W czwartek 6 września w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie odbyło się spotkanie społeczności szkół zawodowych z pracodawcami. Była to kolejna tego typu konferencja w województwie warmińsko – mazurskim organizowana przez Wojewódzką Radę Dyrektorów Szkół Zawodowych i Warmińsko – Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie Agnieszka Pytel jako członek Rady Dyrektorów oraz Mirosław Moczydłowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, zorganizowali spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami współpracującymi z ZS nr 2 oraz CKZiU. Zaproszeni na spotkanie przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, gastronomicznej, mechanicznej, transportowej oraz usługowej zostali zapoznani ze zmianami w kształceniu zawodowym. W istotę wagi kształcenia zawodowego w Polsce wprowadził ich także Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Marek Nowacki.

Na spotkaniu obecna była także Pani Agata Gęsla, Wicedyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie, która mówiła o głównych celach zmian w edukacji zawodowej oraz o roli pracodawcy w systemie kształcenia zawodowego. Podkreśliła, że priorytetem MEN jest aktywne włączanie pracodawców w proces tworzenia nowych zawodów, w działania związane z opracowywaniem – we współpracy ze szkołami – programów nauczania dla zawodu oraz do realizacji rzeczywistego kształcenia praktycznego uczniów. Wskazano również na bardzo istotną rolę doradztwa zawodowego w systemie edukacji.

Dyrektorzy, Agnieszka Pytel (ZS nr 2) i Mirosław Moczydłowski (CKZiU) zaprezentowali także obecne zawody, w których kształcą mrągowskie szkoły zawodowe. Pracodawcom przedstawiono również przykłady istniejących już dobrych praktyk współpracy z przedsiębiorcami. W Zespole Szkół nr 2 jest to innowacja organizacyjna w zawodzie technik ekonomista ”Z myślą o służbie” oraz klasy kształcące w zawodzie technik obsługi turystycznej, które są objęte patronatem przez Akademie Rainbow. CKZiU, jako przykład dobrej współpracy z pracodawcą, zaprezentowało działania podejmowane wspólnie z firmami z branży mechanicznej, metalowej czy mleczarskiej.

Podczas spotkania nie zabrakło czasu na dyskusję między przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Olsztynie, pracodawcami a przedstawicielami szkół zawodowych w Mrągowie. Właśnie ta dyskusja stała się meritum spotkania. Była to przestrzeń do podzielenia się doświadczeniami w zakresie współpracy, na linii szkoła - przedsiębiorca. Strony przedstawiły swoje wzajemne oczekiwania, mocne i słabe strony dotychczasowej współpracy.

Wszystkie zgłoszone podczas spotkania wnioski posłużą zarówno szkołom jak i pracodawcom do jeszcze lepszego wzajemnego dopasowania się w obszarze edukacji zawodowej.

Spotkanie branżowe w ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Uwaga ! 2018-09-10 18:02
Pani Żanno rozumiem że te prawdopodobieńs two to zbieg kompetencji. Najlepsi naznaczeni przez Boga..... Moczydłowski Cybul Dąbrowski - dyrekcja ZSZ i Szmigiel nadzorca szkoły że starostwa (organizujacy minione wybory)...... wszyscy z MIS...... W Mrągowie mamy trochę więcej ludzi kompetentnych zapewniam......
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Żanna 2018-09-10 19:34
Dlaczego więc nie korzystają z możliwości ? Czekaja aż ktoś ich poprosi? Niech wykorzystują swoje kompetencje i umiejętności - nikt nie broni. Pan Moczydłowski wybrany w konkursie. Jako dyrektor miał prawo dobrać sobie takich zastępców, aby pracowało im się dobrze, było wzajemne zaufanie. Nie podoba mi się taki pogląd , że jest nie fajne, bo jest z MIS-u. Każdy ma prawo być tam , gdzie mu się podoba. Chce być w Mis-e , pis-e, psl-u - jego sprawa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Uwaga ! 2018-09-10 12:52
Wybory idą i znów trzech chłopców z MIS Cybul Moczydłowski i Szmigiel. Ostatnio obsadzili się ,,lojalnie,, na stołkach dyrektorskich w ZSZ. Jeszcze mają rodziny i znajomych na stołki w Urzędzie Miasta tylko czekają na Państwa głosy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Żanna 2018-09-10 15:54
Dlaczego Pani/Pani źle wypowiada się o tych osobach.Przecie ż każdy z nas ma prawo startować w wyborach, zakładać stowarzyszenia. Czy Pani/ Panu ktoś zabronił brać udział w konkursach na dyrektorów szkol? Czy musi Pani/Pan budować swoje ego na krytyce i ośmieszaniu innych.Proszę budować swój kapitał na swoich osiągnięciach, a nie na krytyce innych. Tak na marginesie to chyba wiem do kogo piszę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Teo 2018-09-10 12:08
Nasi Pracodawcy poszukują pracowników przede wszystkim tanich.
Jeśli chcą dobrych pracowników , muszą dobrze ich wynagradzać.
Tanio już było ... a jeśli tutaj nie potrafią znaleźć pracowników to niech swój biznes przeniosą do wielkopolski albo do centrum ... wtedy dopiero się zapłaczą bo za 3tys na rękę pracownik zaśmieje im się w twarz.
Praca za darmo upodla człowieka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij