Nazywany kuźnią polskiego żeglarstwa Zespoł Oświatowo-Sportowy „Baza” w Mrągowie na kilka dni przed pierwszym dzwonkiem otrzymał od starostwa zielone światło w sprawie utworzenia pierwszej klasy w sportowym liceum. Spór trwał przez ostatnie miesiące, a sportowa przyszłość piętnastu uczniów stała pod znakiem zapytania.

Trwający od wielu miesięcy spór między Zespołem Oświatowo-Sportowym a Starostwem Powiatowym w Mrągowie udało się zakończyć na chwilę przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Władze powiatu podjęły pozytywną decyzję w sprawie utworzenia w placówce pierwszej klasy liceum. To dobra informacja, szczególnie dla uczniów, którzy złożyli dokumenty w tegorocznym naborze. Od września zasiądą w szkolnych ławkach i rozpoczną sportową edukację.

Przypomnijmy. Przyszłość liceum w ZOS „Baza” stała pod znakiem zapytania z powodu niskiej frekwencji w naborze do klasy pierwszej liceum. Z problem braku chętnych uczniów placówka borykała się już w ubiegłym roku i wtedy klasy nie utworzono. W tym roku władze powiatowe wyznaczyły kryterium liczbowe, minimum 20 przyjętych uczniów, by klasę utworzyć. Niestety, do sekretariatu wpłynęło jedynie 15 zgłoszeń. Zrodził się więc problem.

– Zarząd powiatu wyraził zgodę i pierwsza klasa liceum w ZOS „Baza” zostanie utworzona. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to powiększy wydatki publiczne na oświatę, do tej pory do szkół dopłacaliśmy 3,5 mln zł, teraz szacujemy, że będzie to nawet o milion więcej. Jednak na szali mieliśmy także dobro szkoły i uczniów. Daliśmy szansę placówce, a jej dyrektor złożyła obietnicę, że dołoży wszelkich starań, by proces werbowania nowych uczniów przynosił lepsze efekty. Liczymy, że w przyszłym roku będzie lepiej – powiedział nam Antoni Karaś, starosta mrągowski.

Z decyzji radości nie kryją władze szkoły. – Ta pierwsza klasa nam się należała, zebraliśmy 15 chętnych uczniów, a nie było łatwo. To dobra decyzja ze strony starostwa, takiej oczekiwaliśmy. Negatywna oznaczałaby wielką szkodę nie tylko dla żeglarzy, ale i sporej części lokalnego środowiska. Przez 40 lat istnienia szkoły i 70 lat funkcjonowania „Bazy” przez nasze mury przewinęło się wiele osób. Najważniejsze, że ZOS "Baza" w Mrągowie będzie dalej istniała – przyznaje Wojciech Jaszczur-Nowicki, wicedyrektor placówki.

Mrągowo związane jest z żeglarstwem od ponad pół wieku. Uczniowie mrągowskiej „Bazy” od lat startują w europejskich, a nawet światowych regatach, gdzie zdobywają wysokie miejsca. Jej wychowankami byli utytułowani polscy żeglarze – z Karolem Jabłońskim na czele. Nasuwa się więc pytanie, czy taka renoma nie zachęca kolejnych pokoleń? Dlaczego tak mało uczniów wybiera tę placówkę? Niełatwą sytuację szkoły komentuje Wojciech Jaszczur-Nowicki.

– Powodów jest wiele. Trudno żeby nie spadła liczba uczniów jeżeli spada ilość grup szkoleniowych, a etaty szkoleniowców są wykreślane z powodu oszczędności. Z drugiej strony nie pomaga nam niż demograficzny, konkurencja ze strony innych szkół, nierzadko przegrywamy także z grami komputerowymi. Do niedawna byliśmy szkołą wiodącą w kraju, ciągle mamy potencjał i chcemy wrócić do tego.

Szkoła, która powstała, by szkolić żeglarskie talenty od kilku lat ma problem z naborem do klas licealnych. Z tego też powodu walczy o uczniów w każdy możliwy sposób, m.in. organizując akcje promujące wśród uczniów z miasta i okolicznych miejscowości. Czas pokaże, czy z nowym rokiem szkolnym mrągowska „Baza” rozwinie żagle i popłynie w dobrą stronę.

mb

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Arturek 2018-09-23 16:08
Macie w Mrągowie szkołę z takimi tradycjami sportowymi i żeby zamiast coś wspólnie wymyśleć, tylko kłótnie widzę i wzajemne żale.
Chodzenie do takiej szkoły powinno być zaszczytem dla każdego ucznia i jej dyrekcja musi to wypracować.
Chciałbym tego dożyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# waldek 2018-09-11 08:47
pani wicestarosta chciała zamknąć ta szkole-przypomi namy ze jest członkiem komitetu mrągowska inicjatywa społeczna....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-14 21:57
Waldek,co Ty bredzisz!?Może raczej powinna zamknąć.Ta szkoła już dawno straciła swoją swietność,( koleżanka miała tam dziecko i...zabrała)a wielu mieszkanców nawet nie słyszało,że w ogóle taka jest.Co do powodów,jak zwykle w życiu pewnie złożone,więc przestań czepiać się Pani (już byłej)wicestaro sty,która najmniej w tym wszystkim zawiniła.amen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Karol 2018-09-16 10:15
a czemu Pani Wice przekształciła zawodówkę??? Żeby jej kolesie byli .... dyrektorem i wicedyrektorem. ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszczuch 2018-09-15 20:04
Waldek dobrze mowi. A ze pani wice odeszla z posady przed wyborami i wrocila do szkoly bo sie przestraszyla ze po wyborach roboty miec nie bedzie:PPP to tajemnica
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty 2018-09-07 12:26
Jak to nazwać : pisać wielość postów, i samemu sobie na nie odpowiadać ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-02 10:26
Dominik na burmistrza!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# I ja 2018-09-03 21:30
Ja także głosuję na pana Tarnowskuego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-14 21:59
Błąd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# kolejny głos 2018-09-03 14:49
ja też zagłosuję na Dominika
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# elzbieta z piaskowej 2018-09-03 08:27
w najblizszych wyborach oddaje głos na P. Dominika
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-02 08:58
plan mis jest taki będziemy mieli swojego burmistrza od wf, to będziemy dyrektorami, wicedyrektorami , wicewicedyrekto rami. Bedą przeprowadzać reformy, będą tworzyć kadencyjność dyrektorów aby swoich upychać ze swojego komitetu!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-01 22:14
starosta z psl pasuje jako przewodniczący koła gospodyń wiejskich.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria 2018-09-02 08:00
Sorry ale leśnik to nie rzemieślnik - do niczego się nie nadaje. Nie obrażaj zacnych pań z Kół Gospodyń Wiejskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-01 21:22
Człowiek, który uczy wf, startuje na tak ważne stanowisko....t o jakaś kpina. Zawsze byłem zrażony co do tej osoby ze względu na to ze młodzi ludzie kończą AWF nie mogli zdobyć pracy jako nauczyciele tego przedmiotu a Ikona sportu mrągowskiego zawsze uczyła: zsz, lo1, jakiś sędzia na hali, ochrona imprez masowych, i jeszcze ckit, dlaczego nie ustąpił dla innych i zajął się jednym stanowiskiem... . niech da to państwu do myślenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# elzbieta z piaskowej 2018-09-03 10:29
bedzie prowadził miasto tak jak zajecia w szkole....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria 2018-09-02 08:19
Obecnie, dzięki poplecznikowi z tego samego komitetu wyborczego MIS - Moczydłowskiemu - został wicedyrektorem CKZiS. Wystarczy prześledzić jego oświadczenia majątkowe: umowa o pracę w Mrągowskim Centrum Kształcenia w Mrągowie, umowa o pracę w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, umowa o pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie, umowa zlecenie w Samodzielnym Zespole Ekomomiczno - Aministracyjnym Placówek Oświatowych w Mrągowie, umowa zlecenie w Starostwie Powiatowym w Mrągowie, umowa zlecenie z Klubem Sportowym Omega, umowa zlecenie z Katarzyną Zacharską - Całą, dieta radnego działalność gospodarcza - organizacja imprez (to z oświadczenia majątkowego za rok 2010). W roku następnym do działalności dopisał działalność ubezpieczeniową i mowę zlecenie ze stowarzyszeniem z Rynu, w 2012 doszła umowa zlecenie z Nu Media Elżbieta Jażdżewska. Ktoś kto tyle lat żeruje na mieniu publicznym, jako burmistrz robiłby to jeszcze intensywniej. Nie byłoby w tym interesu miasta i mieszkańców tylko dbanie o prywatne dochody tak jak przez te wszystkie lata.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-02 09:02
dobrze ze przed wyborami jesteśmy świadomi .....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# elzbieta z piaskowej 2018-09-03 10:32
nie głosuje na mis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# absolwent 2018-09-01 18:35
Z racji że będę kończył (2019) mimo że nie zacząłem byłbym zainteresowany ale brak tz.reklamy jak wy to zwiecie w szkołach podstawowych a nóż by to się zmieniło i tu bym zachęcał a nie te wasze polityczne wypociny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Karasiu... 2018-09-01 14:51
W przyszłym roku pieniądze powiatowe liczył będzie już kto inny. Na pewno nie ty. Odejdziesz okryty niesławą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex 2018-09-01 23:59
Ty jesteś Maria czy Karaś bo się pogubiłem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-01 21:23
cały ten mis i psl załatwił nasz powiat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-08-31 19:40
Pan Dominik-radny powiatu też bronił tej szkoły uważam że b. dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-14 22:01
a ja uważam,że bardzo to zle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex 2018-09-01 08:21
Pan Dominik to wszystko obiecuje.Cytat; Jak wygram wybory to od razu wymienię zieleń w Mrągowie,popraw ię szpital i usługi,wybuduję basen,nowe ulice i chodniki,przywr ócę kolej i autobusy,wybudu ję sanatorjum i dom starości itd itd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria 2018-09-01 14:29
Alex, przestań wypisywać bzdury. Tarnowski zostanie burmistrzem czy będziesz tu pluł czy nie będziesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex 2018-09-02 00:02
Maria czy tam Karaś bo ten sam ip chyba cię pogieło żądam odpowiedzi na moje pytanie hahaha dobre
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-01 09:39
panie alex sanatorium chyba ze sanatorjum to cos innego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-01 08:41
Panie Alex, Pan Dominik jest doświadczonym radnym oraz był starostą. Wie jak wprowadzić inwestycje szybkie oraz na dłuższy okres. Przepraszam bardzo to już nie jest możliwe poprawa tych obszarów co wymieniłeś. MA to isc wszytko w regres.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex 2018-09-01 16:23
Tak Dominisiu byłeś starostą i jakie długi zostawiłeś po sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# sędzia 2018-09-01 10:10
Oraz umie wysyłać SMSy, za które dostaje prawomocny wyrok. Czy osoba prawomocnie skazana ma piastować wyższy urząd w mieście? Sorry ale nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria 2018-09-01 14:24
Gdyby nie mógł startować w wyborach nie byłby dziś radnym powiatowym. Przestań bzdury wypisywać. Z ciebie "sędzia" chyba taki PiS-owski dubler a nie prawdziwy sędzia. Tarnowski wybory wygra, dzięki nam normalnym mieszkańcom Mrągowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# obserwator 2018-09-01 11:59
jezeli byłby skazany nie mogłby startować w wyborach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Żeglarz 2018-08-31 17:47
Brawo, dobra robota Panie Wojtku!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja 2018-08-31 16:10
"Najważniejsze, że ZOS "Baza" w Mrągowie będzie dalej istniała – przyznaje Wojciech Jaszczur-Nowick i, wicedyrektor placówki", a co ty byś robił chłopie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# W. Nowicki 2018-08-31 18:40
Cytuję ja:
"Najważniejsze, że ZOS "Baza" w Mrągowie będzie dalej istniała – przyznaje Wojciech Jaszczur-Nowicki, wicedyrektor placówki", a co ty byś robił chłopie?

O mnie się nie martw, chłopie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria 2018-09-01 14:40
Panie Wojciechu, gratulacje! Proszę się nie przejmować politycznymi atakami. Po tym co wyczyniała w szkole poprzednia dyrektorka, z mozołem wspólnie z panią Onisiewicz ją odbudowujecie. Społeczność lokalna bardzo mocno państwu kibicuje. Brawa!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-14 22:03
a co wyczyniała,możn a jasniej Pani Mario?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-05 00:25
Pobozne zyczenia z tą odbudową,to już se ne wrati. Dawne czasy minęły bezpowrotnie.Ob serwuję i widz-,za chwilę nie będzie czego odbudowywać.Ta szkola stała się nieporozumienie m.Nie ma czego i kogo oklaskiwać droga Mario
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# miki 2018-09-01 10:12
Zajmowałby się lokalną polityką jak dotychczas. Nie zapomnę, jak na Mitsubishi Pajero ładnych kilka lat temu miał oklejone szyby z jakimiś hasłami partii (już nie pamiętam dokładnie co i jak ale auto akurat pamiętam- zielono srebrny non stop stojący pod Starostwem).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria 2018-09-01 14:46
Widzisz miki, normalni ludzie doceniają, że pani Onisiewicz jako działaczka PiS i pan Nowicki jako sympatyk zupełnej innej formacji potrafią współpracować dla dobra naszej Małej Ojczyzny. A Ty co potrafisz? Tylko jątrzyć?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszczuch 2018-09-15 20:45
juz wspominalem pani onisiewicz pisiorka trafila do szkoly zaraz po zwyciestwie pisu po znajomosci po posade a nie po to aby uratowac szkole albo cos zmienic :((((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# leszek 2018-09-20 08:40
Taka prawda,taka prawda.Strzał w samą dychę,pierwsza kadencja tej Pani też pokazała co potrafi :((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gość 2018-08-31 15:33
Tzn., że są "równi i równiejsi" !!!
Co na dyrektorzy innych powiatowych szkół ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja 2018-08-31 13:28
W szkole jest niski poziom nauczania , dlatego rodzice nie puszczają swoich dzieci do tej szkoły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# W. Nowicki 2018-08-31 18:45
Cytuję Ja:
W szkole jest niski poziom nauczania , dlatego rodzice nie puszczają swoich dzieci do tej szkoły.

Proszę przejrzeć wyniki zewnętrznych sprawdzianów poziomu nauczania, porównać z mrągowskimi szkołami a potem pisać komentarze Pani/Panie "ja".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ... 2018-08-31 15:14
no i kwestie wychowawcze kuleją, niestety ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-03 00:03
Cytuję ...:
no i kwestie wychowawcze kuleją, niestety ....

kuleją,no ba ! Skoro do szkoły biorą wszystkich kto chce i jak leci,a powinna byc szkołą do ,ktorej trudno sie dostac. No cóz...marzenia, a pomarzyc-dobra rzecz.Tyle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec powiatu 2018-08-31 13:18
miało być uczniów 20 a nie 15 nie można całe życie jechać na historii szkoły, trzeba mieć wyniki , a nie tylko historię, zła decyzja zarządu, coś się zaczyna i kończy tak jak ta szkoła
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec 2018-09-14 10:52
To prawda.Też tak uważam.Zła decyzja zarządu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# leszek 2018-09-02 23:53
Otoż to,popieram od A do Zet,ciągle o tym co było,a to już było.Teraz w tej szkole jest marniutko z zeglarstwem,oj nawet bardzo marniutko.Cieka we ilu z tych przyjetych uczniów to zeglarze?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij