Nazywany kuźnią polskiego żeglarstwa Zespoł Oświatowo-Sportowy „Baza” w Mrągowie na kilka dni przed pierwszym dzwonkiem otrzymał od starostwa zielone światło w sprawie utworzenia pierwszej klasy w sportowym liceum. Spór trwał przez ostatnie miesiące, a sportowa przyszłość piętnastu uczniów stała pod znakiem zapytania.

Trwający od wielu miesięcy spór między Zespołem Oświatowo-Sportowym a Starostwem Powiatowym w Mrągowie udało się zakończyć na chwilę przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Władze powiatu podjęły pozytywną decyzję w sprawie utworzenia w placówce pierwszej klasy liceum. To dobra informacja, szczególnie dla uczniów, którzy złożyli dokumenty w tegorocznym naborze. Od września zasiądą w szkolnych ławkach i rozpoczną sportową edukację.

Przypomnijmy. Przyszłość liceum w ZOS „Baza” stała pod znakiem zapytania z powodu niskiej frekwencji w naborze do klasy pierwszej liceum. Z problem braku chętnych uczniów placówka borykała się już w ubiegłym roku i wtedy klasy nie utworzono. W tym roku władze powiatowe wyznaczyły kryterium liczbowe, minimum 20 przyjętych uczniów, by klasę utworzyć. Niestety, do sekretariatu wpłynęło jedynie 15 zgłoszeń. Zrodził się więc problem.

– Zarząd powiatu wyraził zgodę i pierwsza klasa liceum w ZOS „Baza” zostanie utworzona. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to powiększy wydatki publiczne na oświatę, do tej pory do szkół dopłacaliśmy 3,5 mln zł, teraz szacujemy, że będzie to nawet o milion więcej. Jednak na szali mieliśmy także dobro szkoły i uczniów. Daliśmy szansę placówce, a jej dyrektor złożyła obietnicę, że dołoży wszelkich starań, by proces werbowania nowych uczniów przynosił lepsze efekty. Liczymy, że w przyszłym roku będzie lepiej – powiedział nam Antoni Karaś, starosta mrągowski.

Z decyzji radości nie kryją władze szkoły. – Ta pierwsza klasa nam się należała, zebraliśmy 15 chętnych uczniów, a nie było łatwo. To dobra decyzja ze strony starostwa, takiej oczekiwaliśmy. Negatywna oznaczałaby wielką szkodę nie tylko dla żeglarzy, ale i sporej części lokalnego środowiska. Przez 40 lat istnienia szkoły i 70 lat funkcjonowania „Bazy” przez nasze mury przewinęło się wiele osób. Najważniejsze, że ZOS "Baza" w Mrągowie będzie dalej istniała – przyznaje Wojciech Jaszczur-Nowicki, wicedyrektor placówki.

Mrągowo związane jest z żeglarstwem od ponad pół wieku. Uczniowie mrągowskiej „Bazy” od lat startują w europejskich, a nawet światowych regatach, gdzie zdobywają wysokie miejsca. Jej wychowankami byli utytułowani polscy żeglarze – z Karolem Jabłońskim na czele. Nasuwa się więc pytanie, czy taka renoma nie zachęca kolejnych pokoleń? Dlaczego tak mało uczniów wybiera tę placówkę? Niełatwą sytuację szkoły komentuje Wojciech Jaszczur-Nowicki.

– Powodów jest wiele. Trudno żeby nie spadła liczba uczniów jeżeli spada ilość grup szkoleniowych, a etaty szkoleniowców są wykreślane z powodu oszczędności. Z drugiej strony nie pomaga nam niż demograficzny, konkurencja ze strony innych szkół, nierzadko przegrywamy także z grami komputerowymi. Do niedawna byliśmy szkołą wiodącą w kraju, ciągle mamy potencjał i chcemy wrócić do tego.

Szkoła, która powstała, by szkolić żeglarskie talenty od kilku lat ma problem z naborem do klas licealnych. Z tego też powodu walczy o uczniów w każdy możliwy sposób, m.in. organizując akcje promujące wśród uczniów z miasta i okolicznych miejscowości. Czas pokaże, czy z nowym rokiem szkolnym mrągowska „Baza” rozwinie żagle i popłynie w dobrą stronę.

mb


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Arturek (IP: 82.37.*.193) 2018-09-23 16:08
Macie w Mrągowie szkołę z takimi tradycjami sportowymi i żeby zamiast coś wspólnie wymyśleć, tylko kłótnie widzę i wzajemne żale.
Chodzenie do takiej szkoły powinno być zaszczytem dla każdego ucznia i jej dyrekcja musi to wypracować.
Chciałbym tego dożyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# waldek (IP: 83.9.*.79) 2018-09-11 08:47
pani wicestarosta chciała zamknąć ta szkole-przypomi namy ze jest członkiem komitetu mrągowska inicjatywa społeczna....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.147.*.85) 2018-09-14 21:57
Waldek,co Ty bredzisz!?Może raczej powinna zamknąć.Ta szkoła już dawno straciła swoją swietność,( koleżanka miała tam dziecko i...zabrała)a wielu mieszkanców nawet nie słyszało,że w ogóle taka jest.Co do powodów,jak zwykle w życiu pewnie złożone,więc przestań czepiać się Pani (już byłej)wicestaro sty,która najmniej w tym wszystkim zawiniła.amen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Karol (IP: 176.221.*.148) 2018-09-16 10:15
a czemu Pani Wice przekształciła zawodówkę??? Żeby jej kolesie byli .... dyrektorem i wicedyrektorem. ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszczuch (IP: 164.127.*.234) 2018-09-15 20:04
Waldek dobrze mowi. A ze pani wice odeszla z posady przed wyborami i wrocila do szkoly bo sie przestraszyla ze po wyborach roboty miec nie bedzie:PPP to tajemnica
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.231.*.142) 2018-09-07 12:26
Jak to nazwać : pisać wielość postów, i samemu sobie na nie odpowiadać ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 37.190.*.247) 2018-09-02 10:26
Dominik na burmistrza!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# I ja (IP: 188.146.*.193) 2018-09-03 21:30
Ja także głosuję na pana Tarnowskuego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.147.*.85) 2018-09-14 21:59
Błąd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# kolejny głos (IP: 188.146.*.208) 2018-09-03 14:49
ja też zagłosuję na Dominika
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# elzbieta z piaskowej (IP: 83.6.*.194) 2018-09-03 08:27
w najblizszych wyborach oddaje głos na P. Dominika
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 37.190.*.247) 2018-09-02 08:58
plan mis jest taki będziemy mieli swojego burmistrza od wf, to będziemy dyrektorami, wicedyrektorami , wicewicedyrekto rami. Bedą przeprowadzać reformy, będą tworzyć kadencyjność dyrektorów aby swoich upychać ze swojego komitetu!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 22:14
starosta z psl pasuje jako przewodniczący koła gospodyń wiejskich.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-02 08:00
Sorry ale leśnik to nie rzemieślnik - do niczego się nie nadaje. Nie obrażaj zacnych pań z Kół Gospodyń Wiejskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 21:22
Człowiek, który uczy wf, startuje na tak ważne stanowisko....t o jakaś kpina. Zawsze byłem zrażony co do tej osoby ze względu na to ze młodzi ludzie kończą AWF nie mogli zdobyć pracy jako nauczyciele tego przedmiotu a Ikona sportu mrągowskiego zawsze uczyła: zsz, lo1, jakiś sędzia na hali, ochrona imprez masowych, i jeszcze ckit, dlaczego nie ustąpił dla innych i zajął się jednym stanowiskiem... . niech da to państwu do myślenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# elzbieta z piaskowej (IP: 83.6.*.194) 2018-09-03 10:29
bedzie prowadził miasto tak jak zajecia w szkole....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-02 08:19
Obecnie, dzięki poplecznikowi z tego samego komitetu wyborczego MIS - Moczydłowskiemu - został wicedyrektorem CKZiS. Wystarczy prześledzić jego oświadczenia majątkowe: umowa o pracę w Mrągowskim Centrum Kształcenia w Mrągowie, umowa o pracę w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, umowa o pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie, umowa zlecenie w Samodzielnym Zespole Ekomomiczno - Aministracyjnym Placówek Oświatowych w Mrągowie, umowa zlecenie w Starostwie Powiatowym w Mrągowie, umowa zlecenie z Klubem Sportowym Omega, umowa zlecenie z Katarzyną Zacharską - Całą, dieta radnego działalność gospodarcza - organizacja imprez (to z oświadczenia majątkowego za rok 2010). W roku następnym do działalności dopisał działalność ubezpieczeniową i mowę zlecenie ze stowarzyszeniem z Rynu, w 2012 doszła umowa zlecenie z Nu Media Elżbieta Jażdżewska. Ktoś kto tyle lat żeruje na mieniu publicznym, jako burmistrz robiłby to jeszcze intensywniej. Nie byłoby w tym interesu miasta i mieszkańców tylko dbanie o prywatne dochody tak jak przez te wszystkie lata.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 37.190.*.247) 2018-09-02 09:02
dobrze ze przed wyborami jesteśmy świadomi .....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# elzbieta z piaskowej (IP: 83.6.*.194) 2018-09-03 10:32
