24 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Dla dietetyków z Naturhouse to moment, by przypomnieć o tym, jak ważna jest zdrowa dieta i zdrowy styl życia.

Nasuwa się pytanie, czy jest co świętować? W ciągu ostatnich 40 lat występowanie nadwagi lub otyłości u mężczyzn wzrosło 3-krotnie, u kobiet 2-krotnie. Nie zapowiada się, żeby liczba osób otyłych się zmniejszała, a wręcz odwrotnie. Skoro osoby dorosłe są otyłe, to także i dzieci. Niestety, ale w ciągu czterech ostatnich dekad liczba dzieci z nadmierną liczbą kilogramów wzrosła dwukrotnie. Prawda jest taka, że polskie dzieci zaliczone zostały do najszybciej tyjących Europejczyków! Już co piąte dziecko w Polsce boryka się z nawagą lub otyłością. A jak jest z dorosłymi polakami? Nie najlepiej! Szacuje się, że ok. 64% mężczyzn i niecałe 50% kobiet ma nieprawidłową masę ciała!

– Jeżeli sytuacja się nie poprawi, w Polsce wystąpi epidemia otyłości – stwierdza dietetyk Naturhouse Angelika Piskorz. Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego Polska zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej otyłych Państw. Co istotne otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny. – U osób z nadmiernymi kilogramami obserwujemy obniżoną samoocenę, liczne kompleksy, zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, problemów z układem oddechowym, nowotworów czy zwyrodnień kręgosłupa – wymienia.

Nie za mocne słowa, żeby nazywać otyłość chorobą? Absolutnie! Tkanka tłuszczowa, przy odpowiedniej zawartości w organizmie, pełni dwie ważne funkcje. Ochrania narządy wewnętrzne przed niską temperaturą i urazami, a także wydziela związki, które mają działanie przeciwzapalne. Gdy tłuszczu jest za dużo w organizmie, to zadziała on przeciwnie, powodując stany zapalne. Wówczas tkanka tłuszczowa powoduje zaburzenia hormonalne, co negatywnie wpływa na metabolizm i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Stąd też otyłość definiowana jest jako przewlekły stan zapalny. Zadajmy sobie pytanie, jakie są przyczyny powstawania nadwagi i otyłości? Przede wszystkim nieprawidłowe odżywianie się. Brak śniadań, zbyt mała ilość posiłków w ciągu dnia, objadanie się na noc to pierwszy krok do gromadzenia się kilogramów. W diecie pojawia się zbyt wysokie spożycie tłuszczów zwierzęcych (fast foody, tłuste mięso), cukrów, soli a zbyt niskie warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych zbożowych produktów. Kolejną przyczyną jest brak aktywności fizycznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest jakakolwiek aktywność, nie tylko dla poprawy wyglądu i kondycji, ale także dla lepszego zdrowia. Nowoczesne sprzęty (komputer, tablet, konsole do gry) sprawiają, że większa część społeczeństwa chętniej spędza czas siedząc - tłumaczy dietetyczka Naturhouse.

Co można zrobić, aby zwalczać i zapobiegać nadwadze i otyłości?  Po pierwsze: jedz śniadania codziennie. Należy je spożyć do godziny od momentu obudzenia się. Śniadania jedzone regularnie zapewniają przyspieszenie metabolizmu, energię do prawidłowego funkcjonowania przez kolejne parę godzin, poprawia pamięć i koncentrację. Po drugie: jedz posiłki regularnie, od 4 do 5 dziennie, co 3-4 godziny. Rozłożenie spożywanych kalorii na cztery lub pięć razy dziennie oznacza, że organizm musi podjąć proces trawienia adekwatnie do ilości spożytych posiłków. Korzystne jest więc jedzenie pięciu posiłków, gdyż tracimy wówczas więcej kalorii, niż jedząc rzadziej przy tej samej kaloryczności. Po trzecie: nie objadaj się przed snem! Optymalny czas, w którym należy spożyć kolację wynosi 2-3 godziny przed snem. Pozwala to organizmowi strawić spożyty pokarm, i nie spowoduje odkładanie się zalegającej treści pokarmowej w postaci tkanki tłuszczowej. Po czwarte: pij codziennie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej. Przed zakupem przeczytaj etykietę! Nie wszystkie wody mineralne zawierają takie same minerały, dlatego przed zakupem powinniśmy się dokładnie zapoznać z informacją o składzie, zawartą na etykiecie. Ważnymi elektrolitami są przede wszystkim: magnez, wapń, sód, siarczany, węglowodany oraz żelazo. Dobra woda pokrywa 15% dziennego zapotrzebowania organizmu na dany pierwiastek. Sprawdźmy także, czy ma min. 50 mg/l magnezu i 150 mg/l wapnia, ponieważ regularne uzupełnianie tych minerałów ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Picie odpowiednio dobranej wody pozwala zachować równowagę organizmu i utrzymać ciało oraz umysł w doskonałej kondycji. Po piąte: uprawiaj jak najczęściej aktywność fizyczna. Dzięki temu zredukujesz liczbę kilogramów, poprawisz zdrowie, wzmocnisz mięśnie, a także złagodzisz stres.

Lekarze i dietetycy alarmują, a społeczeństwo nie reaguje. Z tego względu już po raz kolejny Centra Dietetyczne Naturhouse ruszają z akcją „UWAGA NADWAGA!”

– Chcemy zachęcić Polaków do zadbania o zdrowie własne i najbliższych, a także do podjęcia walki z nadmiernymi kilogramami – mówi Angelika Piskorz. – I to metodami, które będą zdrowe i zaowocują zmianą dotychczasowego sposobu odżywania. W tym celu przeprowadzony zostanie szereg działań edukacyjnych oraz profilaktycznych. Zaplanowano między innymi spotkania informacyjne z rodzicami oraz pogadanki dla uczniów z udziałem dietetyka. Podczas prelekcji specjalista ds. żywienia opowie o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety oraz wskaże, jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny – podkreśla.

W ramach akcji, do końca listopada, osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykami w całej Polsce, w tym również w Mrągowie. Podczas wizyty dietetyk wykona pomiary antropometryczne, badanie składu ciała oraz przeprowadzi wywiad dotyczący aktualnych nawyków żywieniowych. Wszystkie te elementy pomogą odkryć źródło problemu oraz dobrać spersonalizowaną dietę na miarę naszych potrzeb. Oprócz tego w czasie trwania kampanii można zaprosić dietetyka na bezpłatne spotkanie do swojego miejsca pracy lub szkoły naszego dziecka.

*Artykuł sponsorowany

NATURHOUSE MRĄGOWO ul. Królewiecka 7, 11-700 Mrągowo

tel. 570 057 222

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kupię dom

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij