Lubię mówić o konkretach, a nie kupować wyborców kosztowną obietnicą wyborczą – zapewnia Waldemar Cybul kandydat na Burmistrza Miasta Mrągowa, który w wywiadzie zdradza szczegóły programu wyborczego Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej.

*Materiał sfinansowany i opłacony przez KW Mrągowska Inicjatywa Społeczna

Jest Pan jednym z pięciu kandydatów starających się o stanowisko Burmistrza Mrągowa.  Dlaczego zdecydował się Pan ponownie kandydować na to stanowisko?

Wielu mieszkańców zaufało mi już cztery lata temu oddając na mnie głos jako kandydata na Burmistrza Miasta Mrągowo. Do sukcesu zabrakło jedynie 159 głosów. Przez ostatnie cztery lata w naszym mieście niewiele się zmieniło. Uważam, że należy pilnować się przed zgubnym ryzykiem zastoju, który ma miejsce w Mrągowie. Czy nie mają Państwo wrażenia, że nie rozwija się tak jak by mogło? Świat się szybko zmienia, a Mrągowo?

A jakie widzi Pan kierunki rozwoju?

Mrągowo to małe miasto, co oczywiście nie oznacza, że nie może być nowoczesną, promującą przedsiębiorczość, otwartą, uczciwą w stosunku do swoich mieszkańców miejscowością. Tu także można realizować swoje marzenia. Uważam, że burmistrz to menadżer zatrudniony przez mieszkańców do realizowania celów, z których rozliczany jest podczas wyborów samorządowych. Rozwój miasta powinien być podyktowany potrzebami mieszkańców. Zaspokojenie tych oczekiwań to obowiązek Burmistrza Mrągowa, który wspólnie z Radą Miejską powinien szukać możliwości ich urzeczywistnienia. Wizję rozwoju Mrągowa zawarłem wraz z kandydatami z Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej na radnych do Rady Miejskiej w naszym programie wyborczym.

Uważa Pan, że będzie dobrym menadżerem Mrągowa?

Od ponad dwudziestu lat działam w naszym mieście w wielu obszarach. Większość osób kojarzy mnie ze sportem, edukacją młodzieży, imprezami masowymi, działalnością w stowarzyszeniach i klubach sportowych. Nie jestem tylko nauczycielem w-fu, ale również logistykiem organizującym i zapewniającym bezpieczeństwo imprez masowych nie tylko w Mrągowie. By realizować tę działalność, trzeba być osobą zorganizowaną i mieć dobry kontakt z ludźmi. Jeżeli chce się osiągnąć sukces należy podchodzić  do swojej pracy rzetelnie i odpowiedzialnie. Być odpornym na stres i umieć szybko podejmować decyzje. Posiadam również doświadczenie na płaszczyźnie samorządowej. W swojej karierze samorządowca pełniłem funkcję radnego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej. Zdobyte w tym okresie doświadczenie przekłada się na wiedzę dotyczącą umiejętności sprawnego kierowania miastem. Jestem jedynym przedsiębiorcą wśród kandydatów. Wiem na czym polega prowadzenie własnej działalności  gospodarczej. Znam zalety i bolączki prowadzenia biznesu w Polsce. Pozwala mi to spojrzeć od strony przedsiębiorcy na to, jak ma właściwie funkcjonować miasto. Ponadto doskonale wiem, jakiej współpracy życzyłbym sobie jako przedsiębiorca nie tylko z lokalną władzą, ale również urzędnikami. Nie obiecuję gruszek na wierzbie, lecz proponuję realne rozwiązania zawarte w naszym programie wyborczym.

Moje zaangażowanie zawodowe i poza zawodowe pozwala mi lepiej, bo szerzej spojrzeć na Mrągowo. Każda wizja jego rozwoju, aby mogła zostać zrealizowana musi być realna. Nie może być wyborczą utopią. Dlatego prezentujemy Państwu długofalowy i realny program Komitetu Wyborczego Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej. Jako jedyny z kandydatów w swoim programie przedstawiam zarówno plany inwestycyjne, jak i źródła dochodu na ich realizację o czym wielu zapomina. O szczegółach dowiecie się Państwo analizując program wyborczy MIS. Zachęcam do lektury.

Mówi Pan, że Burmistrz to menadżer, więc postawmy takie pytanie, jak przy ubieganiu się o pracę. Jakie posiada Pan wady?

W kontaktach z ludźmi nie owijam w bawełnę i mówię to, co myślę. Jestem wymagający. Wymagam od siebie, ale też i od innych. Jestem tego świadomy i wiem, że ludzie mogą postrzegać mnie różnie. Myślę jednak, że broni mnie moja rzeczowość. Wracając zatem do konkretów, co Pan i Mrągowska Inicjatywa Społeczna proponują mieszkańcom w swoim programie wyborczym?
W naszym programie podstawowym filarem rozwoju Mrągowa jest lokalna przedsiębiorczość, turystyka i sport. Zapewnimy należyte urzędowe wsparcie dla rozwoju gospodarczego oraz ożywimy śródmieście Mrągowa. Ogólnopolska promocja gospodarcza i turystyczna Naszego miasta będzie ważnym aspektem działań przyszłego Burmistrza. Mrągowo to miasto turystyczne, w którym ogromną rolę odgrywa infrastruktura turystyczna i sportowo – rekreacyjna. Nasze miasto ma być bezpieczne i wygodne do życia.

Pięknie brzmi, ale dla mieszkańców ważne są szczegóły. Wyborcy nie powinni przecież kupować kota w worku!

Lubię mówić o konkretach, a nie kupować wyborców kosztowną obietnicą wyborczą. Jako jedyni proponujemy spójny program ożywienia mrągowskiego śródmieścia. Wszyscy widzą, że centrum naszego miasta umiera. Jest coraz mniej sklepów i usług. Jak dotąd żaden z kontrkandydatów nie dostrzega tego problemu. Realizować więc będziemy projekty zmierzające do odrodzenia działalności gospodarczej w centrum Mrągowa. Ponadto chcemy dostosować centrum miasta, nad jeziorem, do realizacji wydarzeń kulturalnych i plenerowych. Dodatkowo wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców Mrągowa. Nie chodzi tu o zdobycie wyborców, ale rozwiązanie problemu: chcemy zmniejszyć ruch samochodowy w centrum. Planujemy zrewitalizować ulice w obrębie mrągowskiego Śródmieścia oraz poprawić stan nawierzchni ulic Warszawskiej i Królewieckiej. Wszystkie te i inne  nasze propozycje mają na celu jego zmianę w przyjazne dla mieszkańców i turystów miejsce. Będzie sercem turystycznego miasta z rynkiem miejskim. Te kompleksowe propozycje rozwiązania problemu Śródmieścia pokazują mój sposób radzenia sobie z problemami.

Od realizacji jakich projektów zacznie Pan swoje urzędowanie jak zostanie burmistrzem?

Uważam, że jedną z głównych spraw są problemy mieszkaniowe. By je rozwiązać należy, poza kontynuowaniem programu budowy mieszkań komunalnych, powinno się stworzyć niezbędne warunki do rozwoju budownictwa. Przykładem może być osiedle Mazurskie. Należy przystosować tą część  miasta pod budownictwo mieszkaniowe, a więc po prostu uzbroić teren. To zadanie samorządu! Takie działanie sprawi, że wzrośnie zainteresowanie inwestorów, a więc i powstaną nowe mieszkania. Przejrzystość działań to nasza podstawowa dewiza, zarówno skierowana do mieszkańców, którzy muszą wiedzieć jakie działania miejskie są podejmowane, ale i w stosunku do przedsiębiorców, którzy muszą wiedzieć na czym stoją. Tereny pod budowę muszą czekać na inwestora, a nie inwestor musi czekać na teren jak to jest obecnie! Oczywiście wraz ze wzrostem liczby mieszkańców os. Mazurskiego należy pomyśleć również o dużym parkingu. Ponadto w Mrągowie musi powstać nowe przedszkole. Doskonałym miejscem jest właśnie osiedle Mazurskie. W tej części miasta jest szkoła podstawowa z nowoczesną infrastrukturą rekreacyjno-sportową czy przychodnia zdrowia. W niedalekiej odległości znajdują się tereny zielone oraz obwodnica ułatwiająca komunikację. To wszystko sprawia, że mrągowskie rodziny chcą się tam osiedlać. Nie zapominajmy także o niezabudowanych terenach przy os. Nikutowo, przeznaczonych przecież pod budownictwo jednorodzinne. Budownictwo to koło zamachowe gospodarki! Działania wspierające przedsiębiorczość wspomogą lokalne firmy, a nowi mieszkańcy płacą przecież podatki!

Przeszliśmy w ten sposób do gospodarki. Co w tym zakresie ma Pan do zaproponowania?

Propozycje w tym zakresie zebraliśmy w spójny Mrągowski Pakiet Biznesu. Nasze rozwiązania powinny pomóc lokalnym firmom i przyciągnąć nowych inwestorów. Stawiamy na przejrzystość działań i przede wszystkim na promocję gospodarczą Mrągowa! Do tej pory nie słyszałem, by któryś z kandydatów wspomniał o dużej przewadze gospodarczej, jaką już niedługo będzie miało nasze miasto, dzięki modernizacji drogi DK 16. Po zakończeniu tej inwestycji okaże się, że mrągowskie tereny inwestycyjne będą bezpośrednio połączone z Olsztynem. Już teraz trzeba podjąć działania by jak najlepiej wykorzystać gospodarczo tę szansę. Jak to zrobić? Powołamy Zespół Obsługi Inwestora w Urzędzie Miejskim, zajmujący się wsparciem merytorycznym i prawnym przedsiębiorców, realizujący promocję gospodarczą miasta na arenie ogólnopolskiej. Wprowadzimy transparentne działanie Miasta w stosunku do przedsiębiorców, którzy już zainwestowali w Mrągowie. W myśl zasady „partnerstwo od początku do końca”. Wprowadzimy procedury „szybkiej ścieżki legislacyjnej” w Urzędzie Miejskim dla przedsiębiorców inwestujących w Mrągowie. To tylko część naszych propozycji gospodarczych. Wspomnę też o modernizacji targowiska miejskiego.

Czy będzie Pan budował basen tak jak inni kandydaci?

Jestem na TAK! Jeżeli znajdą się na ten cel zewnętrzne środki finansowe. Uważam, że basen jest bardzo ciekawym i atrakcyjnym pomysłem. Jednakże, nie zauważyłem by którykolwiek z kandydatów przedstawił nam koszty wybudowania i dalszego utrzymania tego obiektu. Należy pamiętać o tym, że budżet miejski nie jest z gumy a składają się na niego między innymi nasze podatki. Trzeba dobrze zaplanować nie tylko powstanie basenu, ale również jego utrzymanie. Jedno jest pewne, takie wydatki nie mogą destrukcyjnie wpływać na zrównoważony rozwój naszego miasta.

Naszą rozmowę nt. programu będziemy kontynuować. Już teraz zapraszamy Państwa do kolejnej odsłony następnej części wywiadu.

* Materiał sfinansowany przez KW Mrągowska Inicjatywa Społeczna


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

X Zamknij
X Zamknij