nie głosuje na mis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# absolwent (IP: 83.24.*.41) 2018-09-01 18:35
Z racji że będę kończył (2019) mimo że nie zacząłem byłbym zainteresowany ale brak tz.reklamy jak wy to zwiecie w szkołach podstawowych a nóż by to się zmieniło i tu bym zachęcał a nie te wasze polityczne wypociny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Karasiu... (IP: 188.146.*.102) 2018-09-01 14:51
W przyszłym roku pieniądze powiatowe liczył będzie już kto inny. Na pewno nie ty. Odejdziesz okryty niesławą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex (IP: 89.229.*.228) 2018-09-01 23:59
Ty jesteś Maria czy Karaś bo się pogubiłem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 21:23
cały ten mis i psl załatwił nasz powiat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-08-31 19:43
ponizej widać kłótnie dwoch nauczycieli.... ........nie mozna dopuszczać do władzy nauczycieli do rady miasta do rady powiatu ani na burmimstrza beda robić własne folwarki ze szkół!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-01 14:27
Popieram! Nauczyciel wf Cybul i nuczyciel akademicki Bułajewski nawet nie powinni w wyborach startować. Moroz z PiS to kandydat partyjny, upolityczniony, z nadania. Jest poza obszarem zainteresowania . Zostają: 74 Sienieniec i 40 letni Tarnowski.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 37.190.*.247) 2018-09-02 09:32
racja kandydat z pisu jest poza obszarem zainteresowania
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 21:31
40 letni Tarnowski, ponieważ widać u niego pracowitość połączoną z dynamiką pracy wie kiedy podjąć szybka decyzje. Znam Pana Dominika jest bardzo inteligentny i ma ogromną wiedzę na różne tematy oraz kwestie administracji publicznej ma w jednym palcu.
Jest też wrażliwy wobec osób niepełnosprawny ch- z jego inicjatywy i starań jest piękna szkoła specjalna. Nigdy nie odmówił mi pomocy oraz zwykłej rozmowy na tematy związane z Mrągowem. Powinien zarządzać Mrągowem już od 2006 roku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-08-31 19:40
Pan Dominik-radny powiatu też bronił tej szkoły uważam że b. dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.147.*.85) 2018-09-14 22:01
a ja uważam,że bardzo to zle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex (IP: 89.229.*.228) 2018-09-01 08:21
Pan Dominik to wszystko obiecuje.Cytat; Jak wygram wybory to od razu wymienię zieleń w Mrągowie,popraw ię szpital i usługi,wybuduję basen,nowe ulice i chodniki,przywr ócę kolej i autobusy,wybudu ję sanatorjum i dom starości itd itd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-01 14:29
Alex, przestań wypisywać bzdury. Tarnowski zostanie burmistrzem czy będziesz tu pluł czy nie będziesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex (IP: 89.229.*.228) 2018-09-02 00:02
Maria czy tam Karaś bo ten sam ip chyba cię pogieło żądam odpowiedzi na moje pytanie hahaha dobre
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 12:19
antyreklama wam nic nie da. Pan Dominik będzie burmistrzem Naszego Mrągowa. Ani Mis Ani Pis! Koniczynka tez nie.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 09:39
panie alex sanatorium chyba ze sanatorjum to cos innego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 08:41
Panie Alex, Pan Dominik jest doświadczonym radnym oraz był starostą. Wie jak wprowadzić inwestycje szybkie oraz na dłuższy okres. Przepraszam bardzo to już nie jest możliwe poprawa tych obszarów co wymieniłeś. MA to isc wszytko w regres.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex (IP: 89.229.*.228) 2018-09-01 16:23
Tak Dominisiu byłeś starostą i jakie długi zostawiłeś po sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# sędzia (IP: 89.229.*.77) 2018-09-01 10:10
Oraz umie wysyłać SMSy, za które dostaje prawomocny wyrok. Czy osoba prawomocnie skazana ma piastować wyższy urząd w mieście? Sorry ale nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-01 14:24
Gdyby nie mógł startować w wyborach nie byłby dziś radnym powiatowym. Przestań bzdury wypisywać. Z ciebie "sędzia" chyba taki PiS-owski dubler a nie prawdziwy sędzia. Tarnowski wybory wygra, dzięki nam normalnym mieszkańcom Mrągowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator (IP: 176.221.*.183) 2018-09-01 11:59
jezeli byłby skazany nie mogłby startować w wyborach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Żeglarz (IP: 37.47.*.211) 2018-08-31 17:47
Brawo, dobra robota Panie Wojtku!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja (IP: 83.6.*.69) 2018-08-31 16:10
"Najważniejsze, że ZOS "Baza" w Mrągowie będzie dalej istniała – przyznaje Wojciech Jaszczur-Nowick i, wicedyrektor placówki", a co ty byś robił chłopie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# W. Nowicki (IP: 188.147.*.254) 2018-08-31 18:40
Cytuję ja:
"Najważniejsze, że ZOS "Baza" w Mrągowie będzie dalej istniała – przyznaje Wojciech Jaszczur-Nowicki, wicedyrektor placówki", a co ty byś robił chłopie?

O mnie się nie martw, chłopie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-01 14:40
Panie Wojciechu, gratulacje! Proszę się nie przejmować politycznymi atakami. Po tym co wyczyniała w szkole poprzednia dyrektorka, z mozołem wspólnie z panią Onisiewicz ją odbudowujecie. Społeczność lokalna bardzo mocno państwu kibicuje. Brawa!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.147.*.85) 2018-09-14 22:03
a co wyczyniała,możn a jasniej Pani Mario?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.146.*.64) 2018-09-05 00:25
Pobozne zyczenia z tą odbudową,to już se ne wrati. Dawne czasy minęły bezpowrotnie.Ob serwuję i widz-,za chwilę nie będzie czego odbudowywać.Ta szkola stała się nieporozumienie m.Nie ma czego i kogo oklaskiwać droga Mario
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# miki (IP: 89.229.*.77) 2018-09-01 10:12
Zajmowałby się lokalną polityką jak dotychczas. Nie zapomnę, jak na Mitsubishi Pajero ładnych kilka lat temu miał oklejone szyby z jakimiś hasłami partii (już nie pamiętam dokładnie co i jak ale auto akurat pamiętam- zielono srebrny non stop stojący pod Starostwem).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria (IP: 188.146.*.102) 2018-09-01 14:46
Widzisz miki, normalni ludzie doceniają, że pani Onisiewicz jako działaczka PiS i pan Nowicki jako sympatyk zupełnej innej formacji potrafią współpracować dla dobra naszej Małej Ojczyzny. A Ty co potrafisz? Tylko jątrzyć?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszczuch (IP: 164.127.*.234) 2018-09-15 20:45
juz wspominalem pani onisiewicz pisiorka trafila do szkoly zaraz po zwyciestwie pisu po znajomosci po posade a nie po to aby uratowac szkole albo cos zmienic :((((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# leszek (IP: 188.146.*.62) 2018-09-20 08:40
Taka prawda,taka prawda.Strzał w samą dychę,pierwsza kadencja tej Pani też pokazała co potrafi :((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gość (IP: 80.233.*.224) 2018-08-31 15:33
Tzn., że są "równi i równiejsi" !!!
Co na dyrektorzy innych powiatowych szkół ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja (IP: 89.229.*.162) 2018-08-31 13:28
W szkole jest niski poziom nauczania , dlatego rodzice nie puszczają swoich dzieci do tej szkoły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# W. Nowicki (IP: 188.147.*.254) 2018-08-31 18:45
Cytuję Ja:
W szkole jest niski poziom nauczania , dlatego rodzice nie puszczają swoich dzieci do tej szkoły.

Proszę przejrzeć wyniki zewnętrznych sprawdzianów poziomu nauczania, porównać z mrągowskimi szkołami a potem pisać komentarze Pani/Panie "ja".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ... (IP: 89.231.*.142) 2018-08-31 15:14
no i kwestie wychowawcze kuleją, niestety ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.146.*.188) 2018-09-03 00:03
Cytuję ...:
no i kwestie wychowawcze kuleją, niestety ....

kuleją,no ba ! Skoro do szkoły biorą wszystkich kto chce i jak leci,a powinna byc szkołą do ,ktorej trudno sie dostac. No cóz...marzenia, a pomarzyc-dobra rzecz.Tyle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec powiatu (IP: 83.6.*.212) 2018-08-31 13:18
miało być uczniów 20 a nie 15 nie można całe życie jechać na historii szkoły, trzeba mieć wyniki , a nie tylko historię, zła decyzja zarządu, coś się zaczyna i kończy tak jak ta szkoła
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 188.146.*.41) 2018-09-14 10:52
To prawda.Też tak uważam.Zła decyzja zarządu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# leszek (IP: 188.146.*.188) 2018-09-02 23:53
Otoż to,popieram od A do Zet,ciągle o tym co było,a to już było.Teraz w tej szkole jest marniutko z zeglarstwem,oj nawet bardzo marniutko.Cieka we ilu z tych przyjetych uczniów to zeglarze?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij