Już niedługo mrągowianie będą mogli kontrolować jakości powietrza w swojej okolicy. W mieście pojawi się 12 czujników całodobowo monitorujących zawartości pyłów w powietrzu.

Jak informuje Urząd Miejski w Mrągowie, do końca października w mieście pojawi się 12 czujników monitorujących jakość powietrza. W tej chwili w Referacie Środowiska i Gospodarki Odpadami uzgadaniane są lokalizacje urządzeń, które mierzyć będą podstawowe parametry - stężenie pyłów PM2,5, PM10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę.

– Jest to ważny aspekt dbałości o otaczające nas środowisko. Takie działania pozwalają stworzyć przyjemne warunki do życia i do zamieszkania. Poza tym miasto w dużej mierze żyje z turystyki. Czujniki powietrza pozwolą oszacować problem spalania niewłaściwych materiałów w okresie zimowym. Mamy nadzieję, że będzie to impulsem do wymiany starych źródeł ciepła na nowe oraz do stosowania dobrej jakości opału. Pamiętajmy, że w czasie spalania śmieci lub słabej jakości opału powstają substancje, które mają silne działania rakotwórcze i śmierionośne – zachęca Urząd Miejski w Mrągowie.

Takie urządzenie pojawiło się już na budynku Centrum Kultury i Turystyki dzięki akcji "Wiem czym oddycham". Jego pomiary można śledzić całodobowo tu.

mb

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Piotrek 2018-10-18 22:06
Czyste powietrze to podstawa. Czujniki w mieście to dobry pomysł. Ciekawi mnie, kto będzie decydował o ich lokalizacji i czy chociaż jeden z nich zostanie umieszczony na osiedlu "Ptasim", ul. Leśna Droga lub Podmiejska, by sprawdzić jak na czystość powietrza i jego zapylenie wpływa "Mlekpol"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Robert 2018-10-16 02:36
Może gmina powinna zacząć od promowania dodatków do wegla takich jak SORBENT ER1. Jest to proszek, który zmiszany z węglem powoduje jego lepsze spalanie bez emisji toksycznych związków.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij