Już niedługo mrągowianie będą mogli kontrolować jakości powietrza w swojej okolicy. W mieście pojawi się 12 czujników całodobowo monitorujących zawartości pyłów w powietrzu.

Jak informuje Urząd Miejski w Mrągowie, do końca października w mieście pojawi się 12 czujników monitorujących jakość powietrza. W tej chwili w Referacie Środowiska i Gospodarki Odpadami uzgadaniane są lokalizacje urządzeń, które mierzyć będą podstawowe parametry - stężenie pyłów PM2,5, PM10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę.

– Jest to ważny aspekt dbałości o otaczające nas środowisko. Takie działania pozwalają stworzyć przyjemne warunki do życia i do zamieszkania. Poza tym miasto w dużej mierze żyje z turystyki. Czujniki powietrza pozwolą oszacować problem spalania niewłaściwych materiałów w okresie zimowym. Mamy nadzieję, że będzie to impulsem do wymiany starych źródeł ciepła na nowe oraz do stosowania dobrej jakości opału. Pamiętajmy, że w czasie spalania śmieci lub słabej jakości opału powstają substancje, które mają silne działania rakotwórcze i śmierionośne – zachęca Urząd Miejski w Mrągowie.

Takie urządzenie pojawiło się już na budynku Centrum Kultury i Turystyki dzięki akcji "Wiem czym oddycham". Jego pomiary można śledzić całodobowo tu.

mb


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Piotrek (IP: 37.47.*.232) 2018-10-18 22:06
Czyste powietrze to podstawa. Czujniki w mieście to dobry pomysł. Ciekawi mnie, kto będzie decydował o ich lokalizacji i czy chociaż jeden z nich zostanie umieszczony na osiedlu "Ptasim", ul. Leśna Droga lub Podmiejska, by sprawdzić jak na czystość powietrza i jego zapylenie wpływa "Mlekpol"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Robert (IP: 89.231.*.17) 2018-10-16 02:36
Może gmina powinna zacząć od promowania dodatków do wegla takich jak SORBENT ER1. Jest to proszek, który zmiszany z węglem powoduje jego lepsze spalanie bez emisji toksycznych związków.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij