Podstawowa nr 4 (sala 11-700 Mrągowo               osiedle Mazurskie 12

ul. Leśna Droga, osiedle Mazurskie od 32 do końca, ul. Podmiejska, ul. Zielone Wzgórze

5

Szkoła Podstawowa Nr 4 (sala nr 4E), osiedle Mazurskie 12 11-700 Mrągowo

ul. Leśna, osiedle Mazurskie od 1 do 31, ul. Rynkowa.

6

Centrum Kultury i Turystyki Mrągowo ul. Warszawska 26

ul. 8 Maja, ul. Adama Mickiewicza, ul. Dolny Zaułek, ul. Fryderyka Chopina, ul. Jeziorna, ul. Kopernika od 1 do 5 numery nieparzyste i od 7 do końca, ul. Kościuszki, ul. Mała Warszawska, ul. Mały Rynek, ul. Mazurska, ul. Mrongowiusza od 1 do 35, ul. Oficerska, Plac Kajki, Plac Marsz. Józefa Piłsudskiego, Plac PCK, Plac Wyzwolenia, ul. Ratuszowa, ul. Romualda Traugutta, ul. Roosevelta, ul. Rybna, Skwer Imienia Jana Pawła II, ul. Staromiejska, ul. Warszawska, ul. Wojska Polskiego od 1 do 3.

7

Przedszkole Publiczne Nr 1 „Stokrotka”, ul. Brzozowa 7 Mrągowo

ul. Brzozowa, ul. Jana Kochanowskiego, ul. Juliana Tuwima, ul. Krasińskiego, ul. Olsztyńska, ul. Orzeszkowej, osiedle Brzozowe od 1 do 2, osiedle Parkowe, Plac Juliusza Słowackiego, ul. Spacerowa, ul. Torowa.

8

I Liceum Ogólnokształcące, ul. Piotra Sobczyńskiego 1A Mrągowo

ul. Akacjowa, ul. Bukowa, ul. Cicha, ul. Długa, ul. Grabowa, ul. Jaśminowa, ul. Jaworowa, ul. Kalinowa, ul. Klonowa, ul. Kolejowa, ul. Lipowa, ul. Lubelska, ul. Marii Curie-Skłodowskiej, ul. Marii Konopnickiej, osiedle Brzozowe od 3 do końca, ul. Piotra Sobczyńskiego, ul. Przemysłowa, ul. Szkolna, ul. Towarowa.

9

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. M. Kopernika (stołówka), ul. Kopernika 2 Mrągowo

ul. Dziękczynna, ul. Grunwaldzka, ul. Łąkowa, Nadbrzeżna, osiedle Grunwaldzkie, Półwysep Czterech Wiatrów.

10

Klub Seniora +, ul. Henryka Sienkiewicza 16 Mrągowo

ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Plutonowa, ul. Wojska Polskiego od 6G do 22D i numery nieparzyste od 23 do 85, ul. Żołnierska

11

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. M. Kopernika (dawne Gimnazjum) w Mrągowie (sala nr 20), ul. Kopernika 2C Mrągowo

ul. Kopernika numery parzyste od 2 do 6, ul. Piaskowa, ul. Wojska Polskiego od 4 do 6F.

12

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. M. Kopernika (dawne Gimnazjum) w Mrągowie (sala nr 26), ul. Kopernika 2C Mrągowo

ul. Krótka, ul. Krzywa, ul. Księżycowa, osiedle Metalowców, osiedle Nikutowo, ul. Słoneczna, ul. Wojska Polskiego numery parzyste od 24 do 60 i numery nieparzyste od 87 do końca.

13

Szpital Mrągowski im. Michała Kajki Sp. z o.o. 11-700 Mrągowo Wolności 3

Szpital Mrągowski im. Michała Kajki Sp. z o.o. w Mrągowie.


Gmina wiejska Mrągowo

O urząd Wójta Gminy Mrągowo w wyborach powalczy dwóch kandydatów. Rządzący gminą od 28 lat wójt Jerzy Krasiński (Komitet Wyborczy Wyborców J. Krasińskiego) oraz obecny radny Gminy Mrągowo Piotr Piercewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Piercewicza). Z kolei do Rady Gminy Mrągowo wystartuje łącznie 35 kandydatów, w piętnastu jednomandatowych okręgach.

Nr

Siedziba

Granice obwodu

1

Świetlica wiejska w Grabowie, Grabowo 28

Sołectwa: Grabowo, Krzywe, Karwie, Wierzbowo, Nikutowo

2

Szkoła Podstawowa w Kosewie, 31 Kosewo

Sołectwa: Kosewo, Probark

3

Urząd Gminy Mrągowo, Królewiecka 60A Mrągowo

Sołectwa: Młynowo, Muntowo

4

Świetlica wiejska w Zalcu, 17 Zalec

Sołectwa: Użranki, Zalec, Notyst Mały, Popowo Salęckie, Wyszembork

5

Szkoła Podstawowa w Bożem, 18 Boże

Sołectwa: Mierzejewo, Szczerzbowo, Budziska, Boże, Ruska Wieś, Boża Wólka, Gronowo

6

Szkoła Podstawowa w Szestnie, 18 Szestno

Sołectwa: Rydwągi, Lembruk, Szestno

7

Świetlica wiejska w Polskiej Wsi, 17 Polska Wieś

Sołectwa: Polska Wieś, Gązwa, Kiersztanowo

8

Szkoła Podstawowa w Marcinkowie, 27 Marcinkowo 

Sołectwa: Bagienice, Bagienice Małe, Nowe Bagienice, Część sołectwa Marcinkowo-od granicy z sołectwem Bagienice na północ od drogi krajowej nr 16 do drogi gminnej nr 169019, na wschód od drogi gminnej nr 169019 do drogi gminnej nr 169020, na wschód od drogi gminnej nr 169020 do drogi wojewódzkiej nr 600 (do granicy miasta Mrągowa), Część sołectwa Marcinkowo-od granicy z sołectwem Bagienice na południe od drogi krajowej nr 16 do drogi gminnej nr 169019, na zachód od drogi gminnej nr 169019 do drogi gminnej nr 169020, na zachód i południe od drogi gminnej nr 169020 do drogi wojewódzkiej nr 600 (do granicy miasta Mrągowa)


Miasto i gmina Mikołajki

Walka o urząd Burmistrza Miasta i Gminy Mikołajki toczyć się będzie pomiędzy urzędującym burmistrzem Piotrem Jakubowskim (Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Jakubowskiego), a Jackiem Kiślukiem (Komitet Wyborczy Wyborców „Teraz My”), obecnym Przewodniczącym Rady Powiatu. W Mikołajkach swoich kandydatów do Rady Miejskiej wystawiło aż 8 komitetów wyborczych. Najwięcej kandydatów (13 osób) zgłosił komitet wyborczy obecnego burmistrza, 11 kandydatów zgłosił KWW „Teraz My”, po dwóch kandydatów KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Bożeny Piotrkowskiej, po jednym KWW Sebastiana Tubis, KWW Grzegorza, KWW Zdzisława Michalaka oraz KWW Mateusza Klimka.

Nr

Siedziba

Granice obwodu

1

Hala Sportowa w Mikołajkach, ul. Papieża Jana Pawła II 7 Mikołajki     Miasto Mikołajki,

Miasto Mikołajki, ulice: Bociania, Czapla, Dybowska, Fasolkowa, Jastrzębia, Kormoranów, Ks. J. Popiełuszki, Krótka, Krucza, Kwiatowa, Łabędzia, Ogrodowa, Orla, Papieża Jana Pawła II, Ptasia, Słoneczna, Sowia, T. Kościuszki, Wileńska, część ulicy W. Prusa: od skrzyżowania z ulicą Dybowską do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II, Złotych Kłosów, Żurawia

2

Urząd Miasta i Gminy w Mikołajkach, ul. Kolejowa 7 Mikołajki

Miasto Mikołajki, ulice: Aleja Kasztanowa, Aleja Spacerowa, Ełcka, J. H. Dąbrowskiego, Jeziorna, Kolejowa, Kowalska, Króla Sielaw, Leśna, M. Kajki, Mrągowska, Okrężna, Osiedle Na Górce, Orzyszowa, Pl. Handlowy, Pl. Kościelny, Pl. Wolności, Pod Lasem, Rybacka, Szkolna, Tałcka, Warszawska, część ulicy W. Prusa: od skrzyżowania z ulicą M. Kajki do skrzyżowania z ulicą Dybowską, 3 - go Maja.

3

Zespół Oświatowy w Mikołajkach, ul. Papieża Jana Pawła II 7 Mikołajki

Sołectwa: Kolonia Mikołajki, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Stare Sady, Stawek, Tałty

4


Szkoła Podstawowa w Olszewie, 20 Olszewo

Sołectwa: Grabówka, Górkło, Olszewo

5

Szkoła Podstawowa w Woźnicach, 11a Woźnice

Sołectwo Woźnice

6

Publiczna Szkoła Podstawowa w Baranowie, 29 Baranowo

Sołectwa: Baranowo, Cudnochy, Faszcze, Inulec, Jora Wielka, Zełwągi

7

Ewangelicki Dom Opieki "ARKA" w Mikołajkach 11-730 Mikołajki Plac Kościelny 5A

ul. Plac Kościelny 5A


Gmina Piecki

W Gminie Piecki w wyborcze szranki stanie troje kandydatów – obecnie sprawująca urząd wójta Agnieszka Kurczewska (Komitet Wyborczy Wyborców Agnieszki Kurczewskiej), Halina Domian (Komitet Wyborczy Wyborców „Tak dla zmiany”) i Piotr Domian (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość). Kandydaci do Rady Gminy Piecki pochodzą z trzech powyższych komitetów, a dodatkowo swoją listę zgłosił także Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Łącznie o 15 mandatów w jednomandatowych okręgach ubiegać się będzie 37 kandydatów.

Nr

Siedziba

Granice obwodu

1 Szkoła Podstawowa w Nawiadach-sala gimnastyczna Nawiady 31,11 - 710 Piecki,

Sołectwa: Babięta, Prusinowo, Zyzdrojowy Piecek; Sołectwa: Goleń, Machary;

2

Szkoła Podstawowa w Nawiadach-parter Nawiady 31, 11 - 710 Piecki, 31 Nawiady    

Sołectwa: Cierzpięty, Mojtyny, Nawiady;

3

Szkoła Podstawowa w Krutyni Krutyń 23 11 - 710 Piecki, 23 Krutyń   

Sołectwa: Krutyń, Krutyński Piecek, Rosocha;

4

Świetlica wiejska w Dłużcu Dłużec 55 11 - 710 Piecki, 55 Dłużec

Sołectwa: Dłużec, Gant, Głogno;

5


Świetlica wiejska w Starych Kiełbonkach Stare Kiełbonki 29 11 - 710 Piecki, 29 Stare Kiełbonki

Sołectwa: Nowe Kiełbonki, Stare Kiełbonki, Zgon;

6

Świetlica wiejska w Lipowie Lipowo 18/2, 11 - 710 Piecki, 18/2 Lipowo    

Sołectwa: Bobrówko, Jakubowo, Lipowo;

7

Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach ul. Zwycięstwa 23, 11 - 710 Piecki, ul. Zwycięstwa 23 Piecki Sołectwa: Brejdyny, Szklarnia; Sołectwo Dobry Lasek; Sołectwo Piecki – miejscowości: Czaszkowo, Jeleń, Łętowo, Mostek, Ostrów Pieckowski, Piersławek;

8

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach ul. Zwycięstwa 6, 11 - 710 Piecki, ul. Zwycięstwa 6 Piecki

Sołectwo Piecki – miejscowość Piecki – ulice: Jesionowa, Klonowa, Lipowa, Nowa, Przemysłowa, Plac 1 Maja, Świerkowa, Topolowa; Sołectwo Piecki – miejscowość Piecki – ulice: Administracyjna, Leśna, Łąkowa, Rolna, Spacerowa, 22 Stycznia, Tartaczna; Sołectwo Piecki – miejscowość Piecki – ulice: Agrestowa, Krótka, Krzywa, Malinowa, Polna, Szewska, Wiśniowa, Wolności; Sołectwo Piecki – miejscowość Piecki – ulica Zwycięstwa;

9

Samorządowe Przedszkole „Słoneczny Zakątek" w Pieckach Osiedle Lawendowe 18, 11 - 710 Piecki, Osiedle Lawendowe 18 Piecki

Osiedle: Osiedle Lawendowe w Pieckach – bloki: nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 10, nr 11, nr 17; Osiedle: Osiedle Lawendowe w Pieckach – bloki: nr 6, nr 7, nr 8, nr 9, nr 15.


Gmina Sorkwity

O reelekcję walczyć będzie obecny wójt Józef Maciejewski (Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Maciejewskiego), który będzie miał jednego kontrkandydata – Krzysztofa Kolczyńskiego z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. O 15 mandatów w Radzie Gminy Sorkwity będzie walczyć 31 kandydatów. Pełną listę 15 nazwisk zgłosił Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Maciejewskiego, 12 kandydatów zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, a dodatkowo w wyborach wystartują kandydaci z list KWW Marii Gałązka (2 osoby), KWW Moniki Szymańskiej (1 osoba) i KWW Moniki Adamelak (1 osoba).

Nr

Siedziba

Granice obwodu

1

Szkoła Podstawowa w Sorkwitach, sala 124 parter, ul. Szkolna 17b Sorkwity    

Sołectwo Sorkwity: Miłuki, Słomowo, Sorkwity, Załuki, Sołectwo Pustniki: Pustniki Sołectwo Stama: Stama, Młynik

2

Szkoła Podstawowa w Sorkwitach, sala 126 parter, ul. Szkolna 17b Sorkwity    

Sołestwo Maradki: Głodowo, Maradki, Maradzki Chojniak, Wilamówko, Sołectwo Jędrychowo: Janowo, Jędrychowo, Rodowo, Sołectwo Nibork: Kozarek Mały, Kozarek Wielki, Nibork, Szarłaty, Sołectwo Stary Gieląd: Gieląd Mały, Nowy Gieląd, Stary Gieląd
 

3

Świetlica Wiejska w Warpunach, ul. Wolności 12A Warpuny    

Sołectwo Burszewo: Burszewo Sołectwo Szymanowo: Szymanowo Sołectwo Surmówka: Surmówka, Szelągówka Sołectwo Warpuny: Warpuny Sołectwo Zyndaki: Zyndaki, Bałowo, Zamkowo. Sołectwo Gizewo: Gizewo.

4

Biblioteka w Rybnie, ul. Długa 20 Rybno

Sołectwo Rozogi: Rozogi Sołectwo Borowe: Borowe. Sołectwo Borowski Las: Borowski Las, Wola Maradzka Sołectwo Rybno: Karczewiec, Piłaki, Rybno, Tyszkowo. Sołectwo Kozłowo: Kozłowo, Lesiny.

5

Świetlica Wiejska w Choszczewie, 49a Choszczewo

Sołectwo Choszczewo: Choszczewo, Janiszewo. Sołectwo Jełmuń: Jełmuń.

Na koniec przypominamy, udając się do lokalu wyborczego nie zapomnijcie zabrać dokumentu tożsamości ze zdjęciem, bo to warunek by moc zagłosować.

Listy kandydatów znajdziecie na burmistrzów, wójtów, radnych miejskich gminnych i powiatowych znajdziecie w naszych poprzednich artykułach - Wybory2018: Sprawdź, kto kandyduje do Rady Powiatu oraz Wybory 2018. Kto kandyduje na burmistrzów, wójtów i radnych?

 

 


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